uTorrent blokowany przez antywirusy i Chrome

uTorrent, jeden z najpopularniejszych klientów sieci BitTorrent, znalazł się nagle na cenzurowanym. Powodem wykrycie powiązania z plikami mogącymi negatywnie wpływać na system operacyjny (riskware).

To bardzo zła wiadomość dla BitTorrent Inc., które zarabia na reklamach wyświetlanych w aplikacji. Jak pokazuje poniższy rzut ekranu, plik uTorrent.exe oznaczony został jako niebezpieczny m.in. przez AV, Symantec, GData oraz ESET. Powodem jego powiązanie z Trojan.Win32.Generic!BT oraz kontrowersyjnym OpenCandy Jeśli chce się pobrać klienta uTorrent za pomocą przeglądarki Chrome, plik instalacyjny jest blokowany jako niebezpieczny. Chrome odmawia także otwarcia pewnej liczby stron z linkami do oprogramowania BitTorrent Inc.

uTorrent blokowany przez antywirusy i Chrome

OpenCandy to moduł korzystający z bibliotek Windowsa, który umożliwia reklamę produktów podczas instalacji. Dokonuje tego m.in. za pomocą przeskanowania systemu i ustalenia geolokalizacji użytkownika, co mocno narusza jego prywatność. Zdarzało się już wcześniej, że niektóre aplikacje antywirusowe blokowały działanie uTorrent, jednak pierwszy raz robi to aż tylu producentów jednocześnie. Rzecznik Google oświadczył, że przez nałożenie blokady firma chce uchronić internautów przed oprogramowaniem, które może wprowadzać niepożądane zmiany w ich systemach.

Zobacz również:

  • Najlepsze darmowe programy do pobierania torrentów
uTorrent blokowany przez antywirusy i Chrome

uTorrent na cenzurowanym (foto: TorrebtFreak)