uTorrent instaluje "kopacza" kryptowaluty na maszynie użytkownika

Popularny klient sieci torrent, uTorrent, próbuje po instalacji zmienić maszynę użytkownika w "kopacza" kryptowaluty. Wiąże się to z większym użyciem zasobów systemowych, a co za tym idzie - energii.

Ten niespodziewany dodatek pojawił się wraz z wydaniem uTorrent 3.4.2 build 28913. Jest to dodatkowe oprogramowanie od Epic Scale, stanowiące część aplikacji. Gdy podepnie się do systemu, zaczyna używać zasobów systemowych do "kopania" kryptowalut - jak Bitcoin czy Litecoin. Manager uTorrent odniósł się do pretensji użytkowników, oświadczając, że rzeczywiście oprogramowanie znalazło się w instalatorze klienta, aby generować dochód, którego część będzie przekazana na cele charytatywne. Roztoczył także wizje przyszłości, w których wolne zasoby użytkowników sieci torrent posłużą m.in. zasileniu badań nad ludzkim genomem i pokrewnymi. Jednakże zaprzeczył, aby oprogramowanie Epic Scale było instalowane bez wiedzy i zgody użytkownika - choć zdaniem użytkowników dzieje się tak podczas aktualizacji klienta.

uTorrent instaluje "kopacza" kryptowaluty na maszynie użytkownika

uTorrent w działaniu (grafika: oficjalna strona)

BitTorrent, do którego nalezy uTorrent, skomentował, że nie jest możliwa instalacja oprogramowania firmy partnerskiej bez wiedzy i zgody użytkownika. Firma jest pewna, że użytkownicy, którzy skarżą się na niespodziewane odkrycie "kopacza", musieli zgodzić się z jego zamontowaniem podczas procesu instalacji/aktualizacji. Jeśli ktoś z naszych czytelników odkryje u siebie taki element od Epic Scale i chce go usunąć, wystarczy zrobić to z systemowego menu Dodaj/Usuń Programy. Niestety, po tej czynności trzeba także ręcznie usunąć folder z folderu Epicscale (w ProgramData).

Zobacz również:

  • Co ma wspólnego Samsung i Bitcoin? Jak się okazuje, co raz więcej
  • Działo się w 2022 roku! O tych rzeczach będziemy pamiętać