10 niezbędnych skrótów w Windows 7

Szybkie uruchomienie dowolnej aplikacji: przypisanie klawisza skrótu

Tak jak Vista, system Windows 7 umożliwia przypisanie klawisza skrótu do dowolnego zainstalowanego programu w systemie. Aby to zrobić, należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę programu, wybrać "Właściwości", a następnie zakładkę "Skrót". Potem klikamy na pole ze skrótem i wciskamy dowolną kombinację klawiszy, która pasowałaby nam do danej aplikacji, np. Ctrl + Shift + H. Następnie wybieramy OK. Od tego momentu wystarczy wybrać kombinację, aby uruchomić przypisany do niej program. Znasz szybszy sposób na uruchomienie ulubionej aplikacji?

Przenieś aktywne okno do boku: Win + Lewa lub Prawa Strzałka

Kombinacja polecana szczególnie użytkownikom monitorów z bardzo dużym ekranem. Dzięki niej można przenieść aktywne okno do prawej lub lewej strony ekranu - w zależności od zastosowanej strzałki.

Szybkie przybliżanie obrazu: Win + (+)

W Windows 7 znalazł się ciekawy moduł umożliwiający przybliżanie obrazu w dowolnym miejscu, tam gdzie znajduje się kursor myszy. Aby to zrobić, należy wcisnąć Win oraz klawisz "+", następnie ustawić poziom przybliżenia i poruszać wirtualną lupą po ekranie. Wyjście z trybu przybliżenia następuje po wciśnięciu kombinacji Windows i "-".

Tryb prezentacji: Win + P

Dobra wiadomość dla osób, które często korzystają z komputera w celu wyświetlania prezentacji multimedialnych za pomocą projektorów. Szybkie wciśnięcie Win + P uruchamia panel ustawień ekranu. Następnie użytkownik może wybrać "Duplikuj" lub "Projektor" by przesłać obraz na duży ekran. Wciśnięcie 'Rozszerz" umożliwia wyświetlenie obrazu na drugim monitorze.

Utwórz nowy folder: Ctrl + Shift + N

Zapomnij o starej metodzie tworzenia nowych folderów. W Windows 7 utworzenie nowego folderu sprowadza się do wciśnięcia kombinacji Ctrl + Shift + N. Po tej akcji wystarczy wybrać nazwę folderu i kliknąć Enter. Rozwiązanie to działa w każdym oknie Explorera oraz na poziomie pulpitu.

Gadżety na pierwszy plan: Win + G

Windows 7 oferuje możliwość umieszczania gadżetów w dowolnym miejscu pulpitu, a nie tylko po prawej stronie ekranu jak to miało miejsce w systemie Windows Vista. Dzięki kombinacji Win + G możesz wywołać wszystkie gadżety na pierwszy plan ekranu, np. w momencie kiedy masz otwartych wiele okien zasłaniających Ci dostęp do mini-aplikacji.