10 podstawowych funkcji iPad'a, które musisz znać

iPad to o wiele więcej, niż tylko iPhone z większym ekranem. Posiada funkcje takie, jak Split View oraz dzieloną klawiaturę, które pozwalają znacznie zwiększyć efektywność pracy.


Wbrew temu, co próbuje nam wmówić Apple iPad tak naprawdę nie jest zamiennikiem laptopa, a przynajmniej nie dla większości użytkowników. Pomijając ten fakt iPad to świetne urządzenie, które wbrew powszechnej opinii nie jest tylko iPhone'm z większym ekranem. Znając kilka dodatkowych funkcji, które oferuje możesz znacząco zwiększyć swoją efektywność pracy. iPad nie jest tak potężnym narzędziem, jak komputery Mac, ale praca na nim może być dużo bardziej produktywna, niż na telefonie iPhone.

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

W tym artykule zaprezentujemy kilka funkcji dostępnych w systemie iOS na Twoim tablecie iPad, które zmienią Twój sposób korzystania z niego. Być może niektóre z nich znasz i używasz, ale prawie na pewno nie wiedziałeś o wszystkich możliwościach.

Dowiesz się także, dlaczego Apple ma tak wielką przewagę na rynku tabletów.

1. Używaj Split View dla lepszej wielozadaniowości

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

Możliwość korzystania z wielozadaniowości za pomocą Split View jest jedną z największych zalet iPad'a w porównaniu do iPhone'a. Możesz pracować na dwóch aplikacjach obok siebie np. Safari oraz Pages i dowolnie zmieniać ich rozmiar. To niezwykle wygodne rozwiązanie. To prawda, że rozwiązanie to nie jest rewolucyjne i posiada je wiele urządzeń z Androidem - w tym smartfony, ale funkcja od Apple jest naprawdę dopracowana i działa bez najmniejszych problemów. Aby użyć Split View otwórz aplikację, z której chcesz korzystać, przeciągnij palcem od dołu i z panelu Dock wybierz drugą aplikacje, z której również chcesz skorzystać i przeciągnij ją do prawej lub lewej krawędzi. Jeżeli nie chcesz na stałe otwierać drugiej aplikacji w widoku Split View upuść ją na środku ekranu, a otworzy się ona w wyskakującym okienku.

2. Przekształć klawiaturę iPad'a w gładzik

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

iPad w chwili obecnej nie obsługuje myszy przewodowych lub bezprzewodowych, ale istnieje ich zamiennik wbudowany w system iOS. Jest jednak ograniczony. Gdy klawiatura ekranowa jest widoczna umieść jednocześnie dwa palce na niej i zacznij nimi poruszać.

Za pomocą tego gestu będziesz w stanie przemieszczać się pomiędzy akapitami tekstu tak, jakbyś korzystał z MacBook'a. To świetny sposób na szybką edycję tekstu.

3. Umieść najważniejsze aplikacje w Dock'u

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

iPad ułatwia Ci otwieranie często używanych przez Ciebie aplikacji pozwalając Ci umieścić je w Dock'u. iPhone posiada w tym miejscu ograniczenie do maksymalnie czterech aplikacji lub folderów.

Sugerujemy umieszczenie jak największej liczny aplikacji, z których faktycznie korzystasz. Nie tylko przyśpieszy to Twoją produktywność, gdy machnięciem od dołu w górę wyświetlacza uzyskasz dostęp do wszystkich często używanych aplikacji, ale umożliwi również otwarcie ich w widoku Split View.

Na 12,9 calowym iPad Pro można umieścić do 15 stałych aplikacji lub folderów w Dock'u. Pozostałe trzy miejsca są zarezerwowane dla ostatnio używanych aplikacji - to samo rozwiązanie znajdziesz w systemie macOS Mojave oraz Apple Car Play.

Aby dodać aplikację lub folder do Dock'a naciśnij jej ikonę na ekranie głównym, aż zacznie się ruszać i przesuń w dół w kierunku Dock'a, aby ją tam umieścić. To wszystko, co musisz zrobić.

4. Podziel klawiaturę na pół, aby ułatwić pisanie

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

Masz problem z trafieniem w odpowiedni klawisz, ponieważ Twój tablet jest za duży? To żaden problem. Możesz podzielić klawiaturę na dwie części, dzięki czemu jej połówki znajdą się na krawędziach ekranu, co ułatwi pisanie. Boisz się, że nie będziesz potrafił szybko pisać korzystając z tego rozwiązania? Kilka minut wystarczy, aby przyzwyczaić się do układu podzielonej klawiatury. Gdy już to zrobisz będziesz mógł pisać szybciej, niż na zwykłej klawiaturze ekranowej.

Co dziwne Apple nie pozwala korzystać z tego rozwiązania na 11 i 12 calowych modelach iPad'a Pro, gdzie to rozwiązanie byłoby najwygodniejsze.

Aby uruchomić podzielony widok klawiatury, gdy widoczna jest klawiatura ekranowa naciśnij przycisk klawiatury w prawym dolnym rogu i naciśnij przycisk Podziel. Aby powrócić do klasycznej złączonej klawiatury ekranowej dotknij i przytrzymaj ikonę klawiatury w prawym dolnym rogu, przesuń palcem w górę i wybierz opcję Złącz.

5. Stuknij Apple Pencil, aby uruchomić aplikację Notatki

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

Jeżeli posiadasz rysik Apple Pencil i kompatybilny model iPad'a w bardzo łatwy sposób możesz zanotować krótką notatkę. Wystarczy, że dotkniesz za pomocą Apple Pencil zablokowanego iPad'a, a natychmiast zobaczysz pustą stronę w Aplikacji Notatki pojawiającą się na ekranie.

6. Użyj wbudowanej aplikacji Notatki, jako skanera

Apple umożliwia skanowanie dokumentów i tworzenie z nich plików PDF bezpośrednio w aplikacji Notatki.

Po otrzymaniu dokumentu, którego chcesz zeskanować otwórz nowy dokument w aplikacji Notatki i naciśnij znak plusa w dolnej części ekranu. Następnie wybierz opcję Skanuj dokumenty. Możesz podpisać dokument za pomocą narzędzia Znacznik (przy pomocy Apple Pencil lub palca), a następnie zapisać go w formacie PDF i udostępnić.

7. Użyj aplikacji Pliki dla uzyskania lepszej organizacji

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

Jeszcze w 2017 roku jedynym wygodnym sposobem na znajdowanie plików na tablecie iPad było otwarcie ich w aplikacji, w której zostały stworzone. Dlatego też wszyscy cieszyli się, kiedy pojawiła się aplikacja Pliki. Nie jest ona tak rozbudowana, jak Finder w komputerach Mac lub Eksplorator plików w systemie Windows, ale i tak znacznie ułatwia organizacje dokumentów na tablecie.

Aplikacja pozwala na przeglądanie ostatnio otwieranych dokumentów, plików znajdujących się w iCloud oraz fizycznie na Twoim tablecie. Przy pomoc iCloud możesz również uzyskać dostęp do plików znajdujących się na Twoim komputerze Mac. Istniej również możliwość stosowania tagów i zakładek.

8. Użyj Spotlight do wyszukiwania

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

Wyszukiwarka Apple Spotlight jest naprawdę świetną i użyteczną funkcją. Urządzenia Apple automatycznie indeksują wszystkie pliki, dlatego też możesz natychmiast uzyskać wynik wyszukiwania niezależnie od tego, czy wyszukujesz dany plik po jego nazwie, czy tym, co znajduje się w jego wnętrzu. Aby zgubić jakiś plik na urządzeniu od Apple musisz się naprawdę bardzo postarać.

Spotlight jest dostępny również na iPad oraz iPhone. Aby uzyskać do niego szybki dostęp na Twoim tablecie wystarczy, że przesuniesz palcem w dół pozostając na ekranie głównym po odblokowaniu urządzenia. Następnie wystarczy, że wprowadzisz zapytanie w pasku wyszukiwania znajdującym się na górze i niemal natychmiast otrzymasz wyniki wyszukiwania. Znajdą się tam aplikacje, pliki z aplikacji Pliki, wiadomości e-mail oraz iMessage oraz wiele innych.

9. Otwórz ostatnie dokumenty naciskając ikonę aplikacji

Źródło: macworld.com

Źródło: macworld.com

Nie musisz korzystać z aplikacji Pliki, ani wyszukiwarki Spotlight, aby szybko otworzyć ostatnio używany plik na Twoim tablecie iPad. iOS umożliwia wybranie i otworzenie pliku bezpośrednio z aplikacji, w której został stworzony. Naciśnij i przytrzymaj przez chwilę ikonę aplikacji, a zobaczysz menu kontekstowe z miniaturkami ostatnich czterech plików. Wybierz ten, który Cię interesuje i uruchom go.

Jeżeli zgodnie z plotkami na temat iOS 13 iPad otrzyma wsparcie dla myszy, to będzie to świetna opcja do kliknięcia prawym przyciskiem myszy. Korzystanie z tej opcji wymaga pewnej wprawy. Jeżeli przytrzymasz za długo - przez około 2 minuty iPad stwierdzi, że próbujesz przenieść lub usunąć aplikację. Funkcja ta nie działa również ze wszystkimi aplikacjami dostępnymi na iPad'a. Działa ona np. z iA Writer oraz Notability, a nie można z niej skorzystać np. w aplikacji Notatki.

10. Kopiowanie z iPhone'a do iPad'a

Czasami może zdarzyć się, że na swoim telefonie iPhone znajdziesz kawałek tekstu, którego będziesz chciał użyć z aplikacją zainstalowaną na tablecie iPad. Apple znacznie ułatwia to zadanie, o ile korzystasz z tego samego konta iCloud na obu urządzeniach, znajdujesz się w tej samej sieci Wi-Fi i posiadasz uruchomiony moduł Bluetooth na obu urządzeniach.

Na Swoim iPhone skopuj tekst tak, jak zwykle. Na tablecie iPad otwór dokument, w których chcesz go w kleić, przytrzymaj palec, aż na ekranie pojawi się menu i naciśnij Wklej. Tekst skopiowany na telefonie powinien pojawić się w dokumencie na tablecie.

Za pomocą tej funkcji możesz także przesyłać obrazki.