10 powodów, aby ukryć swoje IP

O tym, że prywatność jest rzeczą bezcenną, nikogo przekonywać nie trzeba. Niestety, normalne użytkowanie sieci naraża użytkowników na różne możliwości bycia podglądanym i szpiegowanym - od monitorowania tego, co wpisuje się do wyszukiwarek, po sprawdzania, jakie stron odwiedzała dane osoba. Oto 10 głównych powodów, aby ukryć swoje IP.


Bezpieczeństwo online

Ukrycie swojego prawdziwego IP uniemożliwia skuteczne monitorowanie działań użytkownika w sieci przez oprogramowanie szpiegowskie, a także różnego rodzaju agencje rządowe. Czynność ta daje Ci dodatkową ochronę i wyprowadza w pole wirtualnych szpiegów. Ponadto silniki wyszukiwarek gromadzą informacje o tym, co do nich wpisujesz – historia Twoich wyszukiwań może być w łatwy sposób sprawdzona dzięki logom. Po zamaskowaniu IP wyszukiwania te będą zapisane na konto „fałszywki”.

Anonimowość

Ktoś może powiedzieć - nie mam nic do ukrycia, żeby maskować swoje prawdziwe IP. Jednak śledzenie użytkowników w sieci to nie tylko domena organów władzy, które mają za zadanie wykrywać nielegalne rzeczy, ale też i cyberprzestępców. Dzięki prawdziwemu IP mogą zidentyfikować użytkownika z imienia i nazwiska, odkryć jego adres e-mail, a także wejść posiadanie istotnych informacji, np. dotyczących jego finansów, numeru konta w banku, itp. Czy przekażesz obcej osobie na ulic swoje prywatne dane? Z pewnością nie. Dlaczego więc umożliwiać wejście w ich posiadanie obcym w sieci? Dotyczy to również i samego dostawcy internetu, który często gromadzi informacje dotyczące aktywności swojego klienta w sieci - a w wielu przypadkach jest on nawet do tego zobowiązany. Zamaskowanie IP nie pozwoli mu na dowiedzenie się, co robisz online.

Zobacz również:

  • Apple pozwane za warunki gwarancyjne! Chodzi o iPhone'a po zalaniu.

Bezpieczeństwo przy korzystaniu z publicznych sieci Wi-fi

Publiczne sieci Wi-fi są bardzo często miejscami, w których swoje pułapki zastawiają wirtualni przestępcy. Teoretycznie każda sieć tego typu powinna mieć solidne zabezpieczenia, jak jednak pokazuje to praktyka oraz historia - temat ten często traktowany jest po macoszemu, a hakerom nie sprawia większych trudności ich obejście. W ten sposób mogą szpiegować osoby korzystające z otwartych hotspotów, a dzięki lukom w oprogramowaniu ich urządzeń nawet "wejść" do ich systemów. Ukrycie adresu IP skutecznie temu zapobiega.

10 powodów, aby ukryć swoje IP

Omijanie blokad regionalnych i lokalnych

Zamaskowanie IP pozwala na omijanie blokad regionalnych, które nakładają różnego rodzaju serwisy i strony internetowe na użytkowników. Na przykład internauci z całego świata często korzystają z sieci VPN (virtual private network), aby omijać zabezpieczenia amerykańskiego Netflixa. Ukrywanie IP przyda się też w sytuacji, gdy przebywasz w regionie, gdzie dostęp do niektórych serwisów blokowany jest przez władze. Należy jednak pamiętać, że czynniki blokujące są aktywne i tak np. wspomniany Netflix skutecznie walczy z sieciami VPN, blokując znane sobie, powiązane z nimi adresy IP.

Blokady lokalne to z kolei wszystkie ograniczenia nakładane na przykład na sieć firmową czy szkolną. Dzięki zamaskowaniu IP system nie identyfikuje Twojego urządzenia jako należącego do niej, co daje swobodny dostęp do stron zablokowanych.

Bezpieczna wymiana plików

Maskowanie adresu IP może posłużyć do bezpiecznego i anonimowego wymiany plików z innymi użytkownikami w systemie p2p. Wielokrotnie zdarzało się, że osoby korzystające z torrentów były namierzane przez władze lub firmy wynajęte przez koncerny medialne, a następnie pociągane do odpowiedzialności za nielegalną dystrybucję materiałów lub naruszenie własności intelektualnej. Osoby takie znajdowane były przede wszystkim po adresach IP. Nie trzeba chyba dodawać, że podanie fałszywego to jeden ze sposobów na uniknięcie tego typu, nieprzyjemnej sytuacji?

Unikanie śledzenia przez reklamy

Twój dostawca internetu oraz agencje reklamowe podglądają zachowanie online, w tym frazy wpisywane do wyszukiwarki oraz aktywność w sklepach – co jest możliwe dzięki śledzeniu IP. Pozwala im to na podsuwanie (nierzadko irytujących) reklam dotyczących zakupów, usług, itp. Ukrycie IP znacznie utrudni im to zadanie.

Tańsze loty i hotele

Czy wiesz, że dzięki ukrywaniu IP możesz zaoszczędzić nawet spore kwoty? I nie chodzi tu o to, że ktoś może włamać się na Twoje konto, ale możesz nabyć taniej np. bilety lotnicze lub zarezerwować hotel? Jest to możliwe, ponieważ wiele firm świadczących tego typu usługi ma na swoich stronach ceny dopasowane do użytkowników z konkretnych lokalizacji. Możesz zrobić pewien test – odwiedź np. stronę hotelu z prawdziwego IP, a potem z fałszywego. Jest duża szansa, że pojawi się bardzo miła niespodzianka!

10 powodów, aby ukryć swoje IP

Testowanie SEO

To propozycja dedykowana dla osób związanych z pracami dotyczącymi pozycjonowania stron internetowych. Zmienienie IP pozwoli na sprawdzenie w praktyce, jak znajdywane są strony w zależności od adresu. Ponadto może mieć wpływ na rodzaj wyświetlanych reklam – wraz z IP zmienia się „rejon", z którego odwiedzasz daną stronę. Dzięki temu możesz np. sprawdzić, jakie reklamy będą pojawiać się na Twojej stronie w sytuacji, gdy będzie odwiedzał ją ktoś z USA, Tajlandii czy Australii.

Omijanie cenzury

Na całym świecie rządy w ten czy inny sposób cenzurują sieć. W Polsce mamy od jakiegoś czasu blokadę stron związanych z hazardem. Jak ominąć cenzurę? Przez zmianę adresu IP oczywiście. Nie tylko odwiedzisz dzięki temu strony “zakazane” w danym kraju, ale również ukryjesz swoją tożsamość przed programami monitorującymi ruch sieciowy.

Brak ograniczeń dla graczy

Niektóre gry online dopuszczalne są jedynie dla użytkowników z wybranych rejonach świata. Czasami i w samych grach serwery są dedykowane danym obszarom - np. osobny dla graczy z Ameryki Pn., osobny dla Europy Zachodniej, Azji, Australii, itp. Ponadto ilość lagów w rozgrywce zależy od ilości przeskoków, które wykonuje system, aby połączyć się z serwerem. Zmiana IP pomoże nie tylko w dostępie do gier i dowolnych serwerów, ale i zmniejszeniu przeskoków, czyli zmniejszeniu lagów.

Zamaskowanie swojego prawdziwego IP to doskonały sposób na bycie anonimowym w sieci. Pamiętaj jednak, aby po sesji wyczyścić wszystkie ciasteczka – nawet, jeśli używasz sieci VPN. Daje Ci to dodatkową i stuprocentową, gwarancję, że nie pozostawiasz śladów swojej aktywności!

Maskowanie IP i bezpieczną wymianę plików oraz dostęp do streamingu zagwarantują Ci m.in. wygodne rozwiązania VPN: