10 przykazań szczęśliwej baterii

Jeżeli z biegiem czasu akumulator w twoim telefonie komórkowym rozładowuje się coraz szybciej, zaskakując cię w najmniej oczekiwanych momentach, oznacza to, że jego dni są policzone. Możesz jednak przedłużyć mu życie, pamiętając o kilku prostych czynnościach związanych z eksploatacją.


Jeżeli z biegiem czasu akumulator w twoim telefonie komórkowym rozładowuje się coraz szybciej, zaskakując cię w najmniej oczekiwanych momentach, oznacza to, że jego dni są policzone. Możesz jednak przedłużyć mu życie, pamiętając o kilku prostych czynnościach związanych z eksploatacją.

Niejeden użytkownik czuł się rozczarowany, gdy jego bateria nadawała się do wyrzucenia już po 200 ładowaniach, choć - zgodnie z zapewnieniami producenta - miała wytrzymywać ich około 1000.

Winę za to ponosi on sam, gdyż prawdopodobnie nie dbał właściwie o źródło zasilania swojego telefonu. Poniżej przedstawiamy 10 praktycznych porad, jak dbać o akumulator, by móc na nim polegać.

Najważniejszy pierwszy krok

Najistotniejsze jest pierwsze ładowanie akumulatora, które musi trwać nieprzerwanie przez około 20 godzin. Następnie akumulator należy całkowicie rozładować. Tę czynność należy powtórzyć co najmniej dwa razy, by mieć pewność, że bateria została prawidłowo sformatowana.

Co za dużo, to niezdrowo

Należy uważać na ładowarki z dużym prądem ładującym, czyli takie, w których proces ładowania trwa nie więcej niż dwie godziny. Używając ich, należy kontrolować czas ładowania baterii, by nie doprowadzić do przeładowania ogniwa, co w konsekwencji skróci jego żywotność. Nie dotyczy to akumulatorów litowo-jonowych, które mają system automatycznego przerywania ładowania, gdy bateria jest pełna.

Uwaga na temperaturę

Nie należy wkładać do ładowarki akumulatora zbyt ciepłego lub zimnego. Przed ładowaniem należy sprawdzić, czy ma on temperaturę pokojową. Jest to szczególnie ważne podczas upałów lub gdy pozostawiamy telefon przez długi czas na słońcu.

Tylko oryginalne

Używaj tylko oryginalnych ładowarek. W przeciwnym razie elektronika zawarta w akumulatorach może zostać zniszczona.

Zmiennik

By nasz telefon działał nieprzerwanie i nie popadł w "głód energetyczny" w najmniej oczekiwanym przez nas momencie, można zaopatrzyć się w drugi akumulator na wymianę. Należy jednak uważać na akcesoria produkowane przez niezależnych producentów. Zanim kupimy znacznie tańszy, "niefirmowy" akumulator, sprawdźmy, czy posiada zabezpieczenie przeciwzwarciowe, termostat i czy jego obudowa jest odporna na pęknięcia.

Nie dokarmiać

Ważne jest, by w marę możliwości akumulator rozładować do końca i pozostawić na noc do pełnego naładowania, podobnie jak przy pierwszym formatowaniu. Operacja taka, powtarzana co najmniej raz w miesiącu, zapewni długą żywotność baterii.

Oszczędzaj energię

Możemy wydłużyć żywotność baterii aż o 40%, aktywując w telefonie funkcję DXT (Discontinous Transmission Exchange). Jest to nieciągła wymiana transmisji, która polega na rozpoznawaniu aktywności rozmów. Kiedy mówi tylko nasz rozmówca, aparat automatycznie wyłącza nadajnik przechodząc w stan oczekiwania. Kiedy my zaczynamy mówić, telefon z powrotem włącza nadajnik.

Aktualizuj oprogramowanie

Oprogramowanie telefonu komórkowego również odgrywa znaczącą rolę w zużyciu energii. Przede wszystkim podaje matematyczne algorytmy doładowywania akumulatora, kontroluje zużycie prądu podczas trybu stand-by i w czasie rozmów. Czasami aktualizacja oprogramowania może znacznie zwiększyć wydajność baterii.

Jak przechowywać

W przypadku przechowywania baterii litowo-jonowej przez czas dłuższy niż pół roku, akumulator powinien być w pełni naładowany. Po upływie 12 miesięcy trzeba naładować go ponownie, by nie uległ zniszczeniu. Baterie niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe powinny być przechowywane w stanie całkowitego rozładowania.

W jakiej temperaturze

Akumulatora nie powinno się przechowywać w temperaturach niższych niż -10<sup>o</sup> C lub wyższych niż +30<sup>o</sup> C. Musimy liczyć się z tym, że w niskich temperaturach wydajność naszej baterii (dotyczy to każdego typu akumulatora) znacząco zmaleje, w zbyt wysokich temperaturach natomiast następuje zjawisko samorozładowywania się baterii. W temperaturach powyżej 60o C akumulatory trwale tracą pojemność.

Akumulatory stosowane w telefonach komórkowych to po prostu baterie wielokrotnego użytku o dużej pojemności. Mają one za zadanie zapewnić długi czas działania telefonu, zminimalizować koszty jego eksploatacji oraz ograniczyć zanieczyszczenie środowiska.