11 sposobów na zmianę Windows 10 w bardziej przyjazny system

Cortana - na razie niepotrzebny dodatek

Cortana to wirtualna asystentka, która ma w założeniu pomóc użytkownikowi. Niestety, nie ma jej polskiej wersji językowej, a więc dla użytkowników z Polski jest to póki co zbędny dodatek. Można spokojnie ją wyłączyć, a choć nie da się całkowicie usunąć z systemu, jej wyłączenie sprawi, że nie będzie niepotrzebnie pobierać zasobów. W tym artykule wyjaśniamy, jak usunąć Cortanę z Windows 10?

Cortana - nieodłączny element Windows 10

Cortana - nieodłączny element Windows 10

Ustal punkt przywracania

Punkt przywracania to tworzenie kopii ustawień, która przyda się w sytuacji, gdy po wprowadzeniu poprawek, instalacji aplikacji czy aktualizacji system zaczyna szwankować. Znajdują się w niej m.in. sterowniki, ustawienia i klucze rejestru. Aby sprawdzić, czy tworzenie punktu przywracania systemu jest włączone, należy wpisać w konsoli wyszukiwania (lupa koło menu Start) restore point i wybrać w wynikach tworzenie punktu przywracania.

Wchodzenie do kreatora punktu przywracania

Wchodzenie do kreatora punktu przywracania

W okienku należy wejść do czwartej zakładki (Ochrona systemu) i zobaczyć, które partycje są chronione. Jeśli ta, na której znajdują się newralgiczne dane, ma wyłączoną ochronę, należy na nią kliknąć, a następnie wybrać opcję konfiguracji. W kolejnym okienku wybierz włączenie ochrony, ilość przeznaczonego na kopię zapasową miejsca i potwierdź wprowadzenie zmian.

Włączenie ochrony dysku

Włączenie ochrony dysku

Dostosuj Eksplorator Plików

Eksplorator Plików sprawia, że nie musisz umieszczać skrótów do często używanych folderów na pulpicie. Po lewej stronie Eksploratora znajduje się szybki dostęp. Jeżeli używasz codziennie jakiegoś folderu, możesz go tam umieścić. Wystarczy kliknąć na takim folderze prawym przyciskiem myszki i wybrać opcję przypięcia go do szybkiego dostępu. Potem wystarczy tylko wejść do Eksploratora, aby mieć dostęp do wybranych.

Szybki dostęp do wybranych folderów

Szybki dostęp do wybranych folderów

Loguj się bez hasła

Jeśli irytuje Cię konieczność logowania się do systemu za każdym razem, gdy włączasz komputer, loguj się bez hasła. Jak to zrobić? Wystarczy prosta operacja, którą opisujemy w tekście Jak usunąć ekran logowania z Windows 10?

Utwórz prywatne konto

Jeśli nie chcesz, aby Twoje konto było powiązane z funkcjami zbierającymi dane, możesz stworzyć konto lokalne, bez konieczności logowania się na konto Microsoftu. Wejdź do Ustawień, a następnie do działu Konta. Wybierz opcję dodania kolejnej osoby. Następnie zobaczysz prośbę o podania numeru telefonu lub adresu e-mail. Nie podawaj żadnych danych, zamiast tego wybierz odpowiedź, która poinformuje system, że nie masz zgody na ich podanie. W kolejnym okienku wybierz dodanie użytkownika nie posiadającego konta Microsoftu. Następne okienko to wybór nazwy użytkownika, hasła oraz podpowiedzi do niego.

Tworzenie konta użytkownika

Tworzenie konta użytkownika

Po zatwierdzeniu, wrócisz do okienka z kontami. I teraz najlepsze - kliknij na utworzonym koncie lokalnym, wybierz opcję zmiany jego rodzaju i nadaj mu uprawnienia admina. Zatwierdź zmiany - i gotowe.

Dopasuj kafelki

Po świeżej instalacji systemu otrzymujesz menu z kafelkami przyznanymi Ci"odgórnie". Jak to zmienić? Po prostu - usuń te, które Cię nie interesują, a dodaj bardziej praktyczne. Usuwanie odbywa się poprzez naciśnięcie prawego przycisku myszki na wskazanym i wybranie opcji odpięcia, zaś w celu dodania kafelka musisz wybrać aplikację z listy w menu Start i kliknąć na niej prawym przyciskiem myszki, a następnie wskazać opcję dodania do menu Start. Inna użyteczna opcja przy kafelkach to zmiana ich wymiaru: kafelek może być mały, średni lub duży. Dzięki temu przygotujesz sobie dokładnie takie menu, jakie jest Ci potrzebne.

Odczepianie kafelka od menu Start

Odczepianie kafelka od menu Start

Usuń niepotrzebne elementy z autostartu i działające w tle

Czy naprawdę potrzebujesz zawsze uruchamiać Skype razem z systemem? Niestety, Windows 10 domyślnie uruchamia nie tylko komunikator, ale i wiele innych aplikacji, a ponadto mnóstwo programów, które zainstalujesz, jest nastawionych na start wraz z systemem. Aby zmienić ten stan rzeczy, można użyć jednego z popularnych narzędzi do optymalizacji systemu (prezentujemy je na tej stronie) lub też wykonać działanie z poziomu Menadżera Zadań. Naciśnij równocześnie lewy Ctrl + lewy Alt + Delete, a następnie wybierz Menadżera Zadań. Przejdź do zakładki Start-up. Tu możesz wyłączyć aplikacje, które będą uruchamiać się wraz z systemem operacyjnym. Wystarczy wskazać wybraną i nacisnąć prawy przycisk myszki, a następnie wybrać opcję wyłączenia. Tak samo można je potem przywrócić do działania.

Wyłączanie programów startowych

Wyłączanie programów startowych


Zobacz również