11 sposobów na zmianę Windows 10 w bardziej przyjazny system

Windows 10 to system, który wywołuje skrajne emocje. Ponieważ nie ma systemów doskonałych, także i on się do nich nie zalicza, jednak są sposoby, aby uczynić go bardziej przyjaznym dla każdego użytkownika. Oto jedenaście z nich.


Personalizacja

Jeśli irytuje Cię domyślna kolorystyka Windows 10, zmień ją. To żaden problem - w Ustawieniach wszystkie elementy wizualne systemu znajdują się w dziale Personalizacja. Możesz tu wybrać zarówno temat, jak i kolorystykę, a także ustawienia paska narzędzi, w tym jego zachowanie po przełączeniu w tryb tabletu.

Personalizacja Windows 10

Personalizacja Windows 10

Zablokuj aktualizacje

Wielu użytkowników skarży się, że po automatycznych aktualizacjach systemu Windows 10 nie działa prawidłowo. Niestety, kolejne tygodnie mijają, a nic się pod tym względem nie zmienia. Czy da się uniknąć wprowadzania podsyłanych przez Microsoft poprawek do systemu? Jak na razie nie ma takiego sposobu, jednak jest możliwość odłożenia ich w czasie oraz cofnięcia, jeśli okazuje się, że sprawiają problemy.

W celu zablokowania aktualizacji naciśnij równocześnie klawisze Windows i R, a następnie wpisz w konsoli

services.msc

Znajdź na liście usług Windows Update, kliknij na nim prawym przyciskiem myszki i wybierz Stop. Należy jednak zauważyć, że czasem Windows potrafi zaskoczyć i włączyć samoczynnie usługę, a więc warto co jakiś czas sprawdzić, jaki jest status tej opcji.

Wyłączania aktualizacji

Wyłączania aktualizacji

Jeśli korzysta się z sieci za pomocą połączenia Wi-fi, wówczas można zablokować aktualizację poprzez ustawienie połączenia z limitem danych. Wejdź w Ustawienia, a następnie w dział Wi-fi, znajdujący się w Sieć i Internet. Tu wybierz opcję Zarządzaj znanymi sieciami. Wybierz używaną sieć Wi-Fi, jej Właściwości, a następnie włącz opcję Ustaw jako połączenie taryfowe.

Cofnij aktualizacje, która sprawiają problemy

Cofanie wprowadzonych aktualizacji możliwe jest dzięki odpowiedniej opcji w Ustawieniach. Po wejściu do działu Aktualizacja i zabezpieczenia należy wybrać Historię aktualizacji, znajdującą pod przyciskiem ich sprawdzania. W kolejnym oknie dostępna jest opcja Cofnij aktualizację.

Historia aktualizacji i opcja cofania wprowadzonych zmian

Historia aktualizacji i opcja cofania wprowadzonych zmian

Po jej wyborze pokazana zostanie lista wszystkich zainstalowanych aktualizacji. Aby którąś usunąć, należy ją wskazać, nacisnąć prawy przycisk myszki i wybrać opcję usunięcia. Oczywiście takie działanie polecamy tylko i wyłącznie użytkownikom mającym pojęcie, co wprowadza do systemu dana poprawka - inaczej zamiast polepszyć, można pogorszyć jego stan.

Usuwanie wybranej aktualizacji

Usuwanie wybranej aktualizacji

Zadbaj o swoją prywatność

Od samego początku wątpliwości użytkowników wzbudzał sposób zbierania przez Microsoft informacji na ich temat. Oficjalnie dane te mają służyć ulepszeniu jakości usług oraz dopasowywania ich pod potrzeby konkretnych osób, jednak zdaniem większości posiadaczy Windows 10 - trochę tego za dużo. Dlatego też warto zadbać o poufność danych, w czym pomoże wyłączenie usług odpowiedzialnych za zabieranie takich informacji. Można znaleźć je w ustawieniach lub też skorzystać z jednego z licznych programów, które powstały w tym właśnie celu. Najlepsze zostały zebrane i zaprezentowane w tekście Nie daj się szpiegować Windows 10.