12 rozwiązań antywirusowych dla komputerów Mac

Wirusy na komputerze Mac są wciąż rzadkością, ale świadomi zagrożeń użytkownicy poszukują dobrego oprogramowania antywirusowego. Porównujemy dwanaście aktualnie dostępnych skanerów antywirusowych.


Szkodliwe oprogramowanie nie jest spotykane tak często na komputerach Mac, jak w przypadku urządzeń z systemem Windows, ale nie należy lekceważyć niebezpieczeństwa. Według opublikowanego w czerwcu 2017 roku raportu McAfee Labs Threats, ilość złośliwego oprogramowania dla komputerów Mac gwałtownie wzrosła - do połowy 2016 r. naukowcy zajmujący się oprogramowaniem antywirusowym dla Mac OS X odnotowali mniej niż 100 000 ataków, ale w samym pierwszym kwartale 2017 było ich już ponad 700 000!

Swego czasu sensację wywołało oprogramowanie szpiegujące, używane przez pewnego Amerykanina do szpiegowania i monitorowania tysięcy komputerów Mac. Specjaliści z Bitdefender ostrzegają, że rosyjska grupa hakerów APT28 wybrała również komputer Mac jako cel swojego złośliwego oprogramowania. Aplikacje antywirusowe mają za zadanie ochronić system, jednak ich skuteczność zależy od tego, jak dobrze radzą sobie z pojawiającymi się cały czas, nowymi zagrożeniami. Dlatego przetestowaliśmy i przeanalizowaliśmy dla Ciebie dwanaście aktualnie dostępnych na rynku programów antywirusowych.

Czy komputer Mac jest nadal gwarancją bezpieczeństwa? Wątpliwości co do tego ma niemiecki Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI), a jako szczególny powód zaniepokojenia wskazuje zwłaszcza na zransomware - liczba zagrożeń tego typu gwałtownie wzrosła w 2017 roku. Jednak według BIS to wciąż systemy Windows i Linux są o wiele bardziej podatne na zagrożenia. Nie oznacza to, że mając komputer Mac można spać spokojnie – czego przykładami udane włamanie się do przeglądarki Safari na konferencji bezpieczeństwa Pwnfest lub klucz PoisonTap, opracowany przez Samy'ego Kankara, który może zalogować się do kont WWW nawet na zablokowanych komputerach działających pod kontrolą systemów macOS, Windows i Linux.

W teście wzięło udział 12 programów antywirusowych:

 • 1: Bitdefender Antivirus, Wynik 1,7 - kup tutaj
 • 2: Trend Micro Antivirus, Wynik 1,9 - kup tutaj
 • 3: Eset Cyber Security Pro, Wynik 1,9 - kup tutaj
 • 4: Avast, Wynik 2 - darmowy
 • 5: Sophos, Wynik 2 - darmowy
 • 6: McAfee, Wynik 2,4 - kup tutaj
 • 7: Kaspersky Internet Security, Wynik 2,4 - kup tutaj
 • 8: Norton Internet Security, Wynik 2,5 - kup tutaj
 • 9: Intego Internet Security, Wynik 2,5 - kup tutaj
 • 10: Sentinel One, Wynik 2,5 – na żądanie
 • 11: F-Secure, Wynik 2,5 - kup tutaj
 • 12: Comodo, Wynik 4,0 - darmowy

Uwaga: Uzasadnienie poszczególnych wyników można znaleźć w dalszej części tekstu.

W odróżnieniu od platformy Windows, gdzie wirusy pojawiają się często, złośliwe oprogramowanie na komputerze Mac jest rzadkością. Na przykład zintegrowany z systemem Xprotect firmy Apple, podczas pobierania plików blokuje domyślnie 92 złośliwe aplikacje, a w szczególności programy reklamowe, takie jak warianty Genieo. Z kolei AV-Test rejestruje dziennie pojawianie się aż 390 000 nowych wirusów na PC! Dlatego można powątpiewać w konieczność istnienia skanerów antywirusowych na Mac, podejrzewając nawet producentów oprogramowania antywirusowego o celowe wyolbrzymianie problemu. Ale komputery Mac nie są całkowicie wolne od zagrożeń. Agresywne ataki adware wydają się być coraz częstsze – zwłaszcza w USA. Botnet iWorm był pierwszą siecią Mac kontrolowaną przez hakerów, a eksperci Kaspersky'ego oczekują, że na platformie Mac pojawi się również więcej oprogramowania ransomware.

Wiele firm wymaga również programu ochronnego dla komputerów Mac, zwłaszcza w celu usuwania złośliwego oprogramowania, pisanego dla systemu Windows, które jest nieaktywne na komputerze Mac, może jednak stanowić zagrożenie lub wpływać na działanie urządzenia. Niedawno zarejestrowano nawet oprogramowanie kryptograficzne dla komputera Mac, które wykopuje jedną z kryptowalut po instalacji na zainfekowanym komputerze. Jeśli chcesz wiedzieć, czy komputer Mac jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, musisz skorzystać ze skanera antywirusowego. Pomimo niskiego ryzyka, zakres skanerów wirusów Mac jest zaskakująco duży. Prawie wszystkie znane skanery PC są dostępne w wersjach dla systemu MacOS - testujemy 12 z nich. W naszym teście na 2018 rok znalazły się zarówno darmowe Sophos, Comodo i Avast, rywalizujące z dziewięcioma płatnymi skanerami antywirusowymi Kaspersky, Eset, Bit Defender, Norton, Trend Micro, Sentinel One, McAfee, F-Secure i Intego. Dane pomiarowe do wykrywania wirusów Mac pochodzą z Instytutu AV-Test, który przeprowadził je w grudniu 2017 roku, a testy odbywał się na macOS Sierra. Sentinel One jest rozwiązaniem czysto korporacyjnym, ale testujemy również Sophos, McAfee i Eset w wersji przeznaczonej dla użytkowników korporacyjnych. Wersja domowa i korporacyjna Sophos działały identycznie, więc nie wymieniamy ich oddzielnie.

macOS High Sierra

Obecne skanery antywirusowe są całkowicie kompatybilne z systemem High Sierra – choć przed jego ostatnią aktualizacją zdarzały się pewne problemy. Nowością w High Sierra jest mechanizm zabezpieczający Secure Kernel Extension Loading (SKEL), mający blokować ładowanie rozszerzeń jądra, dlatego przy instalacji skanera antywirusowego pod tym systemem konieczne jest wykonanie dodatkowego kroku. Podczas pierwszej instalacji użytkownik widzi ostrzeżenie systemu o konieczności zainstalowania rozszerzenia systemu. Musi to być wyraźnie dozwolone w ustawieniach systemu, w dziale "Bezpieczeństwo". W tym celu należy kliknąć przycisk "Zezwól" pod "Ogólne". Rozwiązanie to działa w przypadku większości skanerów, ale mieliśmy pewne problemy z opcją instalacji w przypadku Trend Micro. Opcja ta była widoczna tylko w ustawieniach systemowych ze znacznym opóźnieniem i to dopiero po restarcie. Dlatego, pomimo najwyższej klasy wyników testów, nieco mniej polecamy Trend Micro.

Ochrona przed wirusami

Najważniejszym zadaniem oprogramowania antywirusowego jest niezawodne wykrywanie szkodników na Mac i Windows. Pomimo dużego nakładu sił i czasu, efekty wysiłku włożonego przez producentów antywirusów mogą szybko ulec zmianie, ponieważ cały czas pojawiają nowe zagrożenia, które znają aktualne mechanizmy obronne i potrafią ich unikać. Niewielka ilość złośliwego oprogramowania na komputerze Mac wpływa na liczbę możliwych do testowania obiektów: w testach laboratoryjnych AV-Test aplikacje miały za zadanie zidentyfikowanie 514 wybranych szkodników na Maca. Wszystkie które pojawiły się w okresie czterech miesięcy przed przeprowadzeniem badania. Analogiczna próbka testowa wirusów Windows zawierała natomiast 5022 egzemplarze złośliwego oprogramowania. Na komputerze Mac nie brakuje irytującego oprogramowania reklamowego, zwanego również PUA. Tutaj dostępne są 693 obiekty testowe.

Trzeba zauważyć, że wykrywanie złośliwego oprogramowania na komputerach Mac poprawiło się w ciągu ostatnich lat - osiem z testowanych aplikacji antywirusowych na komputery Mac wykryło wszystkie 514 szkodników. Wyniki firm Intego i McAfee są akceptowalne, ale firma F-Secure, przy wydajności wykrywania 93,8%, wykazuje słabe punkty. Natomiast przedstawiciel Comodo wypadł najgorzej - a w i innych testach nie wypada zbyt dobrze. Wśród aplikacji antywirusowych na Mac widać większe różnice w skuteczności wykrywania wirusów systemu Windows, co jest ważne dla użytkowników biznesowych. Wygląda to tak, jakby niektórzy producenci antywirusów na Maca całkowicie rezygnowali z dobrego systemu wykrywania wirusów dla Windows. Praktycznie żadne nie są wykrywane przez Intego, Sentinel One i F-Secure, a poniżej 75% złośliwego oprogramowania na Windows wykrywają Comodo i Norton. Najlepsze wykrywanie wirusówpod Windows zapewniają Bit Defender, Eset, Kaspersky, McAfee, Sophos i Trend Micro.

Oprócz wirusów i ransomware mamy także inne szkodniki, jak PUP (potencjalne niechciane oprogramowanie). Często dostają się one do systemu za pośrednictwem instalatorów darmowego oprogramowania (np. do optymalizacji systemu, jak Macbooster) lub narzędzi reklamowych. Firma F-Secure osiąga w tym zakresie 10% skuteczność wykrywania, co jest wynikiem niezwykle słabym, ale również Comodo (35 %) oraz Kaspersky (40 %) wykrywają o wiele za mało niechcianego oprogramowania. Z drugiej strony, 99-procentową skutecznością wykrywania mogą pochwalić się Avast, BitDefender, Sentinel One i Trend Micro.

Podsumowując pokrótce: jeśli ważne jest dobre wykrywanie wszystkich trzech rodzajów złośliwego oprogramowania, zalecamy stosowanie programów Bit Defender, Eset i Trend Micro. Dwa darmowe narzędzia Avast i Sophos oferują również akceptowalne parametry detekcji.