25 sposobów na przyspieszenie Windows 7

Optymalizacja Windows 7 nie wymaga zaawansowanej wiedzy informatycznej, a może przynieść znakomity efekt. Dobrze skonfigurowany system i odpowiednio dobrane funkcje zagwarantują, że Windows 7 będzie działał szybko i wydajnie. W efekcie uzyskasz znaczne przyspieszenie startu Windows 7, szybsze działanie całego systemu oraz programów. Przedstawiamy 25 porad, które sprawią, że Windows 7 dostanie skrzydeł.


Windows 7 był projektowany tak, by uruchamiać się szybko, działać efektywnie i wykazywać się niewielkimi wymaganiami sprzętowymi. Programistom udało się w większości osiągnąć zamierzone rezultaty. Mimo to, dla wielu użytkowników to nadal zbyt mało. Jeżeli uważasz, że twój Windows 7 działa wolno i zastanawiasz się jak go przyspieszyć pomożemy ci w tym.

Najprostszym rozwiązaniem wielu kłopotów z wydajnością, jest zakup i instalacja nowego sprzętu czy modyfikacja BIOSu. To jednak wie każdy. Nas interesują możliwości oferowane przez system.

Porady dotyczące optymalizacji systemu można podzielić na klika grup. Każdy chce wiedzieć, jak zapewnić szybsze uruchamianie, usunąć bądź wyłączyć niepotrzebne funkcje i dodatki, czy zmienić ustawienia tak, by Windows działał sprawniej. Osobna grupa to porady podpowiadające, jak ułatwić sobie pracę za pomocą dostępnych w systemie funkcji.

Wszystkie porady opracowywane były pod kątem Windows 7 ale część można zastosować w Viście i XP. Opisane przez nas wskazówki wykonasz z poziomu interfejsu systemu. Jeżeli natomiast chcesz sobie ułatwić zadanie zainstaluj jeden z programów do optymalizacji Windows. Takie narzędzia, jak na przykład WinUtilities Free, WinUtilities Pro, PCBoost, TuneUp Utilities 2010, Sysinternals Suite, Ashampoo WinOptimizer czy podobne wykonują konfigurację systemu automatycznie i oferują wiele innych usprawnień. Opis najciekawszych znajdziesz w ramce Programy do optymalizacji. Dbaj też o to, żeby w systemie nie pojawiły się niebezpieczne programy. Nic tak nie spowalnia pracy jak wirusy, trojany czy aplikacje szpiegujące.

1. Niepotrzebne programy

Najczęstszą przyczyną wolnego uruchamiania każdego systemu operacyjnego, jest długa lista aplikacji startujących wraz z nim. Do pamięci ładowane są programy antywirusowe, firewalle, narzędzia do robienia kopii zapasowych, monitory aktualizacji i inne. Działając w tle zajmują miejsce w pamięci i zużywają moc procesora. Na pewno wiele z nich można bez obawy wyłączyć.

Krok 1. Otwórz menu startowe i w pole Wyszukaj programy i pliki wpisz polecenie msconfig {1}. Wciśnij [ENTER]

Rys.1.

Rys.2.

Krok 2. Przejdź na kartę Uruchamianie.

Lista uruchamianych programów może cię zaskoczyć. jest ich znacznie więcej, niż wynikałoby to z liczby ikon widocznych w zasobniku systemowym.

Wyszukaj narzędzia, które nie są ci potrzebne. Usuń zaznaczenie widoczne z lewej strony każdego z nich {2}. Aby wyłączyć wszystkie wybierz przycisk Wyłącz wszystkie.

Kliknij Zastosuj i OK.

Krok 3. Aby zmiany odniosły skutek wymagane jest ponowne uruchomienie systemu. Kliknij przycisk Uruchom ponownie {3}. Restart możesz przeprowadzić samodzielnie później. W takiej sytuacji wybierz Zakończ bez ponownego uruchamiania.

Rys.3.