360 stopni w obiektywie - jak zrobić panoramę - planetę

Oto zbiór porady, dzięki którym samodzielnie złożysz panoramę - planetę. Opisaliśmy cały proces zaczynając od zrobienia odpowiednich zdjęć, a kończąc na obróbce w programie graficznym.


Fotografia panoramiczna jest jedną z ciekawszych dziedzin fotografii. Początkowo amatorzy tego rodzaju zdjęć używali wyłącznie specjalnych obiektywów szerokokątnych, a następnie ultra szerokokątnych. Załamania perspektywiczne wynikające z konstrukcji takich obiektywów dawały więcej możliwości kreatywnego spojrzenia na otaczający nas krajobraz.

Do najbardziej efektownych panoram zalicza się panoramy sferyczne, panoramy cylindryczne oraz szerokokątne panoramy częściowe. Panorama sferyczna charakteryzuje się kątem widzenia 360 stopni w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Panorama cylindryczna pokazuje obraz o kącie widzenia 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie. Ostatnia z panoram pokazuje po 180 stopni na każdą płaszczyznę.

Całkiem niedawno, przeszukując Internet w poszukiwaniu inspiracji, natknąłem się na specyficzną panoramę pokazującą dość skromny wycinek miejsca, w którym się znajdujemy, ale za to bardzo globalny w odbiorze.

Był to rodzaj panoramy określany mianem "Planety". Postanowiłem samodzielnie stworzyć taki obraz. Za pomocą kilku fotografii i programu graficznego osiągnąłem naprawdę zaskakujący efekt. Co więcej, nie było to ani bardzo czasochłonne, ani trudne do zrobienia.

W tym poradniku opiszę, w jaki sposób samodzielnie przygotować panoramę-planetę zaczynając od zrobienia odpowiednich zdjęć, a kończąc na obróbce graficznej.

To, czym będziemy się zajmować to tak zwany rzut stereograficzny (projekcja) obrazu kuli ziemskiej. Odwzorowanie to jest wiernokątne: dwie linie na sferze i ich obrazy na płaszczyźnie przecinają się pod takim samym kątem.

Od czego zacząć

Musisz zdecydować, czy chcesz zrobić panoramę w nocy, czy za dnia albo o zachodzie słońca. Każda z tych pór ma zarówno swoje wady, jak i zalety. W nocy, stosując długie czasy, pozbędziesz się przechodniów, ale będziesz musiał uważać na różnicę oświetlenia pierwszej i ostatniej klatki.

W pełnym słońcu będziesz stosował krótkie czasy, nie będziesz musiał korzystać z samowyzwalacza lub wężyków spustowych, ale za to dojdzie walka z cieniami statywu i twojego własnego.

O zachodzie słońca musisz się spieszyć, aby wszystkie klatki były naświetlone tak samo, ponieważ zachód nie trwa zbyt długo i temperatura barwowa otoczenia ulega szybkiej zmianie.

Głowica kulowa

Obiektyw typu rybie-oko

Sprzęt i oprogramowanie

Zanim wyruszysz w plener z aparatem, musisz spakować do plecaka kilka podstawowych rzeczy. Po pierwsze: statyw. Im stabilniejszy, tym lepiej. Dodatkiem do statywu będzie głowica. Można kupić specjalną głowicę do panoram z możliwością regulacji obrotu aparatu w pionie i w poziomie z dokładnością do jednego stopnia, niemniej jednak powinna wystarczyć głowica, która nie zmienia odległości aparatu od osi środka statywu.

Warto zwrócić uwagę, aby głowica miała jakiekolwiek oznaczenia podczas obrotu aparatu. Pomoże nam to w dokładnym rejestrowaniu ujęć i później łatwiej nam będzie poskładać je w jedną całość.

Kolejnym narzędziem niezbędnym do zrobienia "planetki" jest obiektyw. Generalnie najlepszym i najszybszym sposobem jest użycie obiektywu typu "rybie oko". Im węższy kąt widzenia, tym więcej zdjęć musisz zrobić, a to oznacza większą ilość miejsc do późniejszej korekty.

Za to efekt może być trochę inny, czasami nawet dokładniejszy. Jeśli nie posiadasz lustrzanki, zdjęcia potrzebne do panoramy możesz wykonać także aparatem kompaktowym. Wtedy jednak będziesz "skazany" na optykę zamontowaną w modelu, który posiadasz.

Gdy już wrócisz z fotograficznego spaceru, będziesz potrzebował oprogramowania, za pomocą którego poskładasz wszystkie zdjęcia w jedną całość. Jest kilka typów oprogramowania do składania panoram. Dość popularny jest program PTGui, który będziesz musiał kupić, aby cieszyć się jego pełną funkcjonalnością.

Jest też jego darmowy odpowiednik o nazwie Hugin, który jest aplikacją freeware i jest oparty na licencji GPL. Jednak ja zaprezentuję przygotowanie panoramy w programie Adobe Photoshop CS4.

No to do dzieła!