40 sposobów na Windows

Użytkownicy wiele oczekują od Windows. Marzy się im większa stabilność, szybsze wykonywanie poszczególnych operacji, łatwość użytkowania i 100 procent zgodności z innymi aplikacjami oraz sprzętem. W wielu przypadkach marzenia mogą stać się faktami.


Użytkownicy wiele oczekują od Windows. Marzy się im większa stabilność, szybsze wykonywanie poszczególnych operacji, łatwość użytkowania i 100 procent zgodności z innymi aplikacjami oraz sprzętem. W wielu przypadkach marzenia mogą stać się faktami.

Spośród olbrzymiej liczby sztuczek, kruczków i wskazówek wybraliśmy 40 przez nas ulubionych, które pomogą rozwiązać wiele problemów.

O nie! Windows się zepsuł

Jeśli włączysz komputer, a Windows nie chce się uruchomić, to być może padłeś ofiarą konfliktu sprzętowego, uszkodzonego lub niezgodnego z systemem sterownika jakiegoś urządzenia lub wyjątkowo zaśmieconego rejestru (podczas uruchamiania wyświetla jakieś nazwy plików, mówiąc, że ich nie ma lub są uszkodzone). Oto kilka sugestii, jak rozpoznać i usunąć te problemy.

Bezpieczniej w trybie awaryjnym

40 sposobów na Windows
W momencie, gdy na ekranie monitora (lub nawet chwilę wcześniej) pokaże się napis Startuję Windows, naciśnij i przytrzymaj [F5]. Zostanie uruchomiona okrojona wersja systemu bez plików startowych, sterowników urządzeń peryferyjnych oraz karta graficzna pracującą w trybie VGA (640x480, 16 kolorów).

Gdy system zakończy awaryjne uruchamianie (a może to potrwać nawet kilka minut), wejdź do Menedżera urządzeń, klikając prawym klawiszem myszy ikonę Mój komputer i wybierając z menu kontekstowego opcję Właściwości.

W oknie Menedżera znajduje się lista urządzeń obecnych w systemie. Jeżeli, którekolwiek z nich jest wyróżnione żółtym wykrzyknikiem, oznacza to, że system ma z nim pewien problem i należy rozpocząć śledztwo właśnie od tego miejsca, zaznaczając kłopotliwy wpis i wyświetlić jego właściwości. W oknie Stan urządzenia znajduje się informacja o rodzaju błędu. Wybierając zakładkę Zasoby, możesz sprawdzić, czy któryś z parametrów danego urządzenia (przerwanie IRQ, adres pamięci itp.) nie wszedł w paradę innemu komponentowi. Jeżeli tak, to postaraj się zmienić konfliktowy parametr lub skorzystaj z systemu pomocy (Start/Pomoc/Rozwiązywanie problemów). Jeżeli nie ma konfliktu, to zamknij system i przejdź do następnej porady.

Krok po kroku

Kiedy włączysz komputer i pokaże się napis Startuję Windows, naciśnij i przytrzymaj klawisz [F8] do momentu, aż na ekranie pokaże się menu. Następnie wybierz opcję Potwierdzanie krok po kroku. Dzięki temu, system wczytując kolejne składniki, biblioteki i sterowniki, za każdym razem będzie Cię prosił o pozwolenie na wczytanie następnego pliku. Jeżeli w którymś momencie komputer się "zawiesi", będziesz miał czarno na białym, który plik jest winien awarii systemu. Cały proces jest śledzony i zapisywany w pliku bootlog.txt, co umożliwia późniejszą analizę błędu.

Precz z bakcylami

Wirusy komputerowe mogą być także przyczyną niedomagań systemu. Bardzo łatwo zarazić nimi dane na dysku, zwłaszcza gdy z Internetu ściągasz pliki niewiadomego pochodzenia, otwierasz podejrzane załączniki do poczty elektronicznej lub korzystasz z pirackiego oprogramowania. Z bakcylami można walczyć tylko w jeden sposób: dobrym programem antywirusowym, który nie tylko wykryje, ale i zniszczy zarazę, nie kasując przy tym 90 procent zawartości dysku.

Programy antywirusowe nie są tanie. Możesz jednak skorzystać z publikowanych na naszych dyskach bezpłatnych aplikacji (np. AVK Antivirus, MKS). Wprawdzie nie mają najnowszej bazy sygnatur wirusów, ale jest bardzo prawdopodobne, że wirus na Twoim dysku zostanie zidentyfikowany i usunięty.

Bądź gotowy

Najlepszą obroną - jak wiadomo - jest atak. W przypadku, gdyby PC nie chciał się uruchomić, powinieneś mieć zawczasu przygotowaną dyskietkę startową. Jeżeli obawiasz się, że Twoja wiedza o komputerach jest niewystarczająca do zrobienia takiej dyskietki, to jesteś w błędzie. Windows 95/98 wykona to automatycznie.