45 trików oszczędzających twój czas

Nie pozwól, by Windows i Office marnowały twój cenny czas - to ty masz rządzić komputerem, a nie odwrotnie. Dzięki naszym poradom twój pecet będzie szybciej wykonywał codzienne, rutynowe czynności, a ty zwiększysz swoją efektywność.

Coraz więcej rzeczy nas rozprasza i angażuje uwagę w ciągu całego dnia, dlatego tak ważne jest osiągnięcie jak największej efektywności, zwłaszcza w pracy. Mając to na względzie, wyszperaliśmy z naszego arsenału najlepsze triki do Windows i Office’a (bo jest to oprogramowanie najczęściej wykorzystywane w firmach i instytucjach na całym świecie) i zasięgnęliśmy rady specjalistów od produktywności. Takk powstał zbiór 45 porad, które pomogą ci wykonać więcej pracy na komputerze w krótszym czasie. Większość z nich dotyczy Windows 7, chociaż niektóre przydadzą się również w Viście i XP.

Zminimalizuj wszystkie okna poza tym, w którym aktualnie pracujesz) . Gdy twój pulpit stanie się już tak zagracony, że nie będziesz w stanie niczego odnaleźć, chwyć myszą pasek tytułu okna, którego potrzebujesz, a następnie pomachaj nią. Wszystkie pozostałe okna zostaną automatycznie zminimalizowane do paska zadań. Możesz cofnąć tę operację i przywrócić pozostałe aplikacje, powtarzając ten gest.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Używaj folderów w kliencie poczty elektronicznej. Gromadzenie e-maili w jednym folderze Odebrane sprawia, że odnalezienie ważnej wiadomości wymaga żmudnego polowania. Zwiększa się za to szansa, że przegapisz ważną informację albo zwyczajnie o niej zapomnisz. Usuń śmieci i posegreguj e-maile, przenosząc je w folderów, których nazwy nie jednoznacznie informują o ich zawartości. Sortowanie w ten sposób poczty przychodzącej jest kluczowe dla osób, które chcą zwiększyć swoją produktywność.

45 trików oszczędzających twój czas

Użyj reguł wiadomości, aby automatycznie kierować pocztę przychodzącą do odpowiednich folderów.

Zachowaj rozsądek w definiowaniu folderów z pocztą. Żaden folder z wiadomościami nie powinien być zdefiniowany tak dokładnie i wąsko, że nigdy nie będzie właściwie używany. Natomiast przesada w drugą stronę i definiowanie zakresu tematycznego folderu zbyt szeroko i ogólnie spowoduje jego przepełnienie wiadomościami. Wyjątkiem jest przypadek, gdy używasz folderu tylko w celach archiwizacyjnych i nie potrzebujesz regularnie przeszukiwać jego zawartość. Nazwij wszystkie foldery jednoznacznie i na tyle krótko, żeby uniknąć przewijania okna nawigacyjnego programu pocztowego. Pamiętaj również, że każdy folder może zawierać szereg podfolderów - czasem takie zagnieżdżanie okazuje się bardzo przydatne.

Używaj reguł, aby automatycznie kierować wiadomości do odpowiednich folderów. Ponieważ twój udział w segregowaniu poczty przychodzącej nie jest konieczny, reguły wiadomości pomogą ci zaoszczędzić mnóstwo czasu. Oto przykład: czy otrzymujesz firmowe newslettery dziesięć razy dziennie z tego samego adresu? Przenieś je do folderu Przeczytać później (który musisz wcześniej utworzyć). W Outlooku skorzystaj z kreatora reguł, który pomoże ci utworzyć własne reguły wiadomości. Znajdziesz go w menu Narzędzia (opcja Reguły i alerty). Większość klientów pocztowych oferuje analogiczną funkcję.

Dostosuj klawiaturę do swoich potrzeb. Nigdy nie używasz klawisza [Windows]? A może nie podoba ci się jego umiejscowienie na klawiaturze i chciałbyś je zmienić? Pobierz program do mapowania klawiatury - jest bardzo wiele tanich lub bezpłatnych. My polecamy bezpłatnego KeyTweaka lub MapKeyboarda albo Keyboard Remappera za 10 dolarów. Zmapuj klawiaturę wedle uznania, pamiętaj tylko, że nie ma sposobu na wyłączenie lub zmianę funkcji klawisza [Fn] w laptopach, ponieważ działa on niezależnie od Windows (jedyna szansa to poszukać w BIOS-ie - może tam znajdzie się odpowiednia opcja).

45 trików oszczędzających twój czas

Jeśli umiejscowienie niektórych klawiszy jest dla ciebie niewygodne, zmapuj klawiaturę według własnego uznania za pomocą jednego z wielu dostępnych programów do tego celu.

Ustaw domyślną wyszukiwarkę przeglądarki internetowej. Firma, która zmontowała twój komputer, prawdopodobnie ustawiła tę wyszukiwarkę w Internet Explorerze, której właściciel najwięcej za to zapłacił. W innym wypadku możesz się spodziewać wyszukiwarki Bing Microsoftu. Zmień to ustawienie, klikając rozwijane menu w prawym górnym rogu okna Internet Explorera (obok pola wyszukiwania), a następnie opcję Znajdź więcej dostawców (w IE 8) lub przycisk Dodaj (w IE 9). Nie znajdziesz jednak Google’a bez drobnego polowania, wpisz więc google w pole wyszukiwania i wybierz pierwszy z wyświetlonych wyników. Kliknij przycisk Dodaj do Internet Explorer i potwierdź w następnym oknie.

45 trików oszczędzających twój czas

W Internet Explorerze domyślną wyszukiwarką jest Bing. Zmień ją na Google’a, a dobrze na tym wyjdziesz.

Usprawnij funkcję wyszukiwania w Windows. Jeśli wyszukiwanie w systemie nie odnajduje wszystkiego, co przechowujesz i zapisujesz na dyskach, sprawdź funkcję Opcje indeksowania (wpisz opcje indeksowania w pole wyszukiwania menu Start), a następnie upewnij się, czy wszystkie dyski lub foldery są uwzględnione w indeksowaniu. Jeśli nie, kliknij przycisk Modyfikuj i dodaj niezbędne lokalizacje. Jeśli pracujesz na komputerze, na którym indeksowanie zostało całkowicie wyłączone, włącz je: wybierz z menu Start opcję Komputer, kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę dysku (partycji), następnie Właściwości i Zezwalaj na indeksowanie zawartości plików na tym dysku wraz z ich właściwościami.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: