5 krótkich porad do Google Maps

Google Maps i Google Earth to narzędzia Google do zarządzania mapami. Maps to wariant online, dostępny przez przeglądarkę. Znajdziesz w nim precyzyjne mapy, plany i zdjęcia powierzchni Ziemi oraz mnóstwo dodatkowych informacji. Zobacz, jak korzystać z jego możliwości i zasobów.


Narzędzia Google Earth oraz Maps są bardzo do siebie podobne choć oferują inną funkcjonalność. Ich podstawą są oczywiście mapy. Google Maps jest częściej aktualizowane umożliwia tworzenie własnych zbiorów informacji, współdzielenie ich z innymi osobami, dostęp przez Internet. Kilka prostych trików ułatwia korzystanie z serwisu i lepsze wykorzystanie jego możliwości.

Mapa Google w poczcie elektronicznej

Osoby zapraszane na różnego rodzaju imprezy znają zwykle adres, pod którym się one odbywają ale nie zawsze wiedzą jak się dostać w konkretne miejsce. Dobry organizator przygotowuje najczęściej gościom plan z lokalizacją czy mapkę dojazdu. Ręczne rysowanie ulic, zaznaczanie na planach różnych miejsc i ich opisywanie jest jednak kłopotliwe i czasochłonne. Z mapami Google przygotowanie schematu dojazdu jest bardzo proste.

1. Otwórz w przeglądarce mapę Google i odszukaj na niej interesującą cię lokalizację. Zaloguj się do serwisu Google. Kliknij łącze Moje miejsca i przycisk Utwórz mapę. W polu Tytuł nadaj mapie nazwę, poniżej możesz umieścić jej opis. Kiedy przygotowujesz mapkę dojazdu nie planujesz jej zwykle udostępniać wszystkim użytkownikom Google. Zaznacz więc opcję Zastrzeżona.

Klika kliknięć w Google Maps i mapka dojazdu gotowa

Klika kliknięć w Google Maps i mapka dojazdu gotowa

2. Ustaw też zbliżenie tak, by łatwo było zorientować się w położeniu opisywanego miejsca. Kliknij przycisk Dodaj oznaczenie miejsca widoczny u góry. Umieść znacznik na mapie i w dodatkowym oknie wstaw tytuł i opis. Kliknij przycisk OK. Jeżeli znacznik nie znalazł się tam, gdzie chciałeś możesz go przesunąć myszą w inne położenie. Kliknij przycisk po prawej stronie znacznika miejsc. Za pomocą dostępnych tu opcji możesz narysować na mapie wielokąt ułatwiający opis, dodać do mapy linie w miejscach dojazdu wymagających szczególnej uwagi. Wszystkie elementy łatwo opatrzyć tytułem i dodatkowym opisem.

3. Po dodaniu wszystkich elementów i dopasowaniu widoku zapisz mapę za pomocą przycisku Gotowe widocznego w panelu po lewej stronie. Kliknij łącze Udostępnij, by wysłać link do mapy wszystkim zainteresowanym osobom. W pole Zaproś innych jako współpracowników w sekcji Zaproś współtwórców wpisz adresy poczty elektronicznej odbiorców. Poszczególne e-maile oddziel przecinkami. Poniżej możesz umieścić swój opis zaproszenia i mapy. Jeżeli zaznaczysz Wyślij do mnie kopię na twój adres przyjdzie potwierdzenie wysyłki. Po prawej, w sekcji Zarządzaj współtwórcami definiuje się uprawnienia do edycji załączonej mapy. Modyfikacje robione przez użytkowników będą możliwe po wybraniu Pozwól wszystkim na edycję tej mapy. Jeżeli chcesz by twoje zaproszenie można było rozsyłać dalej użyj opcji Współpracownicy mogą zapraszać inne osoby. Na koniec kliknij przycisk Wyślij zaproszenia.

Poprawki na mapach Google

Złożoność map oraz ilość danych, jakie one zawierają powoduje, że czasami prezentowane lokalizacje mają nieprawidłowe adresy, są umieszczone nie w tym miejscu co potrzeba, na przykład urząd znajduje się w innym budynku a ulica ma nieprawidłową nazwę. Niektóre lokalizacje mogą być jednak poprawiane przez użytkowników.

1. Zaloguj się na swoje konto Google i otwórz mapę. Włącz widok z satelity. Wpisz daną lokalizację w pole wyszukiwania bądź znajdź ją samodzielnie na mapie, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz z menu kontekstowego polecenie Co tu jest. Google wyświetli na ekranie znacznik miejsca, a jego opis pojawi się w panelu po lewej.

2. Kliknij łącze Więcej (w panelu bądź oknie z opisem na mapie) i wybierz w menu kontekstowym komendę Przenieś znacznik. Będzie ona dostępne wtedy, gdy pozwolą na to twoje uprawnienia. Domyślnie zwykły użytkownik nie może edytować znaczników miejsc użyteczności publicznej, urzędów czy firm, które mają podpisaną umowę z Google. Przenieś znacznik w nowe miejsce i kliknij Zapisz. Jeżeli zmiana przekracza 200 metrów, będzie musiał być jeszcze zaakceptowana przez Google. Zmodyfikowane lokalizacje są również odpowiednio oznaczone i każdy może sprawdzić, jaka było oryginalne położenie znacznika. Aby poprawić błędne informacje w podstawowych danych mapy należy zgłosić się bezpośrednio do ich dostawcy. W przypadku naszego kraju do PPWK czyli producentowi systemu map Navigo.

Alternatywne trasy i korki

Planowanie trasy za pomocą Google Maps pozwala w wygodny sposób przeanalizować czas dojazdu ze względu na odległość i ruch na drogach. Serwis automatycznie proponuje alternatywne trasy, umożliwia też ich wygodne, ręczne definiowanie.

1. Otwórz mapę w przeglądarce i kliknij kartę Pokaż trasę. W pole oznaczone literą A wpisz punkt startowy, w pole oznaczone literą B punkt końcowy. Po kliknięciu łącza Pokaż opcje możesz umieścić zaznaczenia przy polach pozwalających wykluczyć z wyliczanej trasy autostrady oraz drogi płatne. Kliknij przycisk Pokaż trasę, by wyświetlić wyznaczoną drogę. Zaznaczona zostanie ona na mapie kolorem niebieskim.

Wybór alternatywnej drogi dojazdu za pomocą Google Maps to pestka

Wybór alternatywnej drogi dojazdu za pomocą Google Maps to pestka

2. Google Maps proponuje od razu dojazdy alternatywne. Dodatkowe trasy wyświetlone są pod główną, w sekcji Sugerowane trasy. Podana jest od razu odległość i teoretyczny czas dojazdu. Jeżeli umieścisz kursor nad jedną z tras alternatywnych jej przebieg także zostanie zaznaczony na mapie. Wskazówki dotyczące jazdy umieszczone są pod trasami.

3. Aby zweryfikować przejazd możesz posłużyć się narzędziem wyświetlającym korki na drogach oraz sprawdzić aktualną pogodę. To ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej wyboru trasy. Umieść kursor myszy nad przyciskiem widocznym w prawym górnym rogu okna i po rozwinięciu menu zaznacz opcje Korki i Pogoda. W polu zawierającym legendę do funkcji opisującej natężenie ruchu kliknij łącze Zmień. Zaznacz Korki o określonej porze dnia i wskaż czas jaki chcesz sprawdzić. Zaakceptuj ustawienie klikając Zrobione. Kolor zielony oznacza niewielki ruch na danej drodze, czerwony i czerwono-czarny bardzo duży. Jeżeli nie jesteś usatysfakcjonowany wybraną trasą zmodyfikuj ją ręcznie. Umieść kursor nad niebieskim oznaczeniem drogi i po pojawieniu się niewielkiego kółka przeciągnij je na inną drogę. Na ekranie automatycznie wyświetlony zostanie nowy czas przejazdu i odległość. Jeżeli upuścisz znacznik zmiana zostanie zaakceptowana. W ten sposób możesz modyfikować poszczególne odcinki drogi.

Transport publiczny z Google Maps

Google Maps oferuje ciekawą usługę planowania przejazdu transportem publicznym. Opcja ta nie działa dobrze w Polsce ale sprawdza się idealnie za granicą naszego kraju. W połączeniu z możliwością wyświetlania map na ekranach telefonów komórkowych oraz GPS-em to idealne rozwiązanie dla podróżujących po nieznanym mieście. Z funkcji tej możesz skorzystać na przykład w Londynie.

Wystarczy telefon dostępem do Internetu i map Google by precyzyjnie zaplanować przejazd komunikacją miejską w wielu miastach świata

Wystarczy telefon dostępem do Internetu i map Google by precyzyjnie zaplanować przejazd komunikacją miejską w wielu miastach świata

1. Otwórz mapę Google na komputerze lub w telefonie. Kliknij przycisk Pokaż trasę i wybierz ikonę reprezentującą transport publiczny. Ustaw odpowiedni widok mapy i klikając prawym przyciskiem wybierz polecenia Wyznacz trasę z tego miejsca i Wyznacz trasę do tego miejsca. Możesz też użyć pól wyszukiwania ale wymaga to dokładnej znajomości nazw poszukiwanych miejsc.

2. Po kliknięciu Pokaż trasę wyświetlone zostaną alternatywne sposoby dojazdu komunikacją miejską wraz z czasem przejazdu i godzinami odjazdu ze stacji bądź przystanku. Poniżej umieszczone są precyzyjne wskazówki dotyczące całej drogi. Jeżeli chcesz przeliczyć trasę tak by dopasować ją do jazdy samochodem, użyj łącza samochodem/taksówką.

Jak dodać swoją wizytówkę do map Google

Mapy Google połączone z wyszukiwarką do kopalnia wiedzy na temat różnych usług czy firm działających na jakimś terenie. Aby wyszukiwarka mogła te informacje odnaleźć, a Google Maps wyświetlić trzeba najpierw serwis poinformować o ich istnieniu. Wystarczy do map Google dodać wizytówkę swojej firmy.

1. Otwórz w przeglądarce serwis Google Maps. Kliknij łącze Umieść swoją firmę w serwisie Mapy Google wyświetlone w panelu po lewej stronie. Podaj nazwę użytkownika oraz hasło i zaloguj się do serwisu. W pole Numer telefonu wpisz swój numer. Kraj na liście powyżej zdefiniowany jest automatycznie. Kliknij Znajdź informacje o firmie. Uzupełnij pola formularza. Te oznaczone czerwoną gwiazdką są obowiązkowe. Określ sposób prowadzenia działalności, zaznacz godziny pracy i formy akceptowanych płatności. W sekcjach Zdjęcia i Filmy wideo możesz uzupełnić informacje o swojej firmie dodając do profilu fotografie i filmy. Sekcja Dodatkowe szczegóły pozwala sprecyzować opis działalność i przekazać kolejne informacje. Liczbę pól zwiększysz klikając Dodaj inne

2. Po prawej stronie widoczna jest mapka. Umieszczony na niej znacznik wskazuje miejsce na mapie zdefiniowane podanym na początku adresem. Zwróć uwagę, że ze względu na sporadyczne błędy na mapach adres może nie odpowiadać prawidłowej lokalizacji. Kliknij wtedy łącze Przeciągnij znacznik do prawidłowej lokalizacji i w nowym oknie przesuń myszą znacznik tam, gdzie powinien być wyświetlany. Jeżeli trudno znaleźć miejsce na zwykłej mapie możesz się wspomóc widokiem satelitarnym klikając Satelita. Kliknij Zapisz zmiany. Jeżeli wszystkie dane są prawidłowe użyj przycisku Prześlij aby wysłać je do serwisu i umieścić na mapie.

Aktualizacja: 08 czerwca 2017 13:11