5 najlepszych narzędzi do testowania sprzętu

3DMark Vantage, SiSoftware Sandra czy Cinebench to tylko kilka z programów, które pozwolą Ci samemu zbadać szybkość komputera oraz wydajność karty graficznej. Prezentujemy poradnik pięciu najlepszych narzędzi do testowania sprzętu, który pozwoli Ci osobiście przeprowadzać testy sprzętu komputerowego i sprawdzić jak Twój pecet poradzi sobie np. z najnowszymi grami komputerowymi.


Testy wydajności przeprowadzane są zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów. Ci pierwsi porównują wydajność najnowszych urządzeń i technologii, drudzy chcą najczęściej sprawdzić, jak ich komputer wypada w zestawieniu z pecetami kolegów. W Internecie można znaleźć rankingi najszybszych kart graficznych, najbardziej wydajnych procesorów czy dysków. Benchmarki wyłaniają zwycięzców wśród podkręcanych maszyn, a użytkownicy chwalą się pokonaniem granicy kolejnego tysiąca punktów.

Wiarygodne sprawdzenie szybkości urządzenia nie jest jednak proste, bo na wynik ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Najłatwiejsze do porównania są testy tak zwanych benchmarków syntetycznych czyli programów symulujących rzeczywistą pracę danego urządzenia. W tym poradniku opisujemy, jak przetestować i porównać szybkość pracy karty graficznej, procesora czy całego zestawu komputerowego. Wykorzystamy do tego celu stosowane przez wielu użytkowników, dostępne w Internecie narzędzia.

1. 3DMark Vantage - zarejestruj zanim przetestujesz

(Rys.1)

(Rys.1)

(Rys.2)

(Rys.2)

(Rys.3)

(Rys.3)

(Rys. 5)

(Rys. 5)

Za pomocą 3DMark Vantage przetestujesz wydajność komputera w zadaniach związanych z grami komputerowymi, w szczególności szybkość kart graficznych obsługujących DirectX 10. Przed uruchomieniem testów konieczna jest jednak rejestracja programu.

1. Zainstaluj benchmark. W trakcie pierwszego uruchomienia kliknij 3DMARK VANTAGE TRIAL EDITION (Rys.1), w sekcji TRIAL EDITION.

2. W oknie przeglądarki, w pole Email: wpisz swój adres e-mail. Usuń zaznaczenia z opcji Sign up for the Futuremark Newsletter to keep up-to-date with the latest in PC hardware oraz Sign up for the Futuremark Games Studio Newsletter, przepisz tekst widoczny na obrazku (Rys.2) i kliknij Get trial key.

3. Odbierz wiadomość z kluczem rejestracyjnym, wróć do okna programu i wpisz go. Kliknij Register(Rys.3).

4. W wersji pełnej możesz zmodyfikować parametry testy przechodząc na zakładkę Options. Wersja testowa nie pozwala na zmianę żadnych opcji ani na włączanie czy wyłączanie poszczególnych testów. Kliknij RUN BENCHMARK (Rys.4), by uruchomić test. Po kilku minutach możesz sprawdzić jaki rezultat osiągną twój komputer. Kliknij w tym celu VIEW RESULT ONLINE.

Na stronie wyświetlone zostanie podsumowanie dotyczące konfiguracji komputera oraz uzyskany wynik ogólny a także wynik testu wydajności karty i procesora (rys.5). Możesz je porównać z najszybszym przetestowanym za pomocą programu systemem.

Dla starszych komputerów

Do testowania starszych komputerów z kartami obsługującymi DirectX 9 można posłużyć się programem 3DMark 06. Podobnie, jak w 3DMark Vantage, w wersji testowej tego benchmarka nie można zmieniać żadnych ustawień. Aby włączyć test kliknij przycisk Run 3DMark.

Po zakończeniu testu wynik sprawdzisz na witrynie producenta. Kliknij w tym celu View your results online i przycisk I agree. Continue to View Your Results.

2. PCMark Vantage - kompleksowa ocena komputera

(Rys. 6)

(Rys. 6)

Za pomocą PCMark sprawdzisz, jak szybki jest twój komputer w codziennych zadaniach. Ocenisz jego przydatność do obróbki zdjęć, filmów i muzyki, bezpieczeństwo, wydajność w zastosowaniach inżynierskich. Porównasz też jego możliwości z innymi konfiguracjami.

1. Uruchom program i kliknij przycisk Trial. Podaj adres swojej skrzynki e-mail i kliknij Get trial key. Po odebraniu wiadomości przepisz klucz do okna programu i kliknij Register i OK.

2. Wybierz przycisk Run benchmark. Nie korzystaj z komputera przez kilkanaście minut. W tym czasie program sprawdzi jak szybko komputer obrabia zdjęcia (Rys. 6), koduje pliki wideo i szyfruje dane. Ocena przydatności peceta dla graczy przeprowadzana jest na podstawie testów z znanych 3DMark 06. Na koniec kliknij przycisk Submit results i I agree.