5 narzędzi do poprawy szybkości dysku SSD

Dysk SSD jest sam w sobie bardzo szybki, ale czy wiesz, że da się go jeszcze bardziej ulepszyć pod tym względem?

Fot.: Samsung Memory/Unsplash

SSD - czyli Solid State Disk - to następcy klasycznych dysków HDD. Pisaliśmy o nich na łamach PC World setki razy, nie ma więc sensu wyjaśniać, czym się różnią od poprzedników. Tym razem jednak zajmiemy się innym aspektem ich działania, a mianowicie - możliwością optymalizacji. Czy w przypadku dysków SSD jest ona w ogóle możliwa?

Odpowiedź brzmi: tak, jak najbardziej. Pomimo zastosowania pamięci NAND i braku ruchomych części, dyski SSD mogą ulegać zużyciu, przez co pojawiają się błędy, może także zauważalnie spaść szybkość odczytu/zapisu danych. Zanim przystąpimy do optymalizacji, pamiętaj, że ma ona innych charakter niż w przypadku modeli HDD, dlatego służą do tego inne programy i narzędzia. Warto zaznaczyć, że systemy Windows doskonale rozróżniają rodzaje dysków i jeśli spróbujesz np. wykonać optymalizację SSD za pomocą narzędzi systemowych, nie zobaczysz wówczas opcji optymalizacji.

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski SSD M.2 powyżej 400 złotych. Który warto kupić?
  • Dyski SSD PCIe 5.0 nie takie fajne? Pojawiły się poważne problemy

Kiedy warto przeprowadzić optymalizację SSD?

Dyski SSD są generalnie bardzo szybkie same w sobie. Jak zatem można dojść do wniosku, że czas na poprawki? Po prostu będzie to wtedy, gdy odczuwasz, że system reaguje wolniej. Oczywiście nie musi być to wina samego dysku SSD. Przeprowadź najpierw optymalizację systemu i zobacz, czy sytuacja zmieni się na lepsze. Jeśli nie - dopiero wówczas warto pomyśleć o zabraniu się za dysk SSD.

W poniższej galerii prezentujemy pięć sprawdzonych narzędzi, które pomogą w tym zadaniu.

5 narzędzi do poprawy szybkości dysku SSD

Źródło: WindowsReport


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: