5 prostych sposobów na przyspieszenie sieci

Denerwuje Cię wolny internet? Masz dość długiego buforowania wideo w serwisach typu YouTube? Irytuje Cię, że pobieranie jednego pliku z Sieci trwa wieczność? Prezentujemy pięć prostych wskazówek, które poprawią jakość Twojego połączenia sieciowego i sprawią, że przeglądanie internetu stanie się znacznie bardziej przyjemne.


1. Aktualizuj firmware i sterowniki

Aby uzyskać maksymalne tempo przesyłania danych, przede wszystkim zainstaluj najnowsze aktualizacje systemu Windows i pobierz najnowsze sterowniki do swojej karty sieciowej.

W dalszej kolejności zainstaluj najnowszą wersję firmware'u w swoim ruterze. Oprogramowanie to powinieneś znaleźć w witrynie producenta. Większość nowych ruterów potrafi aktualizować się wyjątkowo prosto z poziomu ich menu konfiguracyjnego w oknie przeglądarki internetowej. Przeważnie wystarczy jedno lub dwa kliknięcia myszy.

W dziale testy produktów sieciowych PC World znajdziesz testy takich urządzeń jak rutery WiFi, routery, modemy czy telefony do Skype'a.

2. Zmień ustawienia karty sieciowej

Oprócz tego warto zmienić ustawienie automatycznego negocjowania w karcie sieciowej.

W Windows 7 przywołaj aplet Centrum sieci i udostępniania. Wskaż polecenie Zmień ustawienia karty sieciowej, po czym kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę Połączenie lokalne i wybierz polecenie Właściwości. Następnie kliknij przycisk Konfiguruj pod polem Połącz używając. Przeskocz na kartę Zaawansowane. Ustaw parametr Szybkość i dupleks na najwyższą dostępną wartość, np. 10 Mb/s, pełny dupleks lub 100 Mb/s, pełny dupleks.

3. Zmień ustawienia Windows

Windows Vista ma w zwyczaju dławić połączenie sieciowe w trakcie odtwarzania multimediów. Ma to zapobiec przerywanemu odtwarzaniu filmów. Możesz zmienić to ustawienie.

Naciśnij w tym celu klawisze [Windows R], wpisz polecenie regedit i potwierdź klawiszem [Enter]. Przejdź do klucza "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Multimedia\SystemProfile". Teraz podnieś wartość parametru "NetworkThrottlingIndex". Ustawiając ją na poziomie 100, wyłączy ograniczanie przepustowości sieci. Wprawdzie Microsoft odradza stosowania wartości powyżej 70, jednak przetestowanie różnych ustawień nie uszkodzi twojego systemu.

4. Inteligentne wyznaczanie trasy

Ustawiając największą wartość parametru $Szybkość i dupleks$, możesz zwiększyć transfer w sieci.

Ustawiając największą wartość parametru Szybkość i dupleks, możesz zwiększyć transfer w sieci.

Gry w trybie online, strumieniowe transmisje treści multimedialnych, usługi telefonii internetowej i programy P2P pochłaniają dużą część szerokości pasma. Możesz zarządzać tymi elementami za pomocą przekazywania portów w ruterze.

W oknie konfiguracyjnym rutera znajdziesz funkcję przekazywania portów (może nosić różne nazwy w poszczególnych ruterach, jednak przeważnie jest określany jako port forwarding). Wpisz adres IP swojego komputera (przeważnie w postaci 192.*.*.*), a także preferowany port podany w oknie konfiguracyjnym danej aplikacji (np. w Skype przywołuje się je za pomocą menu Tools | Options | Advanced | Connection). Zaznacz przekazywanie obu protokołów (TCP i UDP), po czym zapisz nowe ustawienia.

Aby sprawdzić, czy wybrany port ma dobre połączenie z Internetem, uruchom daną aplikację i odwiedź witrynę canyouseeme.org.

Odwiedź witrynę SpeedTest.net, jeśli chcesz zbadać bieżącą wydajność swojej sieci.

Odwiedź witrynę SpeedTest.net, jeśli chcesz zbadać bieżącą wydajność swojej sieci.

5. Większa szerokość pasma

Choć są liczne produkty obiecujące większą wydajność sieci, żaden z nich nie przekonał nas, że jest wart polecenia. Jeśli masz wrażenie, że nie dostajesz prędkości, za którą płacisz, wypróbuj kilka podstawowych rad.

Najpierw odwiedź witrynę Speedtest.net, aby szybko uzyskać rzetelną ocenę wydajności łącza przy odbieraniu i wysyłaniu danych. Jeśli rezultaty daleko odbiegają od tych, które obiecał ci operator, musisz się z nim skontaktować i domagać się dochowania warunków umowy. To najskuteczniejsza metoda podniesienia wydajności łącza internetowego. Ponadto możesz spytać operatora, czy oferuje nową wersję modemu szerokopasmowego. Jeśli tak, postaraj się go zdobyć i wypróbować. Operatorzy często poszerzają ofertę swojego sprzętu, lecz nie informują dotychczasowych klientów.