5 przydatnych i ciekawych rozszerzeń do Chrome, które każdy powinien znać

Google Chrome jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych. Nie każdy jednak wykorzystuje w pełni jej możliwości. Przedstawiamy pięć ciekawych i przydatnych wtyczek ze zbiorów Chrome Web Store, które powinien znać i przetestować u siebie każdy internauta.


Chrome w ciągu kilku lat zdobył ogromną rzeszę zadowolonych użytkowników. W zależności od badań, które bierze się pod uwagę, jego popularność jest taka sama lub nawet większa, niźli starszych od niego Internet Explorera od Microsoftu i Firefoksa rozwijanego przez fundację Mozilla. Jedną z największych zalet Chrome jest możliwość instalowania rozszerzeń z oficjalnego repozytorium, jakim jest Chrome Web Store.

Postanowiliśmy wybrać dla naszych czytelników pięć ciekawych rozszerzeń na zachętę, które powinny każdemu ułatwić i uprzyjemnić korzystanie z przeglądarki. Po zapoznaniu się z nimi użytkownicy przeglądarki Chrome powinni też przejrzeć samodzielnie zbiór rozszerzeń Chrome Web Store zaczynając od tych, które poleca samo Google. Gwarantujemy, że można znaleźć mnóstwo dobrze napisanych i przydatnych narzędzi.

Zobacz również:

  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari
  • Najlepsze rozszerzenia VPN dla Google Chrome

1. Google Mail Checker

5 przydatnych i ciekawych rozszerzeń do Chrome, które każdy powinien znać

Praktycznie każdy użytkownik Google Chrome posiada także swoje konto Google zintegrowane z pocztą Gmail. Dzięki Google Mail Checker można uzyskać z paska przeglądarki podgląd na to, ile jeszcze nieprzeczytanych wiadomości zostało w skrzynce. Po zainstalowaniu rozszerzenia na prawo od paska adresu pojawi się ikona z kopertą, która podświetli się, jeśli w skrzynce znajduje się jeszcze nieprzeczytana poczta.

Przy ikonce znajduje się licznik nowych wiadomości, a rozszerzenie może sygnalizować pojawienie się kolejnej powiadomieniem i komunikatem dźwiękowym. Google Mail Checker pozwala też na szybko podgląd skrzynki po kliknięciu w ikonę. Można wyłączyć to okienko popup, a wtedy kliknięcie w ikonę rozszerzenia przenosić będzie do otwartej karty z Gmailem. Google Mail Checker ma zresztą bardzo bogate menu konfiguracji.

Rozszerzenie Google Mail Checker można pobrać z Chrome Web Store.

2. Hover Zoom

5 przydatnych i ciekawych rozszerzeń do Chrome, które każdy powinien znać

Wielokrotnie w serwisach społecznościowych, na portalach internetowych oraz blogach można spotkać się z galeriami pełnymi miniaturowych zdjęć. Otwieranie każdego z nich w nowej karcie jest szalenie czasochłonne. Na szczęście można oszczędzić sobie pracy dzięki prostemu rozszerzeniu Hover Zoom. Pozwoli ono na wyświetlanie zdjęcia w powiększonym rozmiarze po najechaniu myszą na jego miniaturę. Hover Zoom dla Google Chrome współpracuje z olbrzymią liczbą serwisów internetowych, co może być w niektórych przypadkach, jak np. na Pintereście, uciążliwe.

Twórcy przewidzieli na szczęście sytuację, w której użytkownik nie będzie chciał z rozszerzenia korzystać na wybranej stronie. Możliwe jest wybranie listy domen, na której Hover Zoom będzie wyłączony - lub odwrotnie, można na listę wpisać wyłącznie witryny, w których podgląd fotografii i grafik w pełnym rozmiarze będzie aktywny. Dostępne są alternatywne rozszerzenia, pozwalające na to samo, co opisywany Hover Zoom, zwykle jednak inne dodatki tego typu z Chrome Web Store ograniczają się zaledwie do jednego lub maksymalnie kilku portali. Hover Zoom współpracuje zaś z naprawdę dużą liczbą domen.

Rozszerzenie Hover Zoom można pobrać z Chrome Web Store.

3. Minimalist for Everything

5 przydatnych i ciekawych rozszerzeń do Chrome, które każdy powinien znać

W Chrome Web Store znaleźć można wiele rozszerzeń, które zmieniają wygląd popularnych stron internetowych z wykorzystaniem skryptów. Jednym z ciekawszych jest Minimalist for Everything. Za pomocą modyfikacji kodu strony można usuwać lub dodawać do witryn elementy nieprzewidziane przez ich twórców.

Dodatek Minimalist for Everything pozwala domyślnie na modyfikację poczty Gmail, w tym na usunięcie zbędnych z punktu widzenia użytkownika elementów interfejsu. Zaawansowani użytkownicy mogą też wgrywać do rozszerzenia dodatkowe skrypty pisane własnoręcznie lub znalezione na stronach takich jak UserScripts.org lub UserStyles.org.

Rozszerzenie Minimalist for Everything można pobrać z Chrome Web Store.

4. DeskSMS

5 przydatnych i ciekawych rozszerzeń do Chrome, które każdy powinien znać

DeskSMS to rozszerzenie pozwalające na pisanie i odbieranie SMS-ów z telefonu z systemem Android bezpośrednio z przeglądarki. Aby zacząć korzystać z DeskSMS konieczna jest instalacja nie tylko samego dodatku dla Chrome, ale też odpowiedniej aplikacji na telefonie. Po zalogowaniu się na swoje konto Google na obu urządzeniach możliwość zarządzania wiadomościami SMS zostanie uaktywniona automatycznie.

Po zakończeniu wstępnej konfiguracji i kliknięciu w ikonę rozszerzenia znajdującą się po prawej stronie paska adresu Chrome otworzy się okienko popup. Widać w nim wyszukiwarkę kontaktów oraz historię konwersacji. Z rozwijanego menu po prawej stronie można wybrać synchronizację miniatur kontaktów - do wyboru są dane z kontaktów Google oraz Facebooka. Niestety, po upływie dwutygodniowego okresu testowego korzystanie z aplikacji DeskSMS na smartfonie wymaga opłacenia abonamentu.

Rozszerzenie DeskSMS można pobrać z Chrome Web Store.

5. Tab Split

5 przydatnych i ciekawych rozszerzeń do Chrome, które każdy powinien znać

Rozszerzenie o nazwie Tab Split będzie ratunkiem dla wszystkich osób, które otwierają z czasie surfowania po sieci nie po kilkanaście, a po kilkadziesiąt kart jednocześnie. Sama przeglądarka Chrome pozwala na przenoszenie pojedynczych kart między różnymi oknami, ale jest to czasochłonne zadanie. Tab Split pozwala natomiast przenieść do nowego okna dowolną liczbę kart jednocześnie.

Wystarczy podczas przeglądania nacisnąć przycisk rozszerzenia znajdujący się na prawo od paska adresu. Pozwoli to na wydzielenie do osobnego okna wszystkich kart znajdujących się na prawo od aktualnie przeglądanej. W opcjach rozszerzenia można wybrać, w którym z okien wyląduje aktywna w momencie naciśnięcia przycisku karta.

Rozszerzenie Tab Split można pobrać z Chrome Web Store.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: