5 sposobów usuwania zablokowanych plików

Usuwanie plików zazwyczaj nie sprawia problemów i bardzo łatwo pozbyć się niechcący ważnych zasobów. Niemniej jednak zdarzają się pliki, których usunięcie wydaje się niemożliwe. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów radzenia sobie w takich sytuacjach.


Powszechnie spotykany problem polega na tym, że Windows odmawia usunięcia uszkodzonego pliku wideo – niezależnie od wyboru klawiszy (klawisz [Delete] lub kombinacja [Shift Delete]). Jednak podobną blokadą mogą być objęte nie tylko pliki wideo. W gruncie rzeczy każdy plik może odeprzeć próbę usunięcia, choć przyczyny problemu bywają rozmaite.

Jest bardzo wiele sposobów pozbywania się niechcianych plików. Poniżej opisujemy najbardziej skuteczne.

Usuwanie zablokowanych plików – zamykanie Eksploratora

Jednym z najbardziej irytujących komunikatów jest ten, który kwituje próbę przemieszczenia lub usunięcia danego pliku informacją, że jest w użyciu. Jeżeli pozamykałeś wszystkie aplikacje, a Windows nadal odmawia usunięcia pliku, prawdopodobnie zablokował go Eksplorator (być może w celu wyświetlania miniatury).

Przenieś tymczasowo wszystkie inne pliki do innego foldera, a następnie spróbuj usunąć folder zawierający zablokowany plik. Jeśli to nie zadziała, postaraj się go pozbyć, zamykając uprzednio Eksplorator.

5 sposobów usuwania zablokowanych plików

Eksplorator można zamknąć w Menedżerze zadań.

Czynność ta wymaga Menedżera zadań. Aby go przywołać, naciśnij klawisze [Ctrl Shift Esc] lub kliknij pasek zadań prawym przyciskiem myszy i wskaż polecenie Uruchom Menedżera zadań. Przeskocz na kartę Procesy, zaznacz wpis explorer.exe w kolumnie Nazwa obrazu i potwierdź przyciskiem Zakończ proces. Teraz możesz usunąć plik za pomocą innej aplikacji, np. dowolnego menedżera plików.

Usuwanie zablokowanych plików – tryb awaryjny

Jeśli plik nie daje się usunąć po zamknięciu Eksploratora, uruchom system w trybie awaryjnym. Zainicjuj w tym celu restart i naciśnij klawisz [F8], gdy na monitorze pojawi się ekran powitalny (w Windows 8 użyj zamiast tego skrótu klawiaturowego [Shift F8]). Wskaż opcję Tryb awaryjny, a uruchomi się okrojona wersja systemu. Przywołaj Eksplorator i podejmij kolejną próbę usunięcia pliku.

5 sposobów usuwania zablokowanych plików

Aby dostać się do trybu awaryjnego, trzeba naciskać klawisz [F8] lub klawisze [Shift F8], gdy widać ekran powitalny.

Usuwanie zablokowanych plików – narzędzia zewnętrzne

Jest wiele aplikacji, które służą do usuwania kłopotliwych plików. Narzędzia te stosują różne metody, aby dopiąć swego. Na przykład tworzą skrypty, które uruchamiają się tuż po wczytaniu Windows, zanim plik zostanie zablokowany. Do narzędzi tego typu należą m.in. FileAssassin, MoveOnBoot, Unlocker, LockHunter i Delete Doctor.