5 szybkich sztuczek z rejestrem systemu Windows

Rejestr Windows - baza danych zawierająca informacje o konfiguracji twojego systemu. To tu zmienisz ustawienia wizualizacji interfejsu Windows 7 i Visty, które poza ładnym wyglądem nie wnoszą niczego praktycznego.


Komentarz redakcji

Ktoś powie "żeby przyspieszyć wyświetlanie podglądu pulpitu o pół sekundy nie opłaca mi się nawet zaglądać do Rejestru". To prawda - takie czasy mogą mieć kolosalne znaczenie co najwyżej w wyścigach Formuły 1. Okazuje się jednak, że te na pozór niedostrzegalne różnice mogą wpływać na komfort naszej pracy z komputerem - zwiększając lub zmniejszając płynność wykonywanych przez nas czynności.

Polecamy:

Więcej informacji:

Zobacz także:

Zanim zaczynam grzebać w Rejestrze, wykonuję jego kopie zapasową - na wszelki wypadek, gdyby coś poszło nie po mojej myśli i utrudniło pracę z Windows. Do backupu Rejestru można posłużyć się jedną z kilku specjalnie do tego celu stworzonych aplikacji, np. ERUNT (program zrobi kopię zapasową całego Rejestru).

Teraz można zająć się edycją. W Windows XP Edytora Rejestru otwierasz za pośrednictwem opcji Uruchom w menu Start (w polu Otwórz wpisujesz regedit i wciskasz Enter). W Windows Vista i Windows 7 otwórz menu Start i w polu Wyszukaj programy i pliki wpisz regedit. Kliknij ikonę odnalezionego programu, by uruchomić Edytor Rejestru. Jeśli mechanizm kontroli konta użytkownika poprosi cię o potwierdzenie operacji, kliknij przycisk Tak.

Jak przyspieszyć podgląd pulpitu w Windows 7

Aero Peek w Windows 7 to funkcja, która pozwala "na chwilę" podejrzeć pulpit systemu - wystarczy umieścić kursor myszy nad przyciskiem położonym z prawej strony paska zadań.

W oknie Edytora przejdź do klucza:

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced

Kliknij w obrębie prawego panelu edytora prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz polecenie Nowa wartość DWORD (32-bitowa). Nazwij ją: DesktopLivePreviewHoverTime.

Kliknij nowo utworzoną wartość dwukrotnie, aby otworzyć okno jej edycji. W polu System wybierz opcję "Dziesiętny", a w polu Dane wartości wpisz żądaną liczbę.

Standardowy czas opóźnienia w uruchomieniu Aero Peek wynosi pół sekundy (500 milisekund), zatem jeśli wpiszesz 0, podgląd uruchomi się natychmiast, jeśli 1000 - nastąpi to po sekundzie od najechania kursorem na przycisk.

Jak przyspieszyć podglądy miniatur otwartych okien na pasku zadań Windows Vista i Windows 7

Po najechaniu kursorem myszy na ikonę paska zadań nowszych wersji Windows ujrzysz miniaturowy podgląd otwartego okna tej aplikacji. Opóźnienie w wyświetleniu tego podglądu wynosi 400 milisekund. To także można zmienić.

W tym samym kluczu Rejestru co poprzednio (HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced) tworzymy kolejną 32-bitową wartość DWORD, ale tym razem nazywamy ją: ExtendedUIHoverTime.

Jeśli chcesz, aby podgląd miniatur na pasku zadań otwierał się bez zwłoki, po dwukrotnym kliknięciu nowej wartości wpisz w polu Dane wartości 0.