5 znaków, które wskazują, że powinieneś wymienić swojego smartfona

Nie wiesz, kiedy wymienić Twój telefon na nowszy model. Oto nasze wskazówki, które pozwolą Ci łatwo sprawdzić, czy powinieneś zainteresować się wymianą telefonu?


Smartfony z roku na rok stają się coraz droższe i oferują moc obliczeniową, która niedawno powstydziła by nie jeden komputer stacjonarny. Wzrost ceny ma też związek ze zmianą nawyków użytkowników. Ludzie na całym świecie spędzają coraz więcej czasu załatwiając wiele spraw za pomocą smartfona. Przelewy, opłacanie rachunków, granie w gry, robienie zdjęć, kręcenie filmów w 4K to wszystko i wiele innych rzeczy jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy, że sięgniemy po naszego nawet kilkuletniego smartfona, a cyfrowy świat staje dla nas otworem. Niektórzy użytkownicy w całości przesiedli się na swoje urządzenia mobilne rezygnując z komputera stacjonarnego. W ciągu ostatnich kilku lat na smartfonach zaczęliśmy przechowywać wiele bardzo wrażliwych danych, które są dla nas istotne. Producenci oferują zabezpieczenia biometryczne, ale również aktualne oprogramowanie jest kluczowe dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Skąd wiedzieć, kiedy naprawdę powinieneś wymienić smartfona? Część osób wymienia swoje urządzenia co 2 lata, gdy podpisują nową umowę z operatorem komórkowym, ale coraz częściej decydujemy się na zakup smartfona na wolnym rynku. Co roku na rynku pojawia się wiele wspaniałych urządzeń. W tym roku zaprezentowano Samsunga Galaxy S10 oraz Huawei P30 Pro. Widzieliśmy także nieco tańsze flagowe urządzenia takie, jak Xiaomi Mi 9 oraz OnePlus 7. Najprawdopodobniej jednak nie potrzebujesz wymieniać swojego urządzenia co 12 miesięcy.

Jak dowiedzieć się, kiedy nadszedł czas na wymianę smartfona na nowy? Jeżeli twój telefon działa bardzo dobrze i go lubisz nie musisz go wymieniać nawet, gdy ma ponad dwa lata. Za częsta zmiana telefonu jest zbędna, ale użytkowanie jednego urządzenia przez wiele lat nie jest dobrym pomysłem. Pomijając kompatybilność z poszczególnymi aplikacjami oraz szybkość działania starsze urządzenie nie zaoferuje takiego poziomu bezpieczeństwa, jak nowe.

Poniżej przedstawiamy 5 znaków, które mogą wskazywać, że powinieneś pomyśleć nad zakupem nowego urządzenia.

Brak aktualizacji

Źródło: techadvisor

Źródło: techadvisor

Na początek zaczniemy od aktualizacji systemu operacyjnego. Podpunkt ten dotyczy głównie użytkowników Androida. Firma Apple znana jest z długotrwałego wsparcia dla swoich urządzeń. Obecnie wszystkie iPhone'y wypuszczone na rynek w 2013 roku lub później dostają wszystkie aktualizacje poprawiające bezpieczeństwo oraz wprowadzające nowe funkcje. Z tego powodu użytkownicy iPhone'ów często użytkują swoje urządzenia dłużej niż osoby posiadające smartfony z Androidem. Najstarszym aktualnie wspieranym iPhone'm jest model 5s, który jest dosyć leciwą i powolną konstrukcją, ale pracuje pod kontrolą najnowszego dostępnego systemu iOS obecnie w wersji 12.3.

Inaczej ma się sprawa w przypadku Androida. Tu bardzo wiele zależy od podejścia konkretnego producenta. Google obiecuje wprowadzać na swoje urządzenia najnowsze wersje systemu operacyjnego przez 24 miesiące od premiery smartfona, a poprawki zabezpieczeń przez 36 miesięcy. Jak widać wsparcie to jest zauważalnie krótsze, niż w przypadku Apple. Na dodatek każdy producent stosuje własne zasady.

Można założyć, że jeżeli posiadasz którekolwiek flagowe urządzenie takie, jak LG G8, Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy Note 9 lub inne starsze flagowce to przez około 2 lata od ich premiery będziesz otrzymywać najnowsze wersje systemu operacyjnego. Później prawdopodobnie będziesz otrzymywał jeszcze poprawki zabezpieczeń, które nie wprowadzają żadnych nowych funkcji, ale powodują że poziom bezpieczeństwa Twojego urządzenia jest stale poprawiany. W tym miejscu należy pochwalić firmę Samsung. Jej flagowce z 2017 roku regularnie otrzymują takie poprawki - Galaxy S8/S8+ oraz Note 8 posiadają poprawki zabezpieczeń datowane na 1 kwietnia 2019 roku.

Aby sprawdzić poziom poprawek zabezpieczeń Twojego urządzenia z Androidem przejdź do Ustawienia > Informacje > Informacje o oprogramowaniu > Poziom poprawek zabezpieczeń Androida.

Jeżeli Twoje urządzenie działa pod kontrolą najnowszej wersji systemu, jaka jest na nie dostępna, a posiadasz poprawki sprzed kilku-kilkunastu miesięcy powinieneś rozważyć zakup nowego smartfona.

Zbity ekran

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Pęknięty ekran to w dzisiejszych czasach powszechny widok na ulicach miast. Jeżeli posiadasz smartfon z fizycznie uszkodzonym ekranem masz trzy opcje do wyboru. Możesz naprawić ekran. Jeżeli posiadasz tańsze urządzenie lub starszego iPhone'a wymiana nie będzie bardzo kosztowna, ale jeżeli Twój smartfon ma ekran AMOLED, jak np. Samsung Galaxy S7 jego wymiana prawdopodobnie nie będzie opłacalna. Drugą opcją jest przyzwyczajenie się do pęknięcia i dalsze użytkowanie. Jest to możliwe, jeżeli dotyk (digitizer) nie został uszkodzony. Gdy zdecydujesz się używać telefonu z pękniętym ekranem uważaj na kawałki szkła, które mogą Cię zranić. Ostatnią opcją jest zakup nowego urządzenia.

Jakość zdjęć jest rozczarowująca

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Jeżeli masz urządzenie, które ma kilka lat to nawet, jeżeli był to flagowy model podczas zakupu dzisiaj jakość zdjęć, jakie robi może być rozczarowująca. Prawdopodobnie po zakupie byłeś zachwycony zdjęciami oraz filmami, jakie mogłeś kręcić. Z czasem na rynku pojawiły się nowe urządzenia, które oferują dużo lepsze aparaty. Prym w tej kwestii wiedzie Huawei z modelamiP20 Pro oraz P30 Pro, które oferują zdumiewające możliwości fotograficzne, ale każdy nowy flagowy smartfon pozwoli Ci wykonać fotografie dobrej jakości. Więcej informacji o aparatach zastosowanych w urządzeniu, które Cię interesuje znajdziesz na niezależnej stronie DxOMark, która sprawdza, jak radzą sobie smartfony w tym aspekcie.

Brak akcesoriów i części zamiennych

Źródło: apple

Źródło: apple

Potrzebujesz zakupić nowy pokrowiec lub szkło na ekran? Jeżeli masz starsze urządzenie może okazać się, że to nie lada wyzwanie. Problem ten ponownie nie dotyczy iPhone'a. To tak popularne urządzenia, że nawet do iPhone'a 5 z 2012 roku bez problemu znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria, a sklepy nadal oferują pokaźną gamę pokrowców. Spróbuj znaleźć jednak sensowną obudowę na HTC ONE S, który również zadebiutował na rynku 7 lat temu. Prawdopodobnie już nawet nie pamiętasz, że swego czasu był to bardzo popularny w Polsce model.

Innym problemem może być dostępność części zamiennych. Serwisy posiadają w swoich magazynach części zamienne do wielu modeli, ale jeżeli Twój kilku letni smartfon nie był dosyć popularny może okazać się, że naprawa będzie droga lub jej czas realizacji będzie trudny do zaakceptowania. Może także okazać się, że naprawa jest nieopłacalna.

Ciągle brakuje Ci pamięci

Źródło: macworld

Źródło: macworld

Ostatnim już elementem, który może wskazywać, że powinieneś pomyśleć nad nowym smartfonem jest permanentny brak wolnego miejsca na smartfonie. Jeżeli Twój telefon posiada slot na karty pamięci możesz zakupić dużą kartę microSD i przenieść na nią pliki, zdjęcia oraz filmy, ale wszystkie aplikacje, które zajmują coraz więcej nadal będziesz musiał magazynować na skromnych 8 GB lub 16 GB wbudowanej pamięci masowej.

W jeszcze gorszej sytuacji są użytkownicy iPhone'ów o pojemności 8 GB lub 16 GB, którzy nie mają do dyspozycji slotu na karty pamięci i albo muszą przenieść wszystkie niezbędne pliki do chmury/na komputer albo usunąć je bezpowrotnie z pamięci urządzenia.

Gdy kupowałeś smartfona kilka lat temu 16 GB było standardem, który z pewnością był dla Ciebie wystarczający. Nowe smartfony (nawet te tańsze) oferują co najmniej 64 GB (32 GB w przypadku najtańszego iPhone'a 7) wbudowanej pamięci masowej, którą na dodatek często można rozszerzyć za pomocą kart pamięci. Smartfony ze 128 GB, 256 GB, a nawet 512 GB wbudowanej pamięci masowej są dostępne w sklepach i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup.