6 częstych usterek w laptopie. Jak je usuwać

Laptopy są lekkie, poręczne i przenośne, a więc wystawione na znacznie wyższe ryzyko uszkodzenia. Laptopy niszczą się podczas codziennego użytku. Na szczęście można własnoręcznie przeprowadzić drobne naprawy.


Jeśli nie korzystasz z laptopa jako z zastępczego komputera stacjonarnego, zapewne musi wiele znosić. Urządzenia tego typu starzeją się znacznie szybciej, bo ich użytkownicy zazwyczaj nie obchodzą się z nimi delikatnie. Niekiedy narażają je nawet na uderzenia lub upadki z wysokości. Co począć, gdy komputer przenośny jest na tyle dobry, że szkoda go wyrzucić, lecz uległ uszkodzeniu lub widać na nim wyraźne ślady zużycia?

Większość użytkowników uważa, że naprawą laptopów (a w szczególności ultrabooków – ze względu na ich zwartą konstrukcję) powinny zajmować się tylko działy pomocy technicznej producenta lub autoryzowane warsztaty elektroniczne dysponujące odpowiednim wyposażeniem. Jeśli masz do czynienia z usterką, która nie powstała na skutek niedbałości, niezdarności lub nieszczęśliwego wypadku, a więc z awarią objętą rękojmią lub gwarancją producenta, odradzamy podejmowania się naprawy na własną rękę. Jeżeli jednak doszło do zniszczenia jakiegoś elementu poprzez wieloletnie używanie lub z własnej winy, warto spróbować nareperować urządzenie samodzielnie. Wiele typowych usterek laptopów okazuje się niezbyt trudnych do usunięcia. Wymaga to tylko sprawnego posługiwania się narzędziami i odrobiny pomysłowości.

Jak unikać obłamywania pendrive'ów i wtyczek USB
Przy samej obudowie – adapter kątowy zmniejsza ryzyko wyrwania sprzętu podłączonego do portu USB w laptopie.

Przy samej obudowie – adapter kątowy zmniejsza ryzyko wyrwania sprzętu podłączonego do portu USB w laptopie.

Kable i urządzenia podłączane do portów USB w laptopie (np. kieszonkowa pamięć USB, zewnętrzne karty WLAN) zazwyczaj bardzo odstają od obudowy. W trakcie podróży lub podczas przenoszenia komputera można nimi o coś zawadzić, co w najgorszym razie prowadzi do ich zniszczenia. Aby nie dopuścić do uszkodzenia sprzętu USB, warto podłączać go do komputera poprzez adapter kątowy. Wówczas podłużne urządzenia USB takie jak pendrive'y są usytuowane równolegle do obudowy, nie wystając tak bardzo jak dotychczas. Najlepsze okazują się przejściówki z obróconym portem USB, bo podłączone do nich urządzenia przylegają do boku obudowy laptopa. Korzystając z takiego rozwiązania, upewnij się, że adapter ani sprzęt USB nie zasłaniają otworów wentylacyjnych.

Laptop – usuwanie rys na ekranie

Rysy na ekranie laptopa powstają zazwyczaj przez upuszczenie przedmiotu o ostrych krawędziach na powierzchnię panelu. Drobne zadrapania na ekranie z błyszczącą powłoką można usunąć sprawdzonym domowym sposobem. Wystarczy odrobina zwyczajnej pasty do zębów i miękka szmatka. Nanieś niewielką ilość pasty na ścierkę i rozetrzyj ją delikatnie kolistymi ruchami dłoni po zarysowanej powierzchni wyświetlacza. Gdy uda ci się usunąć przynajmniej z grubsza niepożądane zadrapania, oczyść powierzchnię ekranu z resztek pasty do zębów za pomocą wilgotnej szmatki, po czym wypoleruj ekran kawałkiem suchego, niestrzępiącego się materiału, np. irchą (skórką przeznaczoną do czyszczenia okien).

Pasta do zębów nie nadaje się jednak do maskowania rys na ekranie z matową powłoką. Po jej użyciu pozostałyby na powierzchni panelu połyskujące ślady, które przeszkadzają jeszcze bardziej niż same zadrapania. Opisana metoda nie nadaje się także do usuwania głębokich zarysowań, które tworzą bardzo widoczne wyżłobienia w powłoce panelu. Uszkodzenie tego rodzaju wymagałoby tak intensywnej obróbki pastą do zębów lub ostrą pastą polerską, że doszłoby do starcia większej ilości powłoki ochronnej. W najgorszym razie można więc w ten sposób pogorszyć sytuację i spowodować jeszcze większe uszkodzenie.

Pasta do zębów w nietypowej roli – za jej pomocą można spolerować niewielkie zadrapania ekranu z błyszczącą powłoką. Głębsze zarysowania zamaskujesz białą wazeliną.

Pasta do zębów w nietypowej roli – za jej pomocą można spolerować niewielkie zadrapania ekranu z błyszczącą powłoką. Głębsze zarysowania zamaskujesz białą wazeliną.

Sposób niwelowania głębokich zarysowań. Dzięki swoim właściwościom biała wazelina jest w stanie maskować rysy, aby były prawie niewidoczne przez dłuższy czas. Nanieś w tym celu cienką warstwę wazeliny na całą długość zadrapania, używając patyczka kosmetycznego. Zetrzyj nadmiar substancji szmatką. Odrobina wazeliny pozostanie w wyżłobieniu. Powtórz tę czynność tyle razy, aż uzyskasz żądany efekt. Wazelina jest substancją chemicznie neutralną i nie narusza powierzchni matrycy. Przedstawioną metodę można zastosować także do pozbywania się rys z matowych ekranów.

Nakład pracy: niewielki

Wymagane materiały: pasta do zębów, ircha, ściereczka z mikrofibry, biała wazelina