6 praktycznych porad do Map Google

Mapy Google dla Androida to praktyczne rozwiązanie w trakcie każdej podróży. Istnieje wiele funkcji, których możesz nie znać - zobacz je już dziś!


W tym tekście prezentujemy porady dla osób poruszających się pieszo lub środkami komunikacji miejskiej. Kierowcom polecam osobny artykuł - "Mapy Google - darmowa nawigacja samochodowa".

Live View

W Mapach Google dostępne są dwa rodzaje widoków dla nawigacji pieszej: zwykła mapa 2D i Live View, korzystająca z rozszerzonej rzeczywistości (AR). Dzięki tej drugiej opcji zobaczysz trasy w świecie rzeczywistym i małą mapę na dole ekranu. Jednak uwaga - twoje urządzenie musi mieć co najmniej Androida 7.0 i być zgodne z ARKit/ARCore. Pełna lista wspieranych znajduje się na tej stronie.

Uwaga - po pierwszym uruchomieniu Live View, na telefonie pojawi się komunikat z prośbą o pozwolenie na dostęp do aparatu. Oczywiście należy się zgodzić. A proces uruchamiania i korzystania wygląda następująco"

 • Na telefonie lub tablecie z Androidem otwórz aplikację Mapy Google.
 • Wpisz miejsce docelowe na pasku wyszukiwania lub kliknij je na mapie.
 • Kliknij Trasa Wskazówki dojazdu – kolor niebieski.
 • Nad mapą na pasku narzędzi trybu podróży kliknij Pieszo.
 • Na dole ekranu kliknij „Włącz Live View” Mapy AR.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, by skonfigurować lokalizację telefonu.
 • Wskazówka: skieruj aparat telefonu na budynki i znaki po drugiej stronie ulicy, a nie na drzewa lub ludzi.
 • Gdy Mapy Google rozpoznają Twoją lokalizację, zobaczysz na ekranie trasę przez widok kamery.
 • Wskazówka: dla własnego bezpieczeństwa i aby oszczędzać baterię, jeśli wiesz, dokąd idziesz, schowaj telefon.
 • Telefon zawibruje, gdy dojdziesz do następnego etapu nawigacji lub miejsca docelowego.
 • Aby powrócić do widoku Live View, po prostu przechyl telefon do pozycji pionowej lub naciśnij odpowiedni przycisk.

Możesz przełączać widok Live View na widok mapy 2D, przesuwając telefon z pozycji pionowej do poziomej. Funkcja przechylania jest domyślnie włączona, ale możesz zmienić to ustawienie, wykonując te czynności: w lewym górnym rogu kliknij Menu Menu a potem Ustawienia a potem Nawigacja, przewiń do opcji „Nawigacja piesza w trybie AR” i wyłącz opcję przechylania.

Dopasowane do Ciebie

Jeśli korzystasz regularnie z Map Google, przy różnych miejscach zaczniesz widzieć Dopasowania. Pokazują one, na ile dane miejsce pasuje do Twoich preferencji. Są one spersonalizowane i z czasem stają się coraz dokładniejsze. Uwzględniają diety i kuchnie (wraz z ich rodzajami), które są wymienione w Twoich preferencjach, zapisane, ocenione i odwiedzone miejsca lub podobne lokalizacje oraz Twoje interakcje z miejscami w Mapach lub wyszukiwarce Google.

Aby zobaczyć dopasowania do swoich preferencji, zaloguj się na konto i włącz Aktywność w internecie i aplikacjach. W jaki sposób? Na telefonie lub tablecie z Androidem otwórz aplikację Ustawienia, przejdź do Google, a potem Konto Google. Tam wybierz Dane i personalizacja. W sekcji „Zarządzanie aktywnością” kliknij Aktywność w internecie i aplikacjach. Jeśli włączysz tę funkcję, możesz zaznaczyć pole „Uwzględnij historię przeglądania Chrome oraz aktywność na stronach, urządzeniach i w aplikacjach, które używają usług Google”. Gdy to pole jest zaznaczone, możesz określić, czy aktywność w aplikacjach na urządzeniu ma być zapisywana.

Uwaga: niektóre urządzenia mogą mieć więcej ustawień wpływających na sposób zapisywania tej aktywności.

Trasa złożona z wielu punktów

Możliwość stworzenia trasy złożonej z kilku punktów to żadna nowość nawet w Mapach Google, ale spora część użytkowników o niej nie wie. Google umożliwia wyznaczenie trasy złożonej z kilku punktów po drodze. Możesz np. wyznaczyć trasę z pracy do domu, przejeżdżając pod drodze koło ulubionego sklepu aby zrobić zakupy. Wszystko to oczywiście z monitorowaniem ruchu na żywo.

Aby dodać dodatkowe miejsca docelowe w Mapach Google, musisz wprowadzić punkt początkowy (smartfon sam go wskaże, jeżeli chcesz jechać z miejsca, gdzie obecnie się znajdujesz) oraz ostateczny cel podróży. Następnie musisz dotknąć trzech kropek znajdujących się w prawym górnym rogu i wybrać dodaj przystanek. Możesz dodawać wiele przystanków i dowolnie modyfikować ich kolejność.

Mierzenie odległości przy pomocy Map Google

Mapy Google oferują funkcję mierzenia odległości. W celu zmierzenia odległości pomiędzy wybranymi punktami. Wyszukaj punkt i wybierz opcję Zmierz odległość. W wersji przeglądarkowej funkcję mierzenia odległości wywołasz prawym kliknięciem myszy i wybraniem Zmierz odległość.

Tryb odkrywania

Na telefonach z systemem Android można uzyskać Street View, który przez lata dostępny był tylko użytkownikom wersji desktopowej Map. Oznaczając znacznikiem na mapie wybrane miejsce, a następnie naciskając na zdjęcie, które pokazuje się w lewym, dolnym rogu. Aby w niego wejść, należy kliknąć na ikonkę wyboru typu mapy - jak zauważysz, na dole pojawił się ludzik. Po jego wybraniu ulice staną się błękitne - wówczas wystarczy wskazać palcem na dowolne miejsce i już mamy widok uliczny.

A dalej to samo, co w wersji dekstopowej - można chodzić i oglądać widoki. Jeśli w jakimś miejscu nie będzie to możliwe, nastąpi powrót do widoku ogólnego.

Veturilo w Mapach Google

Mapy Google oferują funkcjonalność, która będzie szczególnie przydatna dla warszawiaków. Pozwala zlokalizować w czasie rzeczywistym najbliższe stacje roweru miejskiego i zobaczyć, ile rowerów można wypożyczyć - warszawski rower miejski Veturilo jest w pełni zintegrowany z Mapami Google. Umożliwia to szybsze i wygodniejsze zlokalizowanie najbliższej stacji Veturilo, sprawdzenie liczby dostępnych rowerów oraz możliwość zaprowadzenia użytkownika prosto pod stację przy użyciu Map Google. Zaoferowano również możliwość sprawdzenia, czy w stacji docelowej będzie wolne miejsce, aby pozostawić wypożyczony rower.

Jeśli któraś z opisanych w tym tekście funkcji nie jest dostępna na Twoim telefonie, oznacza to, że nie masz najnowszej wersji Map. W takiej sytuacji przejdź do sklepu Play Store i pobierz ich najnowszą wersję.