Chcesz odświeżyć i usprawnić swój komputer? Spokojnie - nie musisz w tym celu wydawać większych kwot. Oto osiem pomysłów na to, jak dać mu drugie życie.
Foto: Kingston
Oczywiście nie ma to jak nowy sprzęt z wypasioną kartą graficzną - jak na przykładRTX 3070 Ti. Ale to kosztuje, a nie zawsze można sobie pozwolić na nowiutki sprzęt. Co robić w takiej sytuacji? Może okazać się, że wcale nie musisz wydawać większych kwot, aby używany przez Ciebie komputer nabrał wiatru w żagle i zaczął pracować zadziwiająco wydajnie. Tak, to naprawdę jest możliwe - dzięki opisanym w tym tekście sposobom. Każdy z nich to zmiana na lepsze, dzięki której podniesiesz komfort codziennego korzystania z komputera.
Oczywiście nie oczekuj cudów - nie da się zmienić starszej maszyny w monstrum mogące konkurować z wydajnością maszyn z procesorami Intela najnowszej generacji, ale jeśli komputer pracuje irytująco wolno, po jego podrasowaniu odczujesz różnicę. Dlatego nie wahaj się korzystać z pokazanych poniżej porad. Dla przejrzystości prezentujemy je w formie galerii. Zobacz, w jaki sposób możesz sobie pomóc!
Jeśli nadal korzystasz z dysku HDD, zmiana systemowego na SSD będzie momentalnie odczuwalnym usprawnieniem. Znacznie krótszy czas dostępu do danych sprawi, że system będzie szybciej reagował na wszelkie interakcje, skróci się zauważalnie czas rozruchu Windowsa, kopiowania plików i innych czynności. Osoby, które nigdy nie miały systemu na takim nośniku, mogą być po prostu w szoku, jak szybko startuje Windows. Niektórzy porównują pod tym, względem dysk HDD o autobusu, a SSD - samochodu wyścigowego. To samo w sobi emówi, czego można się spodziewać po zamieni.
Ponadto do przesiadki na dysk SSD skłania również fakt, że te nośniki są obecnie w bardzo atrakcyjnych cenach. Najlepsze promocje na nie prezentujemy w tym tekście.
Fot.: Patriot
Dodaj pamięć RAM
Dodaj pamięć RAM
Jeśli Twój sprzęt działa wolno, a przy jednoczesnym wykonywaniu wielu zadań zmienia się to w "bardzo wolno", diagnoza jest oczywista - ma do dyspozycji zbyt małą ilość pamięci RAM. Niegdyś 2 GB RAM stanowiło absolutne minimum, ale czasy się zmieniły i poniżej 4 GB nie masz co marzyć o płynnym działaniu Windows 10 czy Windows 11.
Dołożenie dodatkowych 2 lub 4 GB RAM sprawi, że maszyna będzie pracować niezwykle sprawnie, a jeśli zdecydujesz się na dodatkowe 8 GB RAM, zmienisz komputer w demona szybkości. I nie musisz w tym celu przepłacać - najtańsze pamięci to wydatek 100-150 zł za parę 2 + 2 GB. To samo dotyczy laptopów, choć tu nie we wszystkich modelach da się dołożyć kości. Więcej na temat wyboru pamięci RAM znajdziesz tutaj.
Fot. Dominik Kujawski/PCWorld
Chcesz grać? Nie potrzebujesz drogiego sprzętu
Chcesz grać? Nie potrzebujesz drogiego sprzętu
Chcesz ogrywać najnowsze produkcje, ale nie masz na to odpowiedniego sprzętu? Nie musisz go mieć - a to dzięki wygodnej usłudze GeForce NOW. Wystarczy tylko solidne łącze internetowe i możesz grać w każdą produkcję na najwyższych ustawieniach. Oszczędzasz na nowej karcie i nowym procesorze - a te podzespoły mogą być sporym, liczonym w tysiącach złotych wydatkiem.
Jeśli nie pamiętasz o regularnym czyszczeniu wnętrza desktopa, zacznie się tam gromadzić kurz i pył, który zablokuje wiatraczki oraz osiądzie na podzespołach sprawiając, że będą się one nagrzewać - a co za tym idzie, nie ma co liczyć na ich pełną wydajność. Dlatego kup sprężone powietrze (koszt już od 20 zł) i dokładnie przeczyść nim wnętrze swojego komputera. Na pewno nie zaszkodzi.
Fot.: PC World
Usprawnij wentylację
Usprawnij wentylację
Jeśli podzespoły komputera szybko się nagrzewają, zapewne wyschła pasta termoprzewodząca, przyczyną może być także nieefektywne chłodzenie - zwłaszcza, jeśli sprzęt liczy sobie kilka lat. Możesz pobrać darmowy program SpeedFan, aby sprawdzić prędkości obrotowe zainstalowanych w komputerze wiatraków oraz temperaturę chłodzonych przez nie elementów. Gdy wartości są kiepskie, kup pastę termoprzewodzącą (najtańsze to wydatek 10 zł) i zaaplikuj ją na podzespoły, które zbytnio się rozgrzewają.
W przypadku nieprawidłowej wentylacji pomyśl o zainstalowaniu dodatkowych wiatraczków. To również niewielki koszt.
Monitor także ma znaczenie
Monitor także ma znaczenie
Nawet słabszy sprzęt potrafi obsłużyć wysokie rozdzielczości. Jednak jeśli nie obsługuje ich monitor, nic Ci z tego. Dlatego może czas pomyśleć o nowym? Około 500 złotych wystarczy, aby cieszyć się ostrym jak brzytwa obrazem Full HD, a kilkaset złotych więcej to już jakość 4K. Różnica w obrazie stanie się kolosalna - zwłaszcza jeśli do tej pory korzystasz z rozdzielczości HD. W sytuacji, gdy posiadasz kartę graficzną Radeon, polecamy nabycie monitora wspierającego technologię producenta, czyli FreeSync.
A może masz dobry sprzęt, nie taki znowu stary, ale masz wrażenie, że nie działa tak, jak powinien? Spróbuj zoptymalizować system, co może przełożyć się na znaczne usprawnienie jego działania. Może okazać się, że pracę spowalniają elementy nie powiązane z podzespołami, ale samo oprogramowanie działające - najczęściej niepotrzebnie - w tle.