Adobe Premiere Pro - jak przyspieszyć/spowolnić film [PORADNIK]

W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób przyspieszyć lub spowolnić film w programie Adobe Premiere Pro.

fot. Pixabay/Damian Kubik/PCWorld.pl

Adobe Premiere Pro jest istnym kombajnem jeśli chodzi o edycję wideo. W jego środowisku możemy z materiałem filmowym zrobić praktycznie wszystko. W tym artykule podpowiemy, w jaki sposób spowolnić lub przyspieszyć film za pomocą programu Adobe Premiere Pro.

Jak przyspieszyć/spowolnić film w programie Adobe Premiere Pro

Przyspieszanie i spowalnianie filmów w programie Adobe Premiere Pro jest procesem bardzo szybkim. Na początek importujemy materiał na którym będziemy pracować File -> Import lub za pomocą skrótu klawiszowego Ctrl + I. Po dodaniu klipu i przeciągnięciu go na timeline możemy przystąpić do edycji prędkości. Jeżeli chcemy manipulować tylko fragmentem nagrania, wybieramy Razor Tool (C) i wycinamy część, którą chcemy przyspieszyć lub spowolnić.

Zobacz również:

  • Microsoft i Adobe ujawniają swoje generatory grafik SI
Opcja Speed/Duration (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Opcja Speed/Duration (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Następnie prawym przyciskiem myszy klikamy w dany fragment i wybieramy opcję Speed/Duration. W oknie które nam się pojawi widzimy wartości procentowe oraz długość danego klipu.

Przykładowo, chcąc spowolnić film o połowę, w polu edycji wpisujemy 50. Jeśli nasz spowolniony klip znajduje się pomiędzy innymi fragmentami filmu, dodatkowo zaznaczamy opcję Ripple Edit, Shifting Tralling Clip. Dzięki temu zwolniony fragment "rozepcha" nam się na linii czasu nie powodując nadpisania innych części nagrania.

Spowalnianie filmu w Adobe Premiere Pro (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Spowalnianie filmu w Adobe Premiere Pro (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Analogicznie, jeśli chcemy przyspieszyć film i wykonać np. Time Lapse, postępujemy dokładnie w ten sam sposób. W zależności od potrzeb, wprowadzamy konkretną wartość procentową i zaznaczamy opcję Ripple Edit, Shifting Tralling Clip. W ten sposób klipy po prawej stronie osi czasu automatycznie zostaną przyciągnięte na koniec przyspieszonego fragmentu.

Przyspieszanie filmu w Adobe Premiere Pro (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Przyspieszanie filmu w Adobe Premiere Pro (fot. Damian Kubik/PCWorld.pl)

Warto pamiętać, że nie zawsze spowalnianie filmu ma sens. Jeśli chcemy, aby Slow Motion wyglądało dobrze w stosunku do reszty nagranego materiału, warto pomyśleć o tym już wcześniej i wideo nagrać minimum w 60 klatkach na sekundę. W innym przypadku możemy mieć do czynienia z "klatkującym" filmem.

Zobacz także: Jak zmienić/usunąć tło w Adobe Photoshop [PORADNIK]


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: