Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów


2a. Wyłączanie automatycznego aktualizowania programów spoza Microsoftu

Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów

W tym menu wyłączysz samodzielne aktualizowanie się przeglądarki plików PDF Adobe Reader.

Wiele aplikacji innych producentów poszukuje domyślnie nowszych wersji w trakcie ich uruchamiania. W tym wypadku nie ma jednolitego schematu ani cyklu aktualizowania. Programy i narzędzia, które w ten sposób znajdują najnowsze poprawki, działają różnie. Niektóre tylko powiadamiają o pojawieniu się nowych wersji, prosząc o zgodę na pobranie i zainstalowanie. Inne z kolei samodzielnie pobierają aktualizacje, zgłaszając je dopiero przed zainstalowaniem. Jeszcze inne pobierają i instalują aktualizacje, nie pytając użytkownika. Zależnie od tego, do której grupy zalicza się dany program, irytuje cię wyskakującymi komunikatami i/lub pochłania zasoby sprzętowe, zmniejszając wydajność komputera. Na domiar złego większość aplikacji wymaga zrestartowania po zakończeniu czynności aktualizacyjnych. Wspomniane sprawdzanie nowych wersji bywa zaskoczeniem dla użytkownika, bo nie wszystkie programy robią to przy każdym uruchomieniu.

Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów

W wypadku odtwarzacza Adobe Flash Player aktualizowanie wyłącza się poprzez określoną witrynę w Internecie.

Aby zaprowadzić ład i porządek, powinieneś wyłączyć automatyczne aktualizowanie się poszczególnych programów. Sposób wykonania tej czynności opisujemy poniżej na przykładzie kilku popularnych aplikacji, których funkcja aktualizowania daje się szczególnie we znaki. Powstałe w ten sposób ryzyko zminimalizujesz, stosując menedżer aktualizowania, który zapanuje nad wszystkimi aplikacjami zainstalowanymi w twoim systemie.

Zobacz również:

  • Kiedyś słaba kopia, teraz świetny wybór. Oto dlaczego MIUI jest nakładką na Androida dla Ciebie
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [23.03.2023]

Adobe Reader 9.x Funkcję automatycznego aktualizowania w przeglądarce Adobe Reader wyłączysz, przywołując menu Edycja | Preferencje. Następnie zaznacz wiersz Program aktualizujący w rubryce Kategorie po lewej stronie i zaznacz opcję Nie pobieraj ani nie instaluj aktualizacji automatycznie w prawej części okna. Gdy zechcesz ręcznie zainicjować aktualizację Adober Readera, wystarczy kliknąć menu Pomoc | Sprawdź uaktualnienia.

Adobe Flash Player 10.x Aby skonfigurować odtwarzacz Flash Player, uruchom program, który służy ci do wyświetlania treści internetowych, a zarazem obsługuje animacje w formacie flash. Następnie przywołaj menedżer ustawień, otwierając witrynę go.pcworld.pl/3fcce. Chcąc pozbyć się powiadomień o pojawieniu się nowej wersji, wskaż polecenie Panel Globalne ustawienia powiadomień, po czym usuń zaznaczenie znajdującego się w tej sekcji pola wyboru. Flash Player nie oferuje, niestety, możliwości ręcznego aktualizowania.

Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów

W oknie konfiguracyjnym Firefoksa wyłączysz nie tylko automatyczne aktualizowanie przeglądarki, lecz również zainstalowanych w niej dodatków i wtyczek wyszukiwarek.

Avira AntiVir Personal 9.x W wypadku oprogramowania antywirusowego możesz wyłączyć tylko automatyczną aktualizację produktu. Codzienne aktualizacje sygnatur wirusów, a także silnika skanującego są nieodzowne do zapewnienia bezpieczeństwa systemu. Aby zablokować aktualizowanie produktu, wskaż menu Extras | Configuration. Zaznacz pole wyboru Expert mode w lewym górnym narożniku. Rozwiń gałąź General w lewej części okna i przejdź do gałęzi Update. Następnie zaznacz opcję Do not download product updates. Gdy zechcesz ręcznie pobrać aktualizację produktu, przywołaj menu Update | Start product update.

Ccleaner 2.x Program narzędziowy Ccleaner pozwala wyłączyć automatyczne aktualizowanie już w trakcie czynności instalacyjnych. Jeśli przeoczyłeś tę opcję, możesz to zrobić w dowolnej chwili z poziomu głównego okna programu. Wystarczy przywołać menu Opcje | Ustawienia i usunąć zaznaczenie pola wyboru Automatycznie sprawdzaj aktualizacje Ccleaner. Przycisk, którym inicjuje się ręczne sprawdzanie aktualizacji, znajdziesz w prawym dolnym narożniku głównego okna aplikacji.

Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów

W programach Apple'a (tu: iTunes) można zablokować automatyczne aktualizowanie się już w trakcie instalowania.

Mozilla Firefox 3.x W tej przeglądarce internetowej stosowne okno konfiguracyjne kryje się za menu Narzędzia | Opcje. Przejdź do rubryki Zaawansowane, po czym przeskocz na kartę Aktualizacja. Usuń zaznaczenie pola wyboru programu Firefox pod wierszem Automatycznie sprawdzaj, czy dostępne są aktualizacje dla. Wówczas Firefox nie będzie poszukiwał nowszej wersji za każdym razem, gdy jest uruchamiany. Ponadto możesz usunąć zaznaczenie pól wyboru dodatków i wyszukiwarek. W ten sposób zablokujesz wyszukiwanie aktualizacji zainstalowanych wtyczek i wyszukiwarek. Taką aktualizację możesz zainicjować raz na miesiąc, wskazując menu Narzędzia | Dodatki i klikając przycisk Znajdź aktualizacje. Samą przeglądarkę zaktualizujesz ręcznie za pomocą menu Pomoc | Sprawdź dostępność aktualizacji.

ICQ 6/7 Ten komunikator nie oferuje możliwości wyłączania automatycznego aktualizowania. Aby mimo wszystko pozbyć się tej opcji, najpierw zakończ działanie programu ICQ. W tym celu kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę kwiatka w obszarze powiadomień i wskaż odpowiednie polecenie w menu podręcznym. Następnie pobierz i zainstaluj łatę ICQ Update Patch (go.pcworld.pl/23c9e). Usuń zaznaczenie wszystkich dodatkowych narzędzi, które narzucają się w trakcie instalowania (Search Anonymizer, Kikin i odnośnik do serwisu eBay). W kolejnym etapie przywołaj zainstalowaną przed chwilą łatę, kliknij Start w oknie dialogowym i uruchom ICQ.

Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów

W komunikatorze Skype opcja automatycznego aktualizowania mieści się w rubryce Zaawansowane.

iTunes 9.x Centrum multimedialne Apple’a (i wszystkie inne programy Apple’a) pozwala zablokować automatyczne aktualizowanie już podczas czynności instalacyjnych. Usuń w tym celu zaznaczenie pola wyboru $. Jeśli to przegapisz, w twoim systemie zostanie zainstalowany program Apple Update Manager, czyli narzędzie do zarządzania i aktualizowania oprogramowania Apple'a. Po przywołaniu go przywołaj okno konfiguracyjne w menu edycji. Przeskocz na kartę harmonogramu i wyłącz aktualizowanie. Alternatywnie możesz wybrać jeden z oferowanych odstępów między poszczególnymi operacjami aktualizowania.

Java 6.x Runtime. W wypadku tej platformy musisz dysponować uprawnieniami administratora systemu, aby wyłączyć automatyczne aktualizowanie. Zaloguj się więc na koncie o takich prawach, po czym naciśnij klawisze [Windows R]. Wpisz polecenie regedit. W Edytorze rejestru przeskocz do klucza "HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\JavaSoft\Java Update\Policy" i kliknij dwukrotnie wartość "EnableAutoUpdateCheck". Wpisz cyfrę 0 w polu Dane wartości. Zmiana zacznie obowiązywać dopiero po zrestartowaniu systemu Windows.

Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów

Odtwarzacz VLC media player aktualizuje się automatycznie co dwa tygodnie. W tym oknie możesz wyłączyć tę funkcję.

Skype 4.x Funkcję automatycznego aktualizowania w komunikatorze Skype możesz wyłączyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy wskazać menu Narzędzia | Opcje w głównym oknie programu, przejść do sekcji Zaawansowane i usunąć zaznaczenie pola wyboru Powiadom mnie. W razie potrzeby aktualizuj Skype ręcznie, wybierając menu Pomoc | Sprawdź aktualizacje.

Thunderbird 3.x Opcje do dostrajania automatycznej aktualizacji znajdują się w tym kliencie pocztowym w tym samym miejscu co w przeglądarce internetowej Firefox. Brakuje tylko opcji wyszukiwarek, bo nie mają zastosowania w Thunderbirdzie. Także funkcja ręcznego aktualizowania jest umieszczona w tym samym menu co w Firefoksie.

VLC 1.x Odtwarzacz VLC media player można skonfigurować tak, aby nie pobierał samodzielnie aktualizacji. Wskaż w tym celu menu Narzędzia | Preferencje i usuń zaznaczenie pola wyboru Aktywuj powiadamianie o aktualizacjach w rubryce Interfejs. Poleceniem Pomoc | Sprawdź uaktualnienia możesz zaktualizować odtwarzacz ręcznie.

Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów

Okno konfiguracyjne odtwarzacza Winamp. Automatyczne aktualizacje wyłączysz w gałęzi preferencji ogólnych.

Winamp 5.x W tym odtwarzaczu zablokujesz automatyczne aktualizowanie, klikając prawym przyciskiem na pasku tytułowym i wskazując polecenie Opcje | Preferencje. Następnie usuń zaznaczenie pola wyboru Sprawdzaj podczas uruchamiania, czy są nowe wersje w gałęzi Preferencje ogólne. Winamp nie oferuje możliwości ręcznego inicjowania aktualizacji.

W pozostałych aplikacjach wyłączysz irytujące powiadomienia i automatyczne aktualizowanie w sposób podobny do tego, który opisujemy na powyższych przykładach. Jeśli trafisz na program, który nie zapewnia takiej możliwości, powinieneś przynajmniej zablokować jego automatyczne uruchamianie się wraz z systemem Windows.