Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów


2b. Aktualizowanie programów spoza Microsoftu

Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów

Ten program analizuje oprogramowanie zainstalowane w systemie i informuje użytkownika o tym, które aplikacje wymagają zaktualizowania.

Gdy powyłączasz automatyczne aktualizowanie swoich programów, będziesz miał święty spokój, za to powstanie luka w zabezpieczeniach. Być może już po pewnym czasie będziesz korzystał z przestarzałego oprogramowania, które stwarza ryzyko. Dlatego powinieneś zabezpieczyć system za pomocą menedżera aktualizacji, np. jednego z kilku bezpłatnych rozwiązań.

Bezpłatny Secunia Personal Software Inspector wykryje podatne na ataki i przestarzałe aplikacje zainstalowane w twoim systemie i wyszuka dostępne aktualizacje. Obsługuje ponad 4200 programów. W znajdowaniu aktualizacji pomaga także menedżer oprogramowania AppSnap. Praktyczny i wygodny w użyciu okazuje się menedżer SUMo. Pozwala dodawać nowe aplikacje metodą przeciągania i upuszczania. Oferuje możliwość definiowania listy wyjątków, a więc ignorowanych programów.

Zobacz również:

  • iPhone 15 - modele, cena, specyfikacja techniczna, ciekawostki [22.03.2023]
  • Duża zmiana w aktualizacjach systemów Windows

Godny polecenia jest także komercyjny UpdateStar. Oprócz modułu aktualizującego zapewnia funkcję zarządzania zainstalowanym oprogramowaniem i wyświetla szczegółowe informacje na jego temat.

3. Blokowanie automatycznego rozruchu aplikacji

Niektórych programów nie oduczysz od samodzielnego aktualizowania się. Jeszcze bardziej uciążliwa bywa sytuacja, gdy te aplikacje uruchamiają się automatycznie wraz z systemem Windows. Wówczas trzeba uporządkować listę autostartu.

Najlepszym narzędziem do wykonania tego zadania jest angielskojęzyczny program Autoruns z pakietu Sysinternals Suite. Po uruchomieniu go ujrzysz na karcie Everything wszystkie elementy przywoływane automatycznie w trakcie rozruchu systemu operacyjnego.

Najpierw wskaż menu Options i zaznacz pozycję Hide Microsoft and Windows Entries, a także pozycję Verify Code Signatures. W ten sposób usuniesz z listy elementy wymagane do poprawnego działania systemu Windows. Potem usuń zaznaczenie każdego z wpisów autostartu, który dotyczy niechcianej aplikacji. Gdy uporasz się z zaznaczaniem wątpliwych programów, możesz zamknąć okno programu Autoruns.

Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów

Tryby energooszczędne w komputerze