Aktualizacja systemu, przeglądarki i innych aplikacji. Precz z terrorem update'ów
-
- Krzysztof Daszkiewicz,
-
- Christian Löbering,
- 03.08.2010, godz. 09:55
Nie pozwól, aby aktualizowanie systemu Windows bądź zainstalowanych aplikacji przeszkadzało ci w pracy. Przeczytaj, jak zmusić system i pozostałe oprogramowanie do tego, aby aktualizowało się w dogodnej dla Ciebie porze.
- Microsoft poprosi o aktualizację antypirackich zabezpieczeń w Windows 7
- Programy do automatycznej aktualizacji sterowników
- Mozilla i Opera krytykują automatyczne aktualizacje Internet Explorera 8
- Czy aktualizacje automatyczne pomogą odzyskać IE rynek przeglądarek?
- Uwaga na fałszywe aktualizacje Microsoftu
W wypadku oprogramowania innych producentów całkowicie zautomatyzowane aktualizowanie należy, niestety, do rzadkości. Niemniej jednak możesz wyłączyć irytujące mechanizmy aktualizacyjne. Druga część artykułu opisuje, jak to zrobić na przykładzie kilku popularnych aplikacji. Pojawiające się wskutek tego ryzyko załagodzisz za pomocą jednego z menedżerów aktualizacji. Aplikacje tego rodzaju pozwalają konfigurować aktualizowanie zależnie od potrzeb użytkownika. Niektóre z nich pozwalają dokładnie ustawić pory sprawdzania i zgłaszania dostępności aktualizacji zainstalowanego oprogramowania. Te narzędzia obsługują większość aplikacji. Na życzenie pobierają żądane pliki aktualizacyjne na twardy dysk użytkownika. Czynności instalacyjne pozostają po stronie użytkownika. Bez problemu znajdą więc aktualizacje programów, które są zainstalowane w twoim systemie, lecz zapomniałeś o wgrywaniu nowych poprawek.
Zobacz również:
- iOS 16: Jak włączyć klawiaturę haptyczną, czyli jedną z najciekawszych funkcji na iOS 16
- Microsoft znów irytująco zachęca do zmiany systemu
1. Aktualizowanie systemu Windows i programów Microsoftu

Aby dostać się do ustawień aktualizowania w Viście lub Windows 7, kliknij polecenie Zmień ustawienia w aplecie Windows Update.
Typ użytkownika 1. Prawie zawsze korzystasz z komputera o stałych porach. Kliknij menu Start i wskaż polecenie Panel sterowania | Aktualizacje automatyczne (Windows XP) lub Windows Update | Zmień ustawienia (Windows Vista i 7). Możesz pozostawić zaznaczoną domyślnie opcję Automatycznie (Windows XP) lub Zainstaluj automatycznie aktualizacje (Windows Vista i 7). Ponadto możesz pozostawić wybraną opcję Codziennie, lecz zmień figurującą z prawej strony godzinę. Na przykład ustaw aktualizowanie na godzinę przed rozpoczynaniem swojej pracy przy komputerze.
Jeżeli twój komputer nie pracuje 24 godziny na dobę, musisz zainicjować automatyczny rozruch peceta lub wybudzanie. Duże znaczenie odgrywa kwestia, w którym trybie energooszczędnym jest system przed wykonaniem tej operacji.

Domyślne ustawienie aktualizowania Windows (tu: edycja XP) jest poprawne. Ustaw jednak porę, która ci odpowiada najbardziej.
Jeżeli w twoim BIOS-ie brakuje stosownej opcji, możesz skorzystać z angielskojęzycznego, bezpłatnego narzędzia Wakeup On Standby (go.pcworld.pl/f1a48). Jednak wówczas nie możesz wyłączać systemu po zakończeniu pracy, lecz przełączać go w jeden z trybów oszczędzania energii (S3 lub S4). Chcąc skonfigurować automatyczne wybudzanie komputera, przywołaj wspomniany program, po czym ustaw w rubryce (1) godzinę, o której ma nastąpić rozruch systemu. Usuń zaznaczenie pola wyboru obok daty. Następnie zaznacz w rubryce (4) dni tygodnia, w których pecet ma włączać się automatycznie celem pobrania aktualizacji. Jeśli chcesz wybrać wszystkie dni tygodnia roboczego, zaznacz pola wyboru Mon, Tue, Wed, Thu i Fri. W dalszej kolejności kliknij przycisk Start, aby zainicjować działanie aplikacji.
Jeżeli okaże się, że aktualizacje nie będą pobierane zgodnie z planem, oznacza to, że komputerowi nie udało się nawiązać połączenia internetowego. W tej sytuacji należy zaznaczyć dodatkowo pole wyboru Repair Network w programie Wakeup On Standby.

To narzędzie uruchomi system o żądanej porze nawet, jeśli w BIOS-ie brakuje odpowiedniej opcji.
Aby zbudzić swój komputer ze stanu oszczędzania energii, użyj programu Wakeup On Standby. Sposób skonfigurowania go jest w tym wypadku taki sam, jak opisaliśmy powyżej. W razie potrzeby zaznacz pole wyboru Repair Network.
Na koniec powinieneś zatroszczyć się o to, aby po upływie ok. pół godziny system samodzielnie przełączył się w jeden z trybów oszczędzania energii. W Windows XP wskaż w tym celu menu Start | Panel sterowania | Opcje zasilania. Przeskocz na kartę Schematy zasilania, a następnie zaznacz opcję po 30 minutach w polu listy Wstrzymywanie systemu. W Viście i Windows 7 kliknij ikonę Windows na pasku zadań, po czym kliknij kolejno Panel sterowania | Opcje zasilania | Zmień ustawienia planu. Następnie zaznacz opcję 30 min w polu listy Przełącz komputer w tryb uśpienia.