Alternatywna konfiguracja połączeń

Jeśli korzystasz z notebooka z systemem Windows XP, z którym "wpinasz" się do różnych sieci, warto skorzystać z opcji umożliwiającej sprecyzowanie alternatywnej konfiguracji. Jak to zrobić?

Większość sieci LAN, w obecnej chwili korzysta z protokołu DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), który podczas logowania do sieci automatycznie przydziela każdemu użytkownikowi inne numery IP. Wciąż jednak pozostaje wiele sieci, które nie korzystają z tego protokołu, co jest równoznaczne z przyznawaniem stałego numeru IP każdemu użytkownikowi. Jeżeli więc np. sieć w twoim zakładzie pracy wykorzystuje protokół DHCP, a w domu 'wpinasz' się do sieci, która nie obsługuje go, wykorzystanie opcji Alternatywna Konfiguracja, może znacznie ułatwić pracę pozwalając uniknąć żmudnego wpisywania numerów IP w oknie konfiguracji połączeń.

Kliknij więc prawym przyciskiem na ikonie wybranego połączenia i wybierz opcję Właściwości. Następnie wybierz Protokół internetowy (TCP/IP) i wciśnij przycisk Właściwości. W zakładce Ogólne zaznacz opcję Uzyskaj numer IP automatycznie - ustawienia dla sieci wykorzystujących protokół DHCP. Aby skonfigurować połączenie z siecią, w której nadawane są sztywne nr IP, przejdź do zakładki Alternatywna konfiguracja, wybierz opcję Ustawienia konfigurowane przez użytkownika i wpisz dane niezbędne do połączenia z siecią nadającą stałe adresy IP.