Android 5.0.1 - jak wrócić do poprzedniej wersji (Android 4.4.2)

Wielu użytkowników systemu Android 5.0 Lollipop chętnie pozbyłoby się go i wróciło do starszej wersji oprogramowania - Androida 4.4.2 KitKat. Jeżeli i ty zaliczasz się do tej grupy, przeczytaj jak to zrobić.


Nadmierne zużycie akumulatora, nagrzewanie się smartfona, niespodziewane zamykanie aplikacji, a do tego opóźnienia w działaniu menu – lista narzekań użytkowników Androida, którzy zaktualizowali swoje urządzenia do Lollipopa jest długa. Problem z tzw. downgrade’m Androida polega jednak na tym, że Google nie przewidziało oficjalnej ścieżki, która pozwoliłaby przywrócić starszą wersję oprogramowania telefonu, np. z Android 5.0 Lollipop do 4.4 KitKat. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że istnieją mniej formalne sposoby na wgranie starszej wersji oprogramowania układowego (firmware) na urządzeniach, które dostały aktualizację do Lollipopa. W szczególności dotyczy to topowych produktów największych producentów, w tym Samsunga (Galaxy S4, S5 i Note 4), HTC (M One 8), LG (G3) czy też Sony (Xperia Z3).

Opis czynności przedstawiony w dalszej części poradnika dotyczy modelu Samsung Galaxy S4 (GT-I9505) z systemem Android Lollipop 5.0.1, w którym dokonaliśmy downgrade’u systemu do KitKata 4.4.2 z wykorzystaniem oficjalnego oprogramowania układowego (firmware) producenta oraz aplikacji Odin. Proces ten przebiega podobnie w odniesieniu do pozostałych modeli z linii Galaxy, dla których Samsung wydał aktualizacje do Lollipopa. W przypadku smartfonów innych producentów ścieżka postępowania jest odmienna, tak samo jak narzędzia, których powinieneś użyć, aby obniżyć wersję oprogramowania.

Uwaga: redakcja nie ponosi odpowiedzialności za skutki, straty i uszkodzenia powstałe w wyniku nieprawidłowego użycia narzędzi opisanych w artykule oraz możliwość utraty gwarancji w wyniku ingerencji w oprogramowanie układowe urządzenia. Jeżeli zdecydujesz się obniżyć wersję systemu Android na swoim smartfonie, musisz mieć świadomość, że operacja ta wiąże się z ryzykiem uszkodzenia telefonu, co może wiązać się z koniecznością jego odpłatnej naprawy w serwisie.

Downgrade Androida w smartfonie Samsung Galaxy – niezbędne narzędzia

  • komputer z Windows, preferowany laptop,
  • dobrej jakości przewód USB,
  • plik z oprogramowaniem układowym Android KitKat do konkretnego modelu i wersji smartfona,
  • program Samsung Kies do wykonania kopii zapasowej telefonu,
  • program Odin do wgrania oprogramowania układowego do pamięci urządzenia.

Pobieranie oprogramowania

Oficjalne oprogramowanie układowe dla telefonów Samsung znajdziesz na stronie www.sammobile.com/firmwares. Strona ta zawiera potężną bazę firmware’u dla urządzeń tego producenta w najnowszych i tych nieco starszych wersjach, wprowadzonych na rynek danego kraju w sprzedaży detalicznej i w ofercie operatorów telekomunikacyjnych (oprogramowanie personalizowane).

Strona zawiera wyszukiwarkę, która ułatwia odnalezienie pasującego oprogramowania układowego według modelu telefonu (np. Galaxy S4 LTE), nazwy kodowej (GT-I9505) lub wersji firmware’u. Katalog ten jest na tyle obszerny, ze wyniki wyszukiwania musisz dodatkowo przefiltrować według kraju oraz operatora, u którego kupiłeś aparat. Kategoria Poland (XEO) grupuje oprogramowanie dla urządzeń kupionych w Polsce w wolnej sprzedaży, podczas gdy grupy Poland (Orange) (IDE), Poland (PLUS) (PLS), Poland (Play) (PRT) oraz Poland (T-mobile) (TPL) odpowiadają personalizowanemu oprogramowaniu dla czterech działających w Polsce operatorów GSM.

Android 5.0.1 - jak wrócić do poprzedniej wersji (Android 4.4.2)

Strona www.sammobile.com/firmwares zawiera potężny katalog oficjalnego oprogramowania układowego dla urządzeń Samsung.

Po dokonaniu wyboru zobaczysz listę oprogramowania dedykowanego dla twojego modelu telefonu, przy czym kolumna Date oznacza datę dołączenia pliku do katalogu, a kolumna Version – numer wersji systemu Android. Wybierz właściwy plik zwracając jednocześnie uwagę na dodatkowe informacje i oznaczenia. Przykładowo, Samsung Galaxy S4 został wprowadzony na rynek w specjalnej wersji Black Edition, która korzysta z innych ustawień CSC.

W trakcie testów posłużyliśmy się oprogramowaniem XEO do Androida 4.4.2, dodanym do katalogu sammobile.com w dniu 07.11.2014, o numerach PDA I9505XXUGNG8 oraz CSC I9505XEOGNF1.

Może się zdarzyć, że nie będziesz mógł ustalić kraju lub sieci, w jakiej został kupiony aparat. Sposobów na odnalezienie właściwego firmware’u jest kilka. Na naklejce pod akumulatorem znajdziesz informacje o modelu telefonu, numer identyfikacyjny producenta i modelu urządzenia (FCC ID, SSN). Dodatkowe informacje o sprzęcie i zainstalowanym w nim oprogramowaniu możesz pozyskać stosując tzw. krótkie kody. W smartfonów Samsung Galaxy kod *1234# pozwala wyświetlić dane o bieżącej wersji oprogramowania układowego (AP, CP oraz CSC), natomiast *2222# – dodatkową informację o wersji (rewizji) urządzenia.

Jeśli telefon został zaktualizowany do Lollipopa z wykorzystaniem oficjalnego kanału, wprowadź na stronie sammobile.com bieżący numer firmware’u, aby zweryfikować model urządzenia, kraj oraz operatora. Wymaga to umiejętnego przefiltrowania wyników wyszukiwania, ale pozwala wywnioskować, które oprogramowanie układowe z wcześniejszą wersją Androida będzie zgodne z twoim telefonem.

Serwis udostępnia dwie opcje pobierania pliku z firmwarem. Pierwsza, bezpłatna, nakłada limit szybkości pobierania do 15 Kb/s (w praktyce przebiega to nieco szybciej). Jeśli weźmiesz pod uwagę fakt, że plik z oprogramowaniem zajmuje ok. 1,5 GB, daje to od dwóch do trzech godzin potrzebnych na ukończenie ściągania wszystkich danych z serwera. Jeśli nie chcesz czekać, za 7,50 euro możesz zamówić konto Silver, pozbawione tych ograniczeń.

Na stronie pobierania sammobile.com znajdziesz instrukcję, jak załadować oprogramowanie układowe do konkretnego modelu smartfona. W szczególności zwróć uwagę na sugerowaną wersję Odin, typ pliku z firmwarem oraz parametry (opcje) aktualizowania telefonu. W naszym przypadku sammobile.com wskazał, aby użyć programu Odin w wersji 3.10.6, załadować plik jako AP / PDA oraz pod żadnym pozorem nie włączać opcji Re-Partition. (wyprzedzając nieco wydarzenia zaznaczmy, że dzięki zastosowaniu się do tych wskazówek proces obniżania wersji Androida przebiegł poprawnie).

Android 5.0.1 - jak wrócić do poprzedniej wersji (Android 4.4.2)

Na stronie pobierania oprogramowania układowego znajdziesz dodatkowe instrukcje, w jaki sposób załadować je do konkretnego modelu smartfona.

W kolejnym kroku pobierz program Odin – jest dostępny na stronie odindownload.com.