Android Auto na smartfonach Huawei - czy działa bez usług Google?

Coraz więcej smartfonów Huawei nie posiada usług Google, ale jednocześnie pracuje pod kontrolą Androida 10 zintegrowanego z Android Auto. Czy rozwiazanie to działa na nowych smartfonach chińskiego producenta?

Android Auto ma już ponad pięć lat. System integracji smartfona z Androidem z pokładowym systemem inforozrywki samochodu jest już dostępny w praktycznie każdym nowym pojeździe. Jeżeli nie spotkałeś się wcześniej z Android Auto oglądając poniższy materiał zobacz do czego możesz wykorzystać to rozwiazanie.

Większość użytkowników nowych pojazdów wie, że Android Auto nie jest oficjalnie dostępny w Polsce. Powoduje to pewne problemy związane z konfiguracją początkowo. Specjalnie z tego powodu przygotowaliśmy specjalny materiał tekstowy oraz wideo pokazujące, jak poprawnie skonfigurować Android Auto.

Od czasu jego publikacji na półkach sklepowych pojawiło się mnóstwo smartfonów Huawei bez dostępu do usług Google, które korzystają z Androida 10. Czy smartfony te kompatybilne są z Android Auto? Postanowiliśmy to sprawdzić z wykorzystaniem Mercedesa GLA 200 z najnowszym systemem inforozrywki Mercedes MBUX oraz Huawei Mate 40 Pro z EMUI 11.

Próba podłączenia Huawei Mate 40 Pro z Android Auto

Próba podłączenia Huawei Mate 40 Pro z Android Auto

W tym momencie szybkie przypomnienie. Android Auto jest kompatybilne ze smartfonami z Androidem 5.0 lub nowszym. Jeżeli smartfon pracuje pod kontrolą Androida 9.0 Pie lub starszego wymagana jest dodatkowa aplikacja Android Auto. W nowszych modelach pracujących pod kontrolą Androida 10 oraz Androida 11 jest ona wbudowana w system. Stąd pojawia się pytanie, czy smartfony Huawei z usługami HMS (Huawei Mobile Services) są kompatybilne z Android Auto?

Przy okazji testów Huawei Mate 40 Pro postanowiłem to sprawdzić.

Po podłączeniu smartfona do auta na systemie inforozrywki MBUX wyświetlił się komunikat o ochronie danych osobowych.

Komunikat Android Auto po podłączeniu smartfona Huawei

Komunikat Android Auto po podłączeniu smartfona Huawei

Huawei Mate 40 Pro wyświetlił powiadomienie o podłączeniu przez USB. Smartfon prosił o wybranie jednej z trzech opcji: ładowanie, przesyłanie plików, przesyłanie zdjęć.

Po zaakceptowaniu zgody w MBUX system rozpoczął uruchamianie Android Auto. W tym samym momencie smartfon wyświetlił powiadomienie, w którym poinformował, że Android Open Automotive Protocol nie jest kompatybilny z tym urządzeniem. Urządzenie przekierowało mnie do strony Android.com.

Powiadomienie Android Open Automotive Protocol

Powiadomienie Android Open Automotive Protocol

Chwilę później system infrorozrywki MBUX wyświetlił powiadomienie "Podłączone urządzenie nie obsługuje serwisu Android Auto."

Błąd łączenia w systemie MBUX

Błąd łączenia w systemie MBUX

Powyższy eksperyment pokazuje, że Android Auto do swojego działania wymaga nie tylko kompatybilnego Androida, ale także preinstalowanych usług Google. Wymaganie to wynika z faktu, że w Android Auto korzystamy głównie z aplikacji od Google takich, jak Mapy, na których opiera się cały system czy YouTube.

Nawet w przypadku, gdyby udało się uruchomić Android Auto na smartfonie Huawei z usługami HMS nie bylibyśmy w stanie uruchomić nawigacji czy odtwarzania muzyki. Android Auto posłużyły jedynie jako zestaw głośnomówiący, a taką funkcję posiada każde auto kompatybilne z Android Auto.