Android L nadchodzi. Przygotuj swój smartfon i tablet

Na konferencji Google I/O zaprezentowała została wczesna wersja systemu operacyjnego Android L. Pełna wersja nowego oprogramowania do smartfonów i tabletów firmy z Mountain View ma zadebiutować jeszcze tej jesieni. Przedstawiamy potwierdzone informacje na temat nowego OS-u od Google oraz garść porad jak przygotować się do aktualizacji oprogramowania w przyszłości.


Android L to bardzo ważny projekt dla firmy Larry’ego Page’a i Sergieja Brina. Google samo reklamuje nową wersję swojego systemu operacyjnego jako “największe uaktualnienie Androida w historii”. Pierwsza deweloperska wersja systemu została pokazana w czerwcu osobom oglądającym konferencję Google I/O.

Android L w wersji rozwojowej

Android L nadchodzi. Przygotuj swój smartfon i tablet

Kolejne wydania systemu Android pojawiały się na urządzeniach z rodziny Nexus w kilka dni lub tygodni po oficjalnej prezentacji. W tym roku Google postanowiło zmienić nieco cykl wydawniczy i upodobnić się tym samym do Apple. Oprogramowanie zostało zaprezentowane w czerwcu. Od razu dostęp do niego dostali deweloperzy oraz partnerzy Google. Jest dzięki temu szansa, że urządzenia z nakładkami dostaną aktualizację szybciej, niż w przypadku Android 4.4 KitKat.

Zobacz również:

 • Xiaomi MIUI 13 w drodze! Sprawdź czy dostaniesz aktualizację [AKTUALIZACJA 24.01.2022]
 • Wiemy już wszystko o tabletach Samsung Galaxy Tab S8! Wygadał się Amazon!

Premiera Androida L zaplanowana jest na jesień tego roku. Kilka miesięcy od zapowiedzi do debiutu rynkowego ma dać czas deweloperom na dostosowanie swoich aplikacji do nowego wyglądu interfejsu Material Design, który od teraz ma charakteryzować “czystego Androida” (czyli oprogramowanie typu vanilla bez nakładek producenta). Pozwoli im to wykorzystać czas na poznanie ponad 5000 nowych API.

Android 4.5 Lion czy Android 5.0 Lollipop?

Android L nadchodzi. Przygotuj swój smartfon i tablet

Nowy system operacyjny Google do smartfonów i tabletów jest nazywany przez producenta Android L. Najprawdopodobniej jednak po jego premierze zostanie nadany mu kolejny numer oraz nazwa kodowa. Nie wiadomo jednak, jaka ona będzie. Android L może stać się Androidem 4.5, ale bardziej prawdopodobny jest Android 5.0 biorąc pod uwagę ogrom zmian względem Android 4.4 KitKat. Wielką niewiadomą jest też kryptonim nowego systemu.

Od początku istnienia Androida nazwy nawiązywały do gatunku słodyczy i pochodziły od kolejnych liter alfabetu. W przypadku Androida 4.4 Google nawiązało partnerstwo z Nestle i zielony robot przybrał nazwę KitKat. Nie wiadomo jednak, czy umowa między firmami dotyczy też kolejnej wersji. Android L może równie dobrze przybrać nazwę Lion od batonika, jak i Lizak (ang. lollipop). Twórcy systemu mogą nas też zaskoczyć i wybrać coś zupełnie innego.

Co trzeba wiedzieć o Androidzie L przed instalacją?

Android L nadchodzi. Przygotuj swój smartfon i tablet

Nowe oprogramowanie Google zadebiutuje już na jesieni, ale nie wszyscy użytkownicy będą mogli zainstalować Androida L od razu na swoich urządzeniach. Pierwszeństwo mają właściciele smartfonów i tabletów z linii Nexus. Dystrybucją tych urządzeń zajmuje się samo Google, a przygotowują je różni producenci pod czujnym okiem giganta z Mountain View.

W przypadku urządzeń Apple, gdzie producent jest odpowiedzialny za produkcję sprzętu i opracowanie oprogramowania możliwe jest udostępnienie aktualizacji dla wszystkich klientów jednocześnie. Posiadacze urządzeń z Androidem wyposażonych w autorskie nakładki na system będą musieli uzbroić się w cierpliwość. Każdy z producentów musi samodzielnie dostosować swoje dodatki do nowej wersji Androida.

Nie wszyscy będą mogli zainstalować Androida L

Android L nadchodzi. Przygotuj swój smartfon i tablet

Ponieważ uaktualnienie musi zatwierdzić Google, a w przypadku telefonów brandowanych przez operatora sieć musi przeprowadzić też swoje własne testy, proces ten może trwać tygodnie lub nawet miesiące. Tak naprawdę nikt jeszcze nie wie, które urządzenia dostaną aktualizacje, a które zostaną porzucone przez producenta. Niektóre z firm pracują już jednak nad nową wersją swoich nakładek.

Praktycznie pewne jest, że Android L trafi prędzej czy później na wszystkie wydane w przeciągu ostatnich 18 miesięcy urządzenia z linii Nexus oraz smartfony z linii Google Play Edition. Można też założyć, że nowy system trafi też na wszystkie topowe smartfony i tablety znanych firm. Gorzej może być w przypadku urządzeń budżetowych oraz smartfonów i tabletów ze średniej półki cenowej.

Nie w każdym przypadku aktualizacja będzie wskazana

Android L nadchodzi. Przygotuj swój smartfon i tablet

Zaawansowani użytkownicy urządzeń mobilnych zwykle wyczekują aktualizacji z wypiekami na twarzy, ale nie w każdym przypadku wgranie nowej wersji Androida znajduje uzasadnienie, nawet jeśli producent udostępni taką możliwość. W przeszłości zdarzały się sytuacje, w których wgranie nowej wersji software’u na komórkę urządzenie wyraźnie zwalniało, miało mniej dostępnej pamięci lub zaczynały występować inne problemy.

Co prawda w przypadku Androida L system ma działać szybciej od KitKata na smartfonach o tej samej specyfikacji technicznej, ale po drodze może wystąpić jeszcze wiele zmian. Warto poczekać kilka dni po udostępnieniu aktualizacji i zobaczyć, jakie na jej temat opinie wyrażają inni użytkownicy posiadanego przez użytkownika urządzenia. Cofnięcie niechcianej aktualizacji może być bardzo problematyczne lub wręcz niemożliwe.

Użytkownicy Androida mogą poczuć się teraz jak posiadacze iPhone’a rok temu

Android L nadchodzi. Przygotuj swój smartfon i tablet

Oprócz licznych zmian “pod maską” Android L wniesie spore odświeżenie interfejsu nie tylko pod względem użytkowym, ale też od strony wizualnej. Google zdecydowało się na implementację tzw. Material Design, a elementy nawigacyjne w aplikacjach zostały spłaszczone i podzielone na warstwy. Użytkownicy przyzwyczajeni do interfejsu Holo wprowadzonego trzy lata temu z Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich mogą poczuć się zagubieni.

Nowy Android zapowiada się ciekawie pod względem warstwy wizualnej, a nowy układ opcji i elementów wygląda na przemyślany. Jak zwykle jednak przy takich zmianach będzie dość spora grupa nie do końca zadowolonych użytkowników, którzy nie lubią zmian i nie potrzebują się na nowo uczyć obsługi swojego urządzenia. Takie osoby powinny jak najwięcej czytać o nowej wersji systemu, bo tak gruntownej przebudowy Androida jak w przypadku edycji L nie było od trzech lat.

Procedura aktualizacji Androida

Po oficjalnym udostępnienia Androida L dla telefonu lub tabletu użytkownik powinien odpowiednio przygotować się do aktualizacji. Polecamy wykonać poniższe kroki:

 1. Naładowanie baterii w urządzeniu (jeśli zabraknie prądu w czasie przeprowadzania aktualizacji, to urządzenie może zostać trwało uszkodzone;
 2. Wykonanie kopii zapasowej (zawsze istnieje niewielka szansa, że aktualizacja systemu skasuje w urządzenia prywatne dane użytkownika, w tym np. zdjęcia);
 3. Połącz się z Wi-Fi lub wykonaj aktualizację za pośrednictwem komputera i dołączonego oprogramowania od producenta (paczki z aktualizacją systemu mieć rozmiar nawet kilkuset megabajtów).

Android L nadchodzi. Przygotuj swój smartfon i tablet

Najważniejsze nowości w Androidzie L

Google jeszcze przed rynkowym debiutem nowego Androida udostępniło wiele informacji na temat swojego oprogramowania. Zmian będzie bardzo dużo, a poniżej wyszczególniliśmy najważniejsze nowości:

 • Android L będzie działał nie tylko na smartfonach i tabletach, ale też na telewizorach, set-top boksach, w samochodach i w inteligentnych zegarkach’
 • Google po raz kolejny próbuje wrócić do tematu telewizorów po fiasko jakim było Google TV’
 • Nowy system Google będzie współpracował z natywnie samochodami wspierającymi platformę Android Auto;
 • Nowy Android to też platforma dla urządzeń z gatunku technologii ubieralnej czyli takich gadżetów jak smart watche;
 • Material Design, czyli nowy styl Androida L zastępujący wysłużone Holo oparty zostanie o karty znane użytkownikom KitKata z aplikacji Google Now;
 • Firma z Mountain View przemodelowała system powiadomień, które będą teraz wyskakiwać w formie dymków na ekranie blokady;
 • Projekt o kryptonimie Volta zadba o wydłużenie czasu pracy urządzeń na jednym ładowaniu;
 • Środowisko uruchomieniowe ART zastąpi na stałe wirtualną maszynę Dalvik;
 • System Android L ma być bezpieczniejszy od poprzedników ze względu na domyślne włączenie szyfrowania pamięci i wprowadzenie rozwiązań opracowanych we współpracy z działem Samsunga odpowiedzialnym za rozwój systemu Knox;
 • Wprowadzony zostanie do systemu znany użytkownikom iPhone’ów tryb “nie przeszkadzać” wyciszający powiadomienia, który do tej pory implementowany był przez producentów samodzielnie w nakładkach;
 • Przyciski systemowe mają nowe ikony w postaci trójkąta (Wstecz), kółka (Home) i kwadratu (Multitasking).
Aktualizacja: 17 października 2014 10:50

Zapowiedziany przez Google w czerwcu Android L został oficjalnie zaprezentowany 15 października. Pełna nazwa nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego do smartfonów i tabletów to Android 5.0 Lollipop. Razem z aktualizacją oprogramowania ogłoszono też debiut nowych urządzeń z linii Nexus, czyli phabletu Nexus 6 produkcji Motoroli i tabletu Nexus 9 od HTC. Oprócz tego pojawił się Asus Nexus Player, czyli urządzenie typu set-top box oparte o nową platformę Android TV.