Android - wstawianie odnośników, widżetów itp.

Jak wstawiać takie elementy jak widżety w smartfonie z systemem Android?

Przełączanie się między aktywnymi aplikacjami Androida

Aby zobaczyć pozostałe aplikacje działające w twoim smartfonie, po prostu przytrzymaj nieco dłużej naciśnięty przycisk Home.

Gdy naciśniesz przycisk Home i przytrzymasz go przez chwilę, pojawi się menedżer zadań. Zależnie od wersji Androida, może to być np. okno z bieżącymi aplikacjami w postaci ikon lub interfejs przypominający nieco Flip 3D z Windows 7. Chcąc przywołać jedną z aplikacji na pierwszy plan, wystarczy ją dotknąć. Jeśli dotkniesz w tym samym oknie pole menedżera zadań, otworzysz go, a wówczas możesz zamykać uruchomione aplikacje, odinstalowywać je i zarządzać pamięcią.

Gdy dotkniesz w pustym skrawku ekranu startowego i przytrzymasz chwilę palec w tym miejscu, pojawi się menu, z poziomu którego możesz umieścić na tymże ekranie takie elementy jak widżety, skróty klawiszowe czy foldery.

Widżet to aplikacja lub funkcja, która nie działa w trybie pełnoekranowym, lecz wyświetla swoje treści bezpośrednio na pulpicie. Przydatne okazują się m.in. takie widżety jak standardowy Sterowanie zasilaniem. Za jego pomocą możesz wygodnie sterować elementami WLAN, Bluetooth, GPS, synchronizacją, a ponadto regulować jasność ekranu.

Zobacz również:

  • Masz Samsunga Galaxy? Sprawdź, co czeka Cię po aktualizacji systemu [08.02.2023]

Funkcja skrótów klawiszowych służy do tworzenia odnośników, którymi będziesz szybko przywoływać żądane elementy. Gdy klikniesz ją, na ekranie pojawi się lista aplikacji i funkcji Androida. Wybierz jedną z nich, aby móc błyskawicznie dostawać się do jej treści. W ten sposób możesz np. utworzyć bezpośrednie łącze do swojej skrzynki pocztowej lub zakładkę prowadzącą do ulubionej witryny internetowej. Po wskazaniu funkcji wybierz żądaną treść odnośnika, a na pulpicie wyświetli się nowa ikona.

Do nowo utworzonych folderów można przeciągać ikony z pulpitu. Ponadto jest możliwość zakładania folderów specjalnych z treściami dynamicznymi, np. listy kontaktów z numerami telefonów.