Animowane tło pulpitu w Windows XP

Właścicielom Windows Vista Ultimate Microsoft zaproponował program, który potrafi wyświetlać na pulpicie sekwencję wideo zamiast statycznego obrazka. Dodatek ten nosi nazwę DreamScene i znacznie zwiększa atrakcyjność pulpitu. Niestety, producent nie przewidział podobnych możliwości w Windows XP. Czy można temu zaradzić?

Nie uda ci się przenieść dodatku DreamScene z Visty do XP, jednak nasz skrypt pcwDreamScreen (dostępny pod tym adresem internetowym) zapewnia bezpłatną alternatywę.

Etap 1. Najpierw rozpakuj archiwum ZIP do dowolnego foldera, w którym może pozostać na stałe. Najlepiej umieść go w jednym z pustych podfolderów katalogu C:\Program Files.

Etap 2. Teraz pobierz kilka sekwencji wideo na pulpit, które ci się podobają. Wprawdzie możesz wybrać dowolny plik MPEG, AVI bądź WMV, jednak szybko przekonasz się, że fragmenty filmów lub ich zwiastuny nie nadają się na tło pulpitu.

Bogatym źródłem bezpłatnych, a zarazem atrakcyjnych sekwencji wideo na pulpit jest m.in. witryna vistahd.org. Pobierz żądane klipy, zapisując je najlepiej w folderze skryptu pcwDreamScreen.vbs. Serwis vistahd.org oferuje często do wyboru kilka różnych formatów wideo. Nie pobieraj plików w formacie .Dream, bo wymagają one specjalnego kodeka firmy Stardock (witryna), który jest sprzedawany wraz z produktem DeskScapes.

Etap 3. Aby umieścić na pulpicie jedną z pobranych sekwencji wideo, przeciągnij ją w Eksploratorze, przytrzymując naciśnięty lewy przycisk myszy, na ikonę skryptu pcwDreamScreen.vbs. W ten sposób uruchomisz zawartą w archiwum przenośną wersję odtwarzacza VLC Media Player w tzw. trybie tła pulpitu. Oznacza to, że klip nie będzie odtwarzany w oknie odtwarzacza, lecz bezpośrednio na pulpicie. Po upływie kilku sekund skrypt zminimalizuje interfejs odtwarzacza, aby nie był widoczny na pierwszym planie.

Etap 4. Skrypt spyta się, czy bieżące animowane tło ma pojawiać się każdorazowo tuż po uruchomieniu systemu Windows. Jeśli wyrazisz zgodę, skrypt utworzy do siebie skrót i umieści go w menu Start | Programy | Autostart.

Etap 5. Jeśli przeszkadza ci przycisk odtwarzacza VLC Media Player na pasku zadań, kliknij dwukrotnie ikonę VLC (kolorowy stożek) w obszarze powiadomień. Wówczas niepożądany przycisk zniknie. W razie potrzeby przywrócisz go ponownym dwukrotnym kliknięciem.

Etap 6. Gdy zechcesz wyłączyć animowane tło, wystarczy kliknąć ikonę VLC w obszarze powiadomień i wskazać polecenie Opuść VLC. Na ekranie pojawi się dotychczasowe, statyczne tło pulpitu.

Etap 7. Jeśli zechcesz pozbyć się skryptu pcwDreamScreen.vbs ze swojego systemu, wyłącz animowane tło, jak opisaliśmy w etapie 6, a następnie usuń całą zawartość folderu zawierającego skrypt. Ewentualnie konieczne będzie również usunięcie skrótu z menu Start | Programy | Autostart.

Uwaga. Zauważ, że animowane tło obciąża system, zmniejszając jego wydajność. Zależnie od sekwencji wideo pochłania ok. od 15 do 30 MB pamięci RAM.


Zobacz również