Apache OpenOffice - darmowy pakiet biurowy

Darmowy pakiet biurowy, w którym znajdzie się darmowy edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i program do prezentacji? Zamiast płacić za Microsoft Word można zdecydować na wyprodukowany przez Apache OpenOffice. Czy warto?


Open Office - pełna funkcjonalność za darmo!

OpenOffice może pochwalić się bardzo długa historią, sięgającą do roku 2000. Wówczas SunMicrosystems udostępniło kod źródłowy swojego pakietu StarOffice i powołało do życia projekt OpenOffice. Jego pierwsza wersja ujrzała światło dzienne w 2002 roku, a ciągłe udoskonalenie i poprawki szybko zaowocowały kolejnymi. W roku 2017 OpenOffice ma numer 4.1.3. Każda nowa seria wiąże się ze znacznym zwiększeniem funkcjonalności. W przypadku OpenOffice 2 było to wprowadzenie modułu Base oraz ustalenie domyślnego formatu plików OpenDocument. Wersja oznaczona numerem 3 (2008) wprowadziła możliwość importu dokumentów Office Open XML, a wersja 4 to przede wszystkim przeportowany i ulepszony Sidebar i poprawki kompatybilności z formatami Microsoft Office.

OpenOffice doczekał się również forku - po przejęciu Sun Microsystems przez Oracle na bazie OpenOffice.org 3.3.0 Beta 1 został stworzony w 2010 r. pakiet LibreOffice. W obu przypadkach użytkownicy mogą korzystać z wszystkich możliwości za darmo - czy to w biurze, szkole czy prywatnym domu.

Apache OpenOffice - darmowy pakiet biurowy

OpenOffice Writer - edytor tekstu

Darmowy Office

Open Office często nazywany jest "darmową alternatywą dla MS Office. Czy słusznie? Jak najbardziej, ponieważ niewiele różni się funkcjonalnością od produktu Microsoftu. Główna różnica polega jednak na tym, że Office za darmo oferuje to, za co gigantowi z Redmont trzeba zapłacić. Elementy składowe pakietu firmowanego przez Apache to:

  • Writer - program do pisania, wystarczająco prosty do stworzenia szybkiej notatki, a jednocześnie wystarczająco potężny do stworzenia kompletnej książki z treścią, grafikami, indeksami, itp. Wyposażony w szereg zaawansowanych, ułatwiających życie funkcji, jak Kreatory do produkcji standardowych dokumentów takich (listy, faxy, terminarze, korespondencja seryjna) czy Autouzupełnianie.
  • Calc - intuicyjny i łatwy do nauczenia się dla nowych użytkowników arkusz kalkulacyjny. Wśród funkcji znajdują się m.in. DataPilot, który ułatwia ściąganie surowych danych z korporacyjnych baz, tworzy tabele krzyżowe, podsumowuje je i zamieniać w konkretne informacje, a także Menadżer scenariuszy - umożliwia analizę możliwych scenariuszy „co jeśli” za pomocą jednego kliknięcia przycisku – np. porównanie dochodowości dla wysokich/średnich/niskich prognoz sprzedaży.
  • Impress - aplikacja do tworzenia prezentacji multimedialnych. Zawiera komplet narzędzi do organizowania prezentacji, edycji slajdów, wyświetlania prezentacji na ekranie, eksportu i importu danych (możliwość eksportu do formatu Adobe Flash i PDF).Posiada wsparcie dla wielu monitorów.
  • Draw - darmowy Office zawiera zaawansowany program do tworzenia grafik. Posiada wiele narzędzi wspomagających tworzenie i obróbkę grafiki wektorowej, takich jak: rysowanie linii prostych i krzywych, rysowanie figur geometrycznych (m. in. wielokąty, elipsy), wstawianie tekstu, wstawianie grafik rastrowych oraz gotowych kształtów. Dostępne są schematy blokowe.
  • Base - system zarządzania bazami danych, który przyda się każdemu, zaczynając od zgromadzenia informacji prywatnej kolekcji płyt CD, kończąc na comiesięcznych zestawieniach sprzedaży korporacji. Tu również zaimplementowano szereg użytecznych funkcji, jak tworzenie tabel, raportów, itp. Współpracuje z MySQL, Adabas D, MS Access, PostgreSQL, a także JDBC and ODBC.
  • Math - specjalistyczny moduł, przeznaczony do zastosowań edukacyjnych i naukowych. Pozwala na tworzenie reguł matematycznych, wstawianie operatorów w reguły, tworzenia relacji, operowanie za pomocą potęg i wiele innych czynności.
Apache OpenOffice - darmowy pakiet biurowy

Apache OpenOffice Draw

Open Office pobierz za darmo w dowolnej chwili

Ponieważ jest Open Office darmowy, możesz pobrać go w dowolnej chwili i sprawdzić, jak sprawuje się w praktyce. Jeśli nie masz ochoty płacić za coś, co możesz mieć bez kosztów, pobierz OpenOffice w dowolnej chwili z naszego serwisu. Pakiet wydany został w polskiej wersji językowej, a więc nikt nie będzie mieć problemów z jego obsługą. Pakiet instalacyjny ma wielkość 131 MB, a więc download OpenOffice nie zajmie dużo czasu.

Pobierz Open Office za darmo i ciesz się wszystkimi dawanymi przez pakiet możliwościami!