Aplikacje webowe - twój drugi pecet w Sieci

Koniec z instalowaniem oprogramowania! Aplikacje webowe pokrywają coraz większe spektrum zastosowań. Które są najlepsze i jak ich używać? Za pomocą naszych porad optymalnie wykorzystasz możliwości oferowane przez bezpłatne serwisy umożliwiające edycję grafiki i dokumentów.

Większość programów uruchamianych w przeglądarce internetowej działa po błyskawicznym zarejestrowaniu się. Nie musisz tracić czasu na instalowanie aplikacji i restartowanie systemu. Operator strony sam dba o to, aby jego serwis był ciągle aktualizowany, więc będziesz zaopatrywany w nowe funkcje bez żadnego nakładu pracy. Wszystkie ustawienia konfiguracyjne zostaną zachowane nawet wtedy, gdy przeinstalujesz system operacyjny lub przywołasz aplikację z poziomu innego komputera. Mobilność to jedna z podstawowych zalet aplikacji webowych. Gotowe dokumenty możesz zapisywać w Sieci, a więc będą dla ciebie dostępne w dowolnym miejscu, z którego możesz nawiązać połączenie internetowe. I właśnie to jest zarazem wadą webowego oprogramowania. Nie mając dostępu do Internetu, nie będziesz miał do dyspozycji ani aplikacji, ani przygotowanych w nich dokumentów. Jednak trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu (Google Gears, patrz dalej).

Kolejna wada aplikacji webowych jest ich stosunkowo niewielka funkcjonalność w porównaniu do ich konwencjonalnych odpowiedników. Niemniej jednak będzie ona ciągle zwiększana. Ostatni problem związany z edytowaniem swoich dokumentów w Sieci to bezpieczeństwo danych. Powinieneś dobrze przemyśleć, które dane chcesz zdeponować w Sieci, a które nie powinny opuszczać twojego komputera. Oprócz tego należy koniecznie ustawić długie, złożone i trudne do odgadnięcia hasło.

Fotoedycja - Photoshop Express

Aplikacje webowe - twój drugi pecet w Sieci

Fotoretuszer i menedżer zdjęć z pokazem slajdów - za pomocą Photoshop Express nie tylko zoptymalizujesz swoje zdjęcia, lecz ponadto udostępnisz swoim znajomym w Sieci.

Webowy Photoshop Express to okrojona wersja profesjonalnego fotoretuszera. Za jego pomocą można dokonywać drobnych poprawek na zdjęciach, a także opatrywać je dowcipnymi efektami. Oprócz tego zapewnia album zdjęć i funkcję pokazu slajdów. Po błyskawicznym zarejestrowaniu się uzyskasz dostęp do 2 GB przestrzeni dyskowej, w której możesz gromadzić swoje fotki.

Swoje zdjęcia możesz przesłać na serwer, klikając Upload. W oknie dialogowym otwierania plików możesz wybrać za jednym zamachem więcej niż jedno zdjęcie - wystarczy zaznaczać je, przytrzymując naciśnięty klawisz [Ctrl]. Niestety, brakuje możliwości zaznaczania jednocześnie kilku folderów. W kolejnym oknie dialogowym powinieneś umieścić swoje fotografie w nowym albumie (Upload To New Album) lub dodać je do istniejącego (Upload To Existing Album). Potem trafisz do biblioteki (Library), w której ujrzysz miniatury wszystkich fotek. Aby ograniczyć widok do określonego albumu, wybierz go w lewym panelu nawigacji. Po zaznaczeniu danej fotografii możesz ją np. wysłać do kogoś pocztą lub pobrać z dowolnego komputera (albo do swojego w razie awarii twardego dysku). Skorzystaj w tym celu z paska narzędzi w dolnej części okna.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: