Aplikacje z Windowsa na Chromebooku - jak zainstalować i czy warto?

Instalacja aplikacji z Windowsa na Chromebooku jest możliwa, ale dobrze się zastanów, czy chcesz to robić.


Chromebooki to tanie i świetnie działające laptopy pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Chrome OS. Jest to lekkie oprogramowanie, które w większości opiera się na aplikacjach webowych, przeglądarce Chrome oraz programach pisanych z myślą o Androidzie. Co jednak w momencie, gdy potrzebujemy zainstalować jakiś program charakterystyczny dla systemu operacyjnego Windows?

Chromebook

Chromebook

Czysto teoretycznie jest to możliwe, co udowodnię w dzisiejszym materiale, ale już na początku radzę ostudzić nieco Twój entuzjazm. Rozwiązanie z pewnością nie działa tak, jakbyś sobie to wyobrażał.

Zobacz również:

  • Bing z SI wkracza do Chrome i Safari
  • Najlepsze rozszerzenia VPN dla Google Chrome
  • Edukacja z firmą ASUS - poznaj ułatwiające życie rozwiązania

Chwilę po uruchomieniu Sklepu Play na Chrome OS do biblioteki trafiła aplikacja CrossOver. Pozwala ona utworzyć maszynę wirtualną, aby uruchomić programy z Windowsa na Chrome OS. System operacyjny Chrome OS pracuje pod kontrolą zmodyfikowanego Linuxa, dzięki czemu twórcy mogli skorzystać z popularnego narzędzia Wine, co niesie za sobą sporo ograniczeń.

Wymagania

Niestety - nie każdy model Chromebooka jest w stanie uruchomić aplikacje pisane z myślą o Windowsie. Niezbędny jest w miarę nowy Chromebook z procesorem Intel x86. Wszystkie konstrukcje z układami ARM nie będą w stanie uruchomić aplikacji CrossOver. Dodatkowo potrzebujesz model z co najmniej 2 GB pamięci operacyjnej (zalecamy 4 GB) oraz co najmniej 200 MB wolnego miejsca na dysku na oprogramowanie CrossOver + dodatkowe miejsce na Twoje programy.

Potrzebujesz także dostępu do Sklepu Play. Sprawdź, jak go uzyskać w naszym poradniku.

Licencja systemu operacyjnego Windows nie jest wymagana. Sam system nie będzie uruchamiany na naszym Chromebooku.

Instalacja CrossOver

Jeżeli Twój Chromebook spełnia wszystkie wymagania techniczne i posiada aktywowany Sklep Play, można przystąpić do instalacji CrossOver, która się w nim znajduje Wystarczy ją wyszukać i zainstalować.

CrossOver w Google Play

CrossOver w Google Play

Jakie aplikacje z Windowsa zadziałają?

Jak łatwo się domyśleć największym problemem w przypadku oprogramowania CrossOver jest kompatybilność z poszczególnymi aplikacjami na Windowsa. Teoretycznie instalacja większości aplikacji jest możliwa, ale po drodze spotkamy mnóstwo problemów, które mogą nas skutecznie zniechęcić.

Po pierwsze ze względu na mało wydajne podzespoły Chromebooków możemy zapomnieć o uruchomieniu wymagających programów takich jak Vegas Pro czy Adobe Photoshop. Aby sprawdzić, czy gra jest warta świeczki, możesz upewnić się, że aplikacja z Windowsa będzie działać. W tym celu na stronie CrossOver zamieszczono specjalną wyszukiwarkę.

Aplikacje z Windowsa na Chromebooku - jak zainstalować i czy warto?

Fot.: H Tur/PC World

Instalacja aplikacji na Windowsa na Chromebooku

Po zainstalowaniu CrossOver możemy przejść do instalacji aplikacji. W tym celu należy uruchomić CrossOver. Na środku ekranu zobaczysz pole tekstowe z wyszukiwarką. Wystarczy wpisać tam nazwę programu, który chcesz zainstalować. Ważne, aby był on kompatybilny z CrossOver. W następnym kroku wystarczy kliknąć Install.

Wyszukiwarka aplikacji w CrossOver

Wyszukiwarka aplikacji w CrossOver

Czasami konieczne może być własnoręczne pobranie pliku instalacyjnego danej aplikacji. Program CrossOver przeprowadzi Cię przez cały proces. Dostępne jest także rozszerzenie do przeglądarki Google Chrome, które ułatwia i znacząco przyśpiesza cały proces instalacji.

Sprawdź pozostałe porady dotyczące Chrome OS:

Windows vs Chrome OS - co wybrać?

Jak zainstalować aplikacje z Androida na Chrome OS?

Jak skonfigurować Chrome OS jak mistrz?

Jak wykonać zrzut ekranu na Chromebooku (Chrome OS)?

Jak zainstalować Linux na Chromebooku?


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: