AppGravity. Dokładniejsze wyszukiwania aplikacji w Android Market

Android Market kuleje w kwestii wyszukiwania aplikacji. Nawet po wpisaniu dokładnej nazwy programu potrafi on nie pojawić się pierwszy na liście wyników wyszukiwania. AppGravity jest sposobem na wyszukiwanie aplikacji w skuteczny sposób.


Getjar

Niedawno przybliżyliśmy Wam alternatywny sklep z aplikacjami Getjar, w którym można odszukać ciekawe programy - a także bezpłatnie pobrać sporo aplikacji, za które w Android Market musielibyśmy zapłacić (w ramach promocji Getjar Gold Apps). Ale opisywana dziś przez nas wyszukiwarka nie jest osobnym sklepem, a jedynie “nakładką" na Market, ponieważ korzysta z jego bazy. Nie znajdziemy w niej żadnych nowych promocji, ale wyniki wyszukiwania aplikacji zostaną zaprezentowane w dużo bardziej atrakcyjnej formie.

Zalety AppGravity

Strona tej wyszukiwarki wygląda dość ascetycznie i spartańsko, ale to właśnie jest jej zaletą. Po wejściu na główną stronę nie sposób dostrzec analogii do strony głównej... Google. Ale po pierwszym wyszukiwaniu zostajemy przeniesieni do rozwiniętej strony serwisu (patrz obrazek poniżej), która nadal zachowuje minimalizm. Jej przewagą nad Android Marketem jest dużo większa przejrzystość. Po lewej stronie widnieją kategorię wraz z liczbą aplikacji, które się w nich znajdują, po środku jest tylko jedna kolumna z listą aplikacji odpowiadającym wynikom wyszukiwania. Po prawej mamy możliwość wybrania aplikacji wszystkich (all), bezpłatnych (free) oraz płatnych (paid). Można wyszukać także tylko aplikacje zaopatrzone w materiał wideo.

AppGravity. Dokładniejsze wyszukiwania aplikacji w Android Market

AppGravity po pierwszym wyszukiwaniu

Po kliknięciu konkretnego tytułu jesteśmy przenoszeni na kolejną stronę. Z jej poziomu możemy zapoznać się z opisem, screenshotami, opcjonalnie wideo. Czego nie znajdziemy w Android Market to specjalne zakładki, która mówi nam jakich zezwoleń (Permissions) wymaga aplikacja oraz ostatnich aktualizacji (Updates) Możemy także podejrzeć daty ostatnich aktualizacji programu. Całość posiada minimalistyczne przyciski serwisów społecznościowych - Facebooka, Twittera oraz Google Plus.

Wady AppGravity

Wyszukiwarka o dziwo dużo lepiej sobie radzi ze zwracaniem wyników wyszukiwania niźli sam Android Market. Jest to zaskakujące, bo Google od wielu lat jest potentatem rynku wyszukiwarek internetowych. Niestety nie ma różny bez kolców. Olbrzymim minusem i brakiem AppGravity jest pominięcie dodatkowego boxu albo linka z komentarzami użytkowników i karty opisu ostatnich zmian. Ocena aplikacji, która często potrafi ostrzec przed marnowaniem czasu na kiepskie programy jest bardzo słabo wyeksponowana.

Sposób instalacji

Największym problemem AppGravity jest sposób instalacji aplikacji. W przeglądarkowej wersji Android Marketu możemy prosto z jego poziomu kupić lub po prostu zainstalować bezpłatny program. AppGravity wymaga podania adresu e-mail i odebrania wiadomości z poziomu urządzenia, albo zeskanowania kodu QR specjalną aplikacją w telefonie, co na dłuższą metę może być dość uciążliwe. Szkoda, że na podstronie dotyczącej konkretnej aplikacji nie ma linku prowadzącego prosto do Android Market.

Perspektywy

Plany rozwoju wyszukiwarki są ambitne, dlatego będziemy ją śledzić. W przyszłości serwis ma agregować aplikacje dostępne także w innych źródłach i sklepach, takich jak sklep Amazon AppStore. Na razie jest on jeszcze niedostępny w Polsce, a jedynie na terenie Stanów Zjednoczonych - ale może to się zmienić jeszcze w tym roku. Jedno miejsce, w którym moglibyśmy porównać zasoby i co najważniejsze ceny tych samych aplikacji byłoby bardzo przydatnym i oszczędzającym czas narzędziem.

Wyszukiwarka dostępna jest w języku angielskim i hiszpańskim, ale nie powinno być żadnych problemów z obsługą dla osób nawet słabo posługujących się językami obcymi. Polecamy zapoznanie się z tą wyszukiwarką, znajdziecie ją pod linkiem: AppGravity. Macie zamiar z niej korzystać, czy zostajecie przy Android Market?