Apteczka peceta

Gdy pecet odmawia posłuszeństwa lub grozi utrata danych, nie obejdziesz się bez specjalistycznych programów. Lecz po co sięgniesz, gdy stan jest "podgorączkowy"? Przetestowaliśmy sposoby usuwania najczęstszych awarii i podpowiadamy, co powinno się znaleźć się w pecetowej apteczce.


Gdy pecet odmawia posłuszeństwa lub grozi utrata danych, nie obejdziesz się bez specjalistycznych programów. Lecz po co sięgniesz, gdy stan jest "podgorączkowy"? Przetestowaliśmy sposoby usuwania najczęstszych awarii i podpowiadamy, co powinno się znaleźć się w pecetowej apteczce.

Wybraliśmy najczęstsze awarie i podzieliliśmy je na dziesięć kategorii. W każdej z nich prezentujemy dwa rozwiązania.

Programy zaznaczone tym symbolem są najlepszymi lub jednymi z najlepszych rozwiązań problemu. Najczęściej są to rozwiązania komercyjne. Produkty w tej rubryce mają doskonale wypełniać powierzone im zadania - niezależnie od ceny.

Oprócz tego przedstawiamy tanie lub bezpłatne programy do rozwiązywania opisywanych problemów. W większości przypadków narzędzia te oferują możliwości zbliżone do oprogramowania komercyjnego. Ikona ze skarbonką oznacza, że w tej rubryce główne kryterium wyboru stanowił stosunek ceny do skuteczności, z jaką programy radziły sobie z awariami. Jeśli określony problem można było usunąć za pomocą narzędzi wchodzących w skład systemu Windows, wskazaliśmy, jak tego dokonać i jakimi narzędziami.

Każdy omawiany przez nas produkt opatrzyliśmy krótkim opisem możliwości, słabych stron i zalet. Przy niektórych programach nie szczędzimy porad pomagających w efektywnym użytkowaniu. Oprócz narzędzi służących do ratowania danych w przypadku awarii prezentujemy również oprogramowanie prewencyjne, np. archiwizery. Oceniamy ich skuteczność i przydatność na podstawie przeprowadzonych testów.

Problemy dyskowe

Easy Recovery

Zalety i zasady działania Easy Recovery 4.10 Admin Bundle (kiedyś znany jako Tiramisu) potrafi odtworzyć usuniętą lub uszkodzoną partycję. Jest to możliwe nawet wtedy, gdy uszkodzeniu ulegnie sektor MBR (Master Boot Record) lub gdy partycja została usunięta za pomocą programu Fdisk. Pakiet składa się z modułów obsługujących systemy plików FAT16/FAT32 (DOS, Windows 3.1/95/ 98), NTFS (Windows NT) oraz systemy Novella Netware i napędów Iomega (Zip i Jaz). Jak podaje producent, Easy Recovery może ratować dane znajdujące się na dyskach uszkodzonych fizycznie, kopiując je na inny nośnik. Niemniej jednak nie nadaje się do odzyskiwania usuniętych plików. Do tego celu należy użyć innego narzędzia, np. Directory Snoop (patrz dalej).

Program instalacyjny tworzy dwie dyskietki startowe DOS, umieszczając na nich narzędzia do ratowania danych. W razie awarii uruchomisz system z dyskietki i przywołasz moduł przeznaczony do systemu plików zainstalowanego na dysku. Easy Recovery nie dokonuje zapisu na dysku, lecz odczytuje dane uszkodzonej partycji i zakłada wirtualną strukturę plików w pamięci operacyjnej. Potem można ją skopiować na inny napęd. Pod adresem www.ontrack.com/re/do/do.asp dostępne są wersje testowe programu do wszystkich wymienionych systemów plików.

Słabe strony

Dogłębna analiza trwa od dziesięciu minut do kilku godzin, zależnie od konfiguracji systemu. W środowisku Windows 95 z zainstalowanym FAT16 Easy Recovery nie potrafi odtworzyć długich nazw plików. Ponadto narzędzie jest nadzwyczaj drogie - zarówno pojedyncze moduły, jak też w pakiecie.

Easy Recovery 4.10 Admin Bundle

Producent: Ontrack,http://www.ontrack.com

Cena: zależnie od wersji: 49 do 950 USD (zakup na stronie producenta)

+ skuteczny pakiet do ratowania partycji w różnych systemach plików

- bardzo drogi####

Ocena ogólna: Easy Recovery daje dużą szansę uratowania usuniętej lub uszkodzonej partycji. Jednak ze względu na wysoką cenę opłaca się tylko administratorom sieci.

Problemy dyskowe

Lost & Found

Zalety i zasady działania W odróżnieniu od poprzednika Lost & Found odtwarza tylko partycje FAT16 i FAT32. Działa jednak w podobny sposób. Nie zapisuje na dysku żadnych informacji, by nie zniszczyć ratowanych obszarów danych. Kopiuje jedynie pliki i katalogi z uszkodzonego nośnika na inny. Dlatego Lost & Found może być również stosowany do odzyskiwania usuniętych plików.

Na potrzeby testu usunęliśmy kilkanaście katalogów z partycji FAT32 w Windows 95. Analiza dysku o pojemności 10 GB trwała około godziny. Lost & Found odnalazł wszystkie katalogi i odtworzył pliki. Część danych udało się odzyskać nawet po ponownym założeniu partycji.

Słabe strony Lost & Found można użytkować tylko na jednym komputerze. W wersji 1.0 warunek ten przeforsowano za pomocą środków technicznych. Po pierwszym użyciu dyskietki odmawiały posłuszeństwa w innych komputerach. Wskutek wielu protestów producent udostępnił łatkę (pod adresem www.powerquest.com/intlupdates/en/index.html , plik: LF100101.ZIP, rozmiar: 705 KB), która aktualizuje Lost & Found do wersji 1.01 i usuwa ograniczenie. Niemniej jednak nie zmienia ustaleń zawartych w umowie licencyjnej oprogramowania.

Lost & Found 1.01

Producent: Powerquest,http://www.powerquest.com

Cena: 90 USD (zakup w sklepie internetowym)

+ ratuje dane z partycji FAT16 i FAT32####

- może być stosowany wyłącznie na jednym komputerze

Ocena ogólna: Lost & Found wykazał się dużą skutecznością w odzyskiwaniu danych. Wadą są nadzwyczaj rygorystyczne warunki umowy licencyjnej.