BIOS od podszewki

Dobrze skonfigurowany BIOS zapewnia optymalną wydajność i stabilność działania komputera. W poniższym artykule prezentujemy najlepsze ustawienia i dajemy wgląd w sztuczki prawdziwych zawodowców.

Dobrze skonfigurowany BIOS zapewnia optymalną wydajność i stabilność działania komputera. W poniższym artykule prezentujemy najlepsze ustawienia i dajemy wgląd w sztuczki prawdziwych zawodowców.

Producenci komputerów i płyt głównych wolą iść na pewniaka - największą wagę przykładają do stabilności działania sprzętu. Jednak dość często wykazują się przesadną ostrożnością. Często można wydobyć z peceta większą wydajność, nie powodując uszkodzeń sprzętu. W programie konfiguracyjnym BIOS-u, który przywołuje się przeważnie klawiszem [Del], [F1] lub [F2] przed wczytywaniem systemu, czekają na ciebie liczne opcje. Poniższy materiał podpowiada, które z nich warto zmienić. Producenci pecetów i płyt głównych nabywają BIOS od jednego z markowych producentów, jednak potem sami dokonują wielu modyfikacji. Z tego względu te same funkcje BIOS-u różnią się często nazwą, są umieszczone w odmiennych menu lub na stałe usunięte z programu konfiguracyjnego.

Poniższy materiał składa się z trzech dużych części. Z pierwszej dowiesz się, jak skonfigurować komputer, aby uzyskać maksymalną wydajność i stabilność działania. Jeżeli brakuje ci w BIOS-ie określonych parametrów, zajrzyj do drugiej części artykułu ("BIOS bez autoryzacji"). Podpowiadamy w niej, jak odblokować jego ukryte funkcje. Nieoficjalne warianty BIOS-u oferują znacznie więcej niż oryginalne.

Bardziej szczegółowe informacje znajdziesz w ostatniej sekcji artykułu ("BIOS dla zawodowców").

Szybsze uruchamianie

Gdy włączysz komputer, możesz iść na filiżankę kawy. Uruchamianie systemu zajmuje kilka dobrych minut. Jeśli zależy ci na czasie, przyspiesz wczytywanie systemu z poziomu BIOS-u.

1. Bez postu

Funkcja Quick Power On Self Test

Nazwa alternatywna Quick Boot

Lokalizacja Advanced CMOS Features, Boot

Zalecane ustawienie Enabled

Producenci płyt głównych używają takich narzędzi, jak Modbin, aby wybrać, które opcje BIOS-u mają być dostępne dla użytkownika (patrz porada 1.).

Producenci płyt głównych używają takich narzędzi, jak Modbin, aby wybrać, które opcje BIOS-u mają być dostępne dla użytkownika (patrz porada 1.).

Zanim BIOS zainicjuje sprzęt w komputerze, musi przeprowadzić obszerne testy. Jeśli jesteś pewien, że sprzęt działa bez zarzutu, możesz ograniczyć procedurę POST (Power On Self Test) do najbardziej istotnych czynności. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet niespełna minutę czasu (największą różnicę zanotujesz w pececie z pamięcią RAM o pojemności powyżej 64 MB). Po wyłączeniu POST-u pamięć robocza jest testowana tylko raz (zamiast trzech razy po włączeniu procedury POST).

Jeżeli nie chcesz na stałe rezygnować z bezpieczeństwa, które zapewniają dogłębne testy POST, lecz mimo tego wolałbyś niekiedy pomijać czasochłonną procedurę, nie uaktywniaj opcji szybkiego uruchamiania (jw.). Gdy na ekranie pojawi się komunikat sygnalizujący diagnozowanie pamięci RAM, naciśnij klawisz [Esc]. W ten sposób przerwiesz testy. Tę prostą sztuczkę docenisz przede wszystkim, gdy będziesz musiał często restartować komputer.

2. Właściwy dysk

Funkcja First Boot Device

Nazwa alternatywna Boot Sequence

Lokalizacja Advanced BIOS Features, Advanced, Boot

Zalecane ustawienie HDD:0 lub C:

Napęd startowy powinien być ustawiony jako pierwszy (porada 2).

Napęd startowy powinien być ustawiony jako pierwszy (porada 2).

Za pomocą tego parametru wybiera się napęd, na którym BIOS ma w pierwszej kolejności szukać systemu operacyjnego. Przeważnie system jest zainstalowany na dysku C:, podłączonym jako nadrzędny (master) do głównego kanału EIDE. Wybierz opcję HDD-0, C: lub zawierającą nazwę (etykietę) dysku. Inny napęd startowy wyznacza się tylko wtedy, gdy trzeba wczytać system z innego nośnika, np. dyskietki (opcja Floppy lub A:), napędu CD-ROM (opcja CDROM), zewnętrznego dysku podłączanego przez USB (opcja USB-HDD) lub napędu Zip (opcja ZIP).

Jeśli chcesz uruchomić system ze startowej wtyczki pamięciowej USB, możesz mieć kłopoty ze znalezieniem właściwej opcji w BIOS-ie. Wtyczki USB z kartami pamięciowymi są dość często identyfikowane jako napędy USB. Wówczas należy ustawić opcję USB-FDD, USB-ZIP lub USB-HDD. Szczegółowe informacje zaczerpnij z instrukcji obsługi wtyczki. Jeśli nie znajdziesz w niej stosownej informacji, wypróbuj po kolei wszystkie napędy USB wyszczególnione w BIOS-ie.

3. Dyskietka na spalonym

Funkcja Boot Up Floppy Seek

Nazwy alternatywne Seek Floppy, Floppy Drive Seek

Lokalizacja Advanced BIOS Features, Boot

Zalecane ustawienie Disabled

BIOS poświęca kilka sekund na sprawdzanie stacji dyskietek. Tymczasem po prawidłowym zainstalowaniu napęd ten nie powinien przysparzać kłopotów. Oszczędź kilka sekund, wyłączając procedurę testową.


Zobacz również