Bezpieczeństwo dziecka w Sieci. Porady dla rodziców

Współczesny Internet to poważne zagrożenie dla młodych użytkowników, często nieświadomych konsekwencji wielu swoich działań i decyzji. To na rodziców spada odpowiedzialność za dziecko w Sieci. Ale czy rodzice wiedzą, co znajdują w niej ich pociechy?


Polecamy:

Zobacz też:

Więcej informacji:

Przedstawiciele Allegro.pl nieraz musieli interweniować, kiedy dzieci podszywały się pod swoich rodziców w serwisie. Zdarzało się, że korzystały z aukcji, by okradać innych, choć często nie całkiem zdawały sobie sprawę, że kontaktują się z prawdziwymi ludźmi i nie jest to jedna z gier online.

Media coraz częściej informują o przypadkach molestowania seksualnego i "groomingu" w Sieci. W całej sytuacji najsmutniejsze jest to, że dzieci godzą się na propozycje przestępców i same trafiają w ich ręce.

Niedawno złapany został 29-letni przestępca, który wysyłał wiadomości nawet do 500 nastoletnich adresatek. Kilka dziewczynek w wieku od 12 do 15 lat zgodziło się na prywatne spotkania z mężczyzną, również w jego mieszkaniu.

Zobacz również:

  • Szukasz internetu mobilnego w abonamencie? Sprawdziliśmy ofertę T-Mobile - jest w czym wybierać

Rodzic najlepszym nauczycielem

To oczywiste, że tata lub mama nie uchroni dziecka przed każdym niestosownym linkiem. Rodzice powinni jednak przekazać dziecku kilka ważnych zasad. Niektóre z nich przesłali nam niedawno przedstawiciele fundacji KidProtect.pl:

PO PIERWSZE: Nigdy nie masz pewności, kto jest po drugiej stronie ekranu. Dlatego nie podawaj nikomu nazwiska, adresu, numeru telefonu, nazwy szkoły, klasy, nazwiska nauczycieli, aby nie mógł ustalić kim jesteś i gdzie cię szukać.

PO DRUGIE: Chroń swój wizerunek - nie wysyłaj swoich zdjęć osobie, której nie znasz. Nigdy nie wiesz, co stanie się ze zdjęciem, które wyślesz.

PO TRZECIE: Zapisuj wszystkie rozmowy, które prowadzisz, maile i smsy, które otrzymujesz. Bądź ostrożny, gdy ktoś namawia cię do usuwania wiadomości lub czyszczenia archiwum rozmów. Zwykle proszą o to osoby, które nie mają dobrych zamiarów.

PO CZWARTE: Zanim spotkasz się z osobą poznaną w Internecie, poinformuj rodziców z kim i dokąd idziesz. Na spotkanie koniecznie zabierz kogoś ze sobą, np. koleżankę lub kolegę. Wróć do domu przed zmrokiem. Nie korzystaj z propozycji podwiezienia czy spotkania w samochodzie.

PO PIĄTE: Jeśli coś cię zaniepokoiło, powiedz o tym rodzicom.

Wydaje się, że to proste, lecz dziecięca ciekawość może nieraz wziąć górę. Dlatego właśnie tak ważne jest, by samemu zdobywać wiedzę na temat zagrożeń, ale i wartościowych stron w Sieci.

Rozmowa - tak, zabezpieczenia również

Możecie polecić dzieciom mądre strony i zabezpieczyć je, instalując jeden z programów filtrujących niestosowne treści. Jako rodzice starajcie się nie walczyć z dziećmi, ale zwyczajnie mieć na nie oko. Postawcie komputer w centralnym punkcie mieszkania i nie bójcie się rozmawiać, jeśli na ekranie zobaczycie niewłaściwe informacje.

Wasze dzieci mogą zrobić coś niemądrego w Sieci i nawet wtedy muszą mieć w was wsparcie. Jeśli zauważyliście coś złego, zgłoście to np. na stronie StopPedofilom.pl pod linkiem "Zgłoś incydent", albo zadajcie pytanie na Forum IDG.pl.

Witryny podwyższonego ryzyka to serwisy społecznościowe, zwłaszcza takie jak Fotka.pl, których głównym elementem jest dzielenie się zdjęciami. Polecamy rodzicom krótką lekturę serwisów typu FormSpring.me i Odpowie.pl, które powinny zmusić do większej uwagi na poczynania swoich pociech w Sieci.

Pamiętaj, że...

  • znieważając, nękając innych w Internecie,
  • wysyłając w Sieci groźby np. "zabiję cię", "popamiętasz mnie"
  • używając wulgarnych słów na portalach internetowych,
  • podszywając się pod kogoś innego na czacie, portalu społecznościowym lub serwisie aukcyjnym,
  • zamieszczając w Sieci muzykę lub filmy, których nie jest autorem

... twoje dziecko popełnia wykroczenie lub nawet przestępstwo! W zależności od wieku, dziecko lub rodzic może ponieść konsekwencje prawne. Pamiętaj, że anonimowość w Sieci w praktyce nie istnieje, a granica między głupim żartem a przestępstwem jest bardzo cienka.

Źródło: KidProtect.pl


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: