Bezpieczny Android - zadbaj o to sam, zanim będzie za późno

Smartfon to urządzenie, które zawiera coraz więcej naszych danych. Jest on też przedmiotem, który interesuje złodziei liczących na łatwy zysk. Warto więc zrobić wszystko, aby jak najlepiej zabezpieczyć się przed atakami ze strony takich osób.


Każdy z właścicieli smartfonów/tabletów pracujących pod kontrolą Androida, czy iOS, może spotkać na swojej drodze złodzieja, który pozbawi go ukochanego gadżetu z myślą o jego sprzedaży, lub wydobyciu poufnych danych. Aby lepiej zabezpieczyć się przed tego typu sytuacją warto zawczasu pomyśleć o zastosowaniu różnych rozwiązań, które będą stanowiły zaporę przed nieuprawnionym dostępem do naszego ukochanego gadżetu i pomogą nam w jego zlokalizowaniu.

1. Kod zabezpieczający

Zaczniemy od najprostszego rozwiązania w postaci kodu zabezpieczającego dostęp do naszego smartfona/tabletu, z którego wielu z nas jednak nie korzysta. W ostatnim okresie pojawiły się też nowe technologie w postaci czytników linii papilarnych. Najlepszą z nich jest funkcja Touch ID dla części urządzeń Apple, która pozwala odblokować telefon bez konieczności wprowadzania kodu za każdym razem. Należy jednak pamiętać o jej skonfigurowaniu za pomocą Asystenta ustawień systemu iOS, lub po przejściu do opcji Ustawienia, a następnie Touch ID i kod.

Zobacz również:

W przypadku urządzeń pozbawionych takiego rozwiązania postępujemy następująco:

Android: Ustawienia >Zabezpieczenia >Blokada ekranu (zabezpieczeniem kodem, wzorem, hasłem i rozpoznawaniem twarzy)

iOS: Ustawienia > Ustawienia > Kod

2. Upewnij się, że Znajdź mój iPhone/iPad i Menedżer urządzeń Android działają

Zarówno Znajdź mój iPhone/iPad, jak i Menedżer urządzeń Android pomagają wyszukiwać i chronić urządzenie (włącznie z możliwością zdalnego wymazania wszystkich osobistych informacji) w przypadku zgubienia lub kradzieży. Żadna z tych usług nie pomoże nam jednak jeżeli nie zostanie skonfigurowana na naszym gadżecie.

Android: zanim zaczniemy korzystać z Menedżera urządzeń Android, musimy włączyć go na urządzeniu i powiązać z kontem Google. O tym, jak to zrobić, przeczytacie na stronie Google.

iOS: o tym, jak skonfigurować aplikację Znajdź mój iPhone przeczytacie na stronie Apple.

3. Blokowanie prawie natychmiast po uśpieniu

Nasze ukochane gadżety możemy ustawić tak, aby automatyczna blokada telefonu wymagająca podania kodu nie włączała się natychmiast po uśpieniu, lecz np. po 30 minutach. O ile jednak w przypadku tabletu, który zazwyczaj trzymamy w domu nie ma z tym problemu, o tyle w przypadku towarzyszącego wszędzie nam smartfona sprawa wygląda inaczej.

Najbezpieczniej jest żeby blokowanie automatyczne było uruchamiane natychmiast po uśpieniu. Wydaje się jednak, że ze względu na wygodę można tutaj pójść na niewielkie ustępstwo. Nie powinniśmy jednak przekraczać granicy kilku-kilkudziesięciu sekund.

Android: Ustawienia >Zabezpieczenia >Blokuj automatycznie. Następnie otrzymujemy do wyboru wiele opcji. Zaczynamy od „natychmiast”, natomiast później przechodzimy przez ustawienia czasowe od 5 sekund do 30 minut.

iOS: Ustawienia >Kod blokady (w systemie iOS 7.0.6 lub starszym ustawienia te znajdują się na ekranie Ustawienia >Ogólne) >Kod wymagany. Domyślne ustawienie to „Natychmiast”, lecz można też wybrać spośród opcji stosowny interwał czasowy.

4. Blokowanie dostępu Control Center [iOS]

Począwszy od iOS 7 zarówno iPhone'y jak i iPady oferują dostęp do funkcji Centrum sterowania, która za pośrednictwem wysuwanego okna pozwala na szybki dostęp m.in. do włączania lub wyłączania trybu Samolot, sieci Wi-Fi, łączności Bluetooth, trybu Nie przeszkadzać oraz ustawień mediów. Z rozwiązania tego możemy również korzystać z poziomu zablokowanego ekranu. To zaś pozwala mającej złe zamiary osobie np. ustawić tryb Nie przeszkadzać, czy Samolot bez potrzeby wbijania kodu, co oznacza, że narzędzie Znajdź mój iPhone stanie się bezużyteczne.

Centrum sterowania to bardzo wygodny dodatek. Dbając o bezpieczeństwo powinniśmy jednak zrezygnować z dostępu do niego z poziomu zablokowanego ekranu: Ustawienia >Centrum sterowania >Z zablokowanego ekranu (blokujemy dostęp).


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: