Bezpłatne narzędzia antyhakerskie

Sprytnemu cyberprzestępcy wystarczy publiczna sieć WLAN lub luka w zabezpieczeniach systemu potencjalnej ofiary. Na szczęście są bezpłatne programy, które pomagają dbać o bezpieczeństwo i chronić swój komputer.

Każdy użytkownik Windows powinien zainstalować w systemie program antywirusowy i włączyć przynajmniej wewnętrzną zaporę sieciową. Niestety, to za mało, aby chronić się przed atakami cyberprzestępców. Wielu z nich czyha na ofiary w niezaszyfrowanych sieciach bezprzewodowych. Dlatego zaleca się, na ile jest to możliwe, nie przesyłać wrażliwych danych w publicznych sieciach WLAN. Korzystając ze skrzynki pocztowej poprzez przeglądarkę internetową (lub innych usług, wymagających logowania), koniecznie włącz protokół HTTPS. W odróżnieniu od HTTP zapewnia szyfrowane przesyłanie danych. Wielu operatorów portali (np. Facebooka) stosuje ten protokół domyślnie. Za pomocą narzędzi przedstawionych poniżej sprawdzisz, czy w twoim systemie są luki wymagające usunięcia, i zabezpieczysz zasoby danych przed obcymi.

Zestawienie zawiera także takie programy jak menedżer haseł. Uznaliśmy, że odgrywa dużą rolę w ochronie danych, bo nawet najlepsze zabezpieczenia sieci zdają się na nic, gdy broni do niej dostępu hasło łatwe do złamania. W zaszyfrowanym sejfie możesz bez obaw składować dowolne hasła (nawet bardzo długie i skomplikowane). Wówczas musisz zapamiętać tylko jedno hasło – to powinno jednak spełniać najwyższe wymagania pod względem bezpieczeństwa. Unikaj najczęstszych błędów popełnianych przy ustawianiu hasła. Nie stosuj wyrazów, które można znaleźć w jakimkolwiek słowniku. W przeciwnym razie możesz paść ofiarą ataku słownikowego, w którym cyberprzestępcy wypróbowują kolejno słowa od a do z. Moc obliczeniowa współczesnych komputerów pozwala ustalić proste hasło w ciągu sekund. Nie zaleca się stosować samych cyfr – chociażby dat urodzin. Znacznie lepsze są zbitki liter, cyfr i znaków specjalnych, które zapamiętasz poprzez zdanie pomocnicze. Oto przykład: „Codziennie odwiedzam witrynę www.pcworld.pl!” Ułóż hasło z pierwszych liter zdania (w naszym przykładzie: Coww.p.pl!). Pozamieniaj na cyfry litery, które przypominają je kształtem, np. O na 0, A na 4, E na 3, I na 1. Przykładowe hasło jest nieco za krótkie, więc wybierz dłuższe zdanie, aby uzyskać większe bezpieczeństwo.

Bezpłatne narzędzia antyhakerskie

Linuksowa dystrybucja DEFT zawiera pokaźny pakiet narzędzi m.in. do analizowania zawartości komputera.

Snort

Snort ma zapobiegać wdzieraniu się obcych do sieci użytkownika. Analizuje w czasie rzeczywistym ruch sieciowy, rejestruje przesyłane pakiety i uderza na alarm, gdy wykrywa niebezpieczeństwo włamania. Oprócz aplikacji trzeba pobrać pakiet reguł.

DEFT

DEFT, czyli Digital Evidence & Forensic Toolkit to dystrybucja Linuksa, która zapewnia zestaw narzędzi do dogłębnego analizowania zawartości komputera w zakresie informatyki śledczej. System uruchamia się z poziomu płyty DVD bez konieczności instalowania.

Kali Linux

Dystrybucja Kali Linux pozwala przeprowadzić symulowany atak na swoją sieć lokalną, aby sprawdzić jej poziom zabezpieczenia.

USBDeview

USBDeview wyświetla listę urządzeń podłączanych do portów USB komputera. Za jego pomocą wykryjesz, czy ktoś podłączał do peceta kieszonkową pamięć USB w celu kradzieży danych.

Bezpłatne narzędzia antyhakerskie

AirSnare wykrywa urządzenia z obcymi adresami MAC w sieci lokalnej.

AirSnare

AirSnare nadzoruje sieć bezprzewodową, wykrywając urządzenia z obcymi adresami MAC. Gdy w sieci pojawia się sprzęt z nieautoryzowanym adresem, narzędzie może rozpocząć protokołowanie obcych adresów IP lub zablokować dostęp do sieci.

Microsoft Attack Surface Analyzer

Microsoft Attack Surface Analyzer bada system dogłębnie pod kątem bezpieczeństwa i pomaga usuwać ewentualne luki.

Hotspot Shield

Korzystając z internetu poza domem, możesz szybko paść ofiarą cyberprzestępców, którzy przypuszczają ataki na połączenia z punktem dostępowym. Właśnie przed tym chroni Hotspot Shield, nawiązując połączenie tunelowe (VPN).

Bezpłatne narzędzia antyhakerskie

NetWorx śledzi i raportuje obciążenie sieci lokalnej.

NetWorx

NetWorx bada na bieżąco obciążenie sieci lokalnej i tworzy raporty. Pozwala wykrywać podejrzaną aktywność w swojej sieci.

KeePass Password Safe

KeePass Password Safe zakłada zaszyfrowaną bazę na hasła. W ten sposób możesz definiować bardzo długie i złożone hasła, nie ryzykując, że je zapomnisz, ani że zostaną złamane przez cyberprzestępców.

Eraser

Eraser pozwoli ci bezpowrotnie pozbyć się danych, które nie powinny trafić w ręce cyberprzestępców.

Secure Login

Secure Login to rozszerzenie do Firefoksa, które potrafi zapobiegać przechwytywaniu danych logowania przez złośliwy kod w JavaScripcie. W ten sposób przeciwdziała atakom XSS.

NoScript

Rozszerzenie NoScript blokuje wykonywanie skryptów w JavaScripcie, przeciwdziałając atakom XSS. Zaufane witryny (np. pcworld.pl) można umieszczać na liście dopuszczonych domen.

Bezpłatne narzędzia antyhakerskie

Emsisoft Anti-Malware usuwa szkodniki, którym udało się wedrzeć do systemu.

Emsisoft Anti-Malware

Emsisoft Anti-Malware zapobiega zakażaniu systemu szkodliwym kodem i usuwa takie elementy jak trojany, rootkity czy moduły szpiegujące.

HTTPS Everywhere

Rozszerzenie Firefoksa HTTPS Everywhere automatycznie włącza protokół HTTPS, jeśli jest dostępny w danej witrynie.

Bezpłatne narzędzia antyhakerskie

USB Write Protect pozwala łatwo włączać i wyłączać blokadę zapisu na nośnikach podłączanych do portu USB.

Skipfish

Skipfish to skaner wykrywający luki w zabezpieczeniach witryn internetowych i aplikacji online'owych.

USB Write Protect i USB WriteProtector

USB Write Protect i USB WriteProtector pozwalają łatwo włączać i wyłączać zabezpieczenie przed zapisem dysków podłączanych do portu USB.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: