Blog na Wordpressie. A hosting do bloga gdzie?


Hosting do bloga na Wordpressie. Wydajność i dostępność

Istnieje spore ryzyko, że odwiedzający nigdy więcej nie zajrzą na twojego bloga, jeśli strona będzie ładować się wolno albo nie otworzy się wcale. Wydajność i dostępność usługi to dwa podstawowe parametry świadczące o jakości usługi hostingowej, choć ich zmierzenie wcale nie jest łatwe.

Wydajny hosting wymaga co najmniej dysków SSD lub miejsca na szybkiej macierzy dyskowej. Problem w tym, że tego typu pakiety mają pojemność serwera między 25 a 100 GB. Jeśli zechcesz wykorzystać tę przestrzeń na skrzynki e-mail szybko okaże się, że przy większej liczbie użytkowników zaczyna brakować miejsca. Pewnym kompromisem jest skorzystanie z klasycznej oferty hostingu przy gwarancji obsługi baz danych na szybkich nośnikach SSD lub NVMe. Wówczas otrzymasz możliwość założenia dowolnej liczby skrzynek poczty elektronicznej o dowolnym rozmiarze, ale do pojemności konta. Zenbox.pl proponuje jeszcze inne podejście. W ramach pakietu otrzymasz nieograniczoną liczbę skrzynek dla siebie, partnerów i współpracowników, każdą o rozmiarze 5 GB. Jeśli to za mało, możesz dokupić przestrzeń na pocztę w ramach jednego z kilku pakietów do wyboru, już od 20 zł miesięcznie za 100 GB.

Nazwa.pl korzysta z infrastruktury chmury, aby zapewnić wymaganą wydajność, elastyczność i niezawodność usług hostingu współdzielonego. Awaria pojedynczego serwera czy prace konserwacyjne nie powodują przerw w dostarczaniu usługi, w przypadku nagłego wzrostu obciążenia zaś zasoby użytkowników mogą być przeniesione do mniej zajętej maszyny bez przerywania pracy. Co więcej, pełna wirtualizacja chmury pozwoliła nazwie.pl zaoferować klientom serwery z linii Active Cloud z gwarancją mocy obliczeniowej. W zależności od planu hostingowego serwerom przydzielono na stałe od dwóch do ośmiu rdzeni wirtualnego procesora. Aby zapewnić oczekiwaną wydajność całego systemu, bazy danych klientów obsługiwane są na ultraszybkich dyskach NVMe, nawet dziesięciokrotnie szybszych od nośników SSD.

Zenbox.pl proponuje rozliczenie usługi według liczby unikatowych użytkowników odwiedzających serwis w miesiącu. Oznacza to, że dostawca zaoferuje tyle zasobów ile potrzeba, aby obsłużyć wskazaną liczbę wyświetleń strony, bez zastanawiania się nad rodzajem serwera i jego parametrami.

W dhosting.pl w ramach podstawowego pakietu otrzymasz 50 GB przestrzeni dyskowej, 1 GB RAM oraz 1 GHz procesora. To nawet dwa razy więcej niż w typowym planie hostingowym. Usługa kosztuje 200 zł rocznie. Nie zapłacisz ani złotówki więcej, jeśli nie potrzebujesz więcej zasobów. W samej ofercie nie to jest jednak najciekawsze. Nazwa usługi Elastyczny Web Hosting zdradza nieco więcej. W przypadku nagłego wzrostu ruchu na stronie zasoby serwera mogą być automatycznie skalowane w górę, aby obsłużyć wszystkie zapytania użytkowników. Nie wszystko da się przecież zaplanować, a klasyczny hosting współdzielony nie jest w żaden sposób przygotowany na duży wzrost liczby odsłon w jednym momencie.

Blog na Wordpressie. A hosting do bloga gdzie?

Dzięki funkcji skalowania zasobów w Elastycznym Web Hostingu od dhosting.pl zasoby serwera są automatycznie zwiększane w razie nagłego wzrostu ruchu na stronie i zwalniane po odnotowaniu spadku zapotrzebowania na moc obliczeniową

W blogosferze tzw. efekt wykopu dostrzegany jest znacznie częściej niż gdziekolwiek indziej. Wystarczy, że odnośnik do intrygującego wpisu pojawi się na stronie głównej wykop.pl lub znanym serwisie informacyjnym, a masowo odwiedzający stronę szybko zablokują cały serwer. Funkcja skalowania zasobów w Elastycznym Web Hostingu automatycznie zwiększa parametry serwera w przypadku wzrostu ruchu na blogu i zwalnia je po odnotowaniu spadku zapotrzebowania na moc obliczeniową. Ktoś powie, że łatwo w ten sposób przekroczyć budżet. Nic z tych rzeczy – działanie funkcji skalowania opiera się na ustalonych zasadach i środkach, które wcześniej musisz zdeponować w formie przedpłaty. Sam decydujesz, ile możesz wydać na hosting w skali dnia lub miesiąca.

Serwery nazwa.pl z linii Active Cloud obsługują protokoły HTTP/2 oraz TLS 1.3, które zauważalnie przyspieszają ładowanie się stron w przeglądarce internetowej użytkownika. W porównaniu z wcześniejszymi wersjami protokołu, HTTP/2 aby pobrać wszystkie elementy strony nawiązuje tylko jedno trwałe połączenie z serwerem. Dzięki temu przesyłanie danych trwa krócej. Dodatkowo, HTTP/2 używa kilku innych mechanizmów, które wpływają na szybkość ich wczytywania się. Mowa tutaj o priorytetyzacji ruchu oraz przesyłaniu danych w formie binarnej. Na tej stronie znajdziesz narzędzie, które w prosty sposób pozwoli sprawdzić, czy twój blog udostępniany jest w protokole HTTP/2.

Ale dostawcy sięgają po szereg różnych środków, aby zapewnić najwyższą wydajność oferowanych przez siebie usług. Przykładowo zenbox.pl korzysta z silnika webowego LiteSpeed Enterprise jako konkurencji dla Apache’a oraz bazy danych MySQL w wersji PerconaDB. Czy takie podejście przynosi efekty? To już muszą ocenić sami użytkownicy.

Blog na Wordpressie. A hosting do bloga gdzie?

W usługach chmurowych sam decydujesz o zasobach serwera. Instancje Cloud PRO w Aruba Cloud odróżnia od chmurowych VPS-ów m.in. możliwość łączenia serwerów w ramach sieci prywatnej, godzinowy model rozliczenia oraz składowanie danych w pamięci masowej SAN