Blog na Wordpressie. A hosting do bloga gdzie?


Hosting do bloga na Wordpressie. Bezpieczeństwo

Dzisiaj certyfikat SSL to nie gadżet ani ciekawy dodatek, ale obowiązkowy element wyposażenia każdej strony webowej. Google Chrome 68 oznacza wszystkie strony bez certyfikatu SSL jako Niezabezpieczone (ang. Not Secure). Taka strona nie wzbudza zaufania, a przecież autorom zależy na budowaniu rozpoznawalności i marki wokół swojego bloga. Witryny zabezpieczone przez szyfrowanie są lepiej pozycjonowane w wyszukiwarce. Certyfikat SSL dla domeny wymagany jest również do poprawnego działania protokołu HTTP/2. To kolejny argument za wdrożeniem certyfikatu SSL. Nawet jeśli nie zbierasz w witrynie żadnych wrażliwych danych, certyfikat SSL może okazać się niezbędny, aby zapewnić zgodność z wymaganiami RODO gdy udostępnisz formularz kontaktowy lub zapewnisz możliwość logowania się do witryny na podstawie nazwy i hasła. Adres e-mail też może być daną osobową.

Jeśli masz mały blog, a przy tym niewielki budżet, możesz pokusić się o wdrożenie darmowego certyfikatu Let’s Encrypt. Strona chroniona w ten sposób zostanie zweryfikowana jako bezpieczna, a komunikacja między serwerem a przeglądarką użytkownika zostanie za każdym razem właściwie zabezpieczona przez szyfrowanie. Zwróć uwagę, że nie wszyscy dostawcy dostosowali swoje platformy do obsługi certyfikatów Let’s Encrypt. To ważne, ponieważ są one wydawane na 90 dni, w rezultacie czego proces ich wdrażania i odnawiania po prostu należy zautomatyzować.

Bardziej wymagającym zalecamy zakup komercyjnego certyfikatu SSL w wersji DV, OV lub EV. Szerzej piszemy o tym w poradniku - Certyfikaty SSL. Rodzaje certyfikatów, gdzie kupić certyfikat. W ramach oferty „Bezpieczna domena” nazwa.pl dodaje darmowy certyfikat SSL DV o wartości rynkowej 100 zł dla obsługiwanych przez siebie domen. Punkt za tę ofertę. Zwróć również uwagę, że zakup certyfikatu u dostawcy hostingu to jego łatwa instalacja na serwerze. Do ceny serwera warto więc doliczyć koszty obsługi domeny i certyfikatu SSL, choć przypomnijmy: każdy z tych elementów może być zamawiany u różnych dostawców.

Blog na Wordpressie. A hosting do bloga gdzie?

Serwery Active Cloud w nazwa.pl obsługiwane są w infrastrukturze chmury. Wyróżnikiem oferty jest gwarancja mocy obliczeniowej (rdzeni procesora), obsługa baz danych na dyskach NVMe oraz wsparcie dla protokołów HTTP/2 i TLS 1.3

Hosting do bloga na Wordpressie. Wsparcie i migracja

Zenbox.pl chwali się najlepszym wsparciem technicznym na rynku. Administratorzy, nazywani tutaj mnichami, na odpowiedź potrzebują średnio 8 minut (to dane od dostawcy). Zwrócić jednak uwagę, że zenbox.pl świadczy usługi wsparcia tylko przez e-mail, co nie musi odpowiadać użytkownikom preferującym możliwość kontaktu przez infolinię lub czat. To już domena dużych firm hostingowych. Szczególnie ta ostatnia forma wydaje się nad wyraz wygodną metodą kontaktu, choć niektóre sprawy wymagają przekazania „wyżej” i w tym przypadku nie uda się ich załatwić w trakcie jednej konwersacji.

Z danych firmy dhosting.pl (badanie z sierpnia 2018 roku) wynika, że 40,1% klientów ocenia poprzedniego usługodawcę hostingowego źle lub bardzo źle. Wśród najczęstszych powodów migracji ankietowani wymieniali wysoką cenę usługi (23,8%), złą jakość obsługi klienta (18,1%) oraz problemy z wydajnością (14,3%). Jeśli nie jesteś zadowolony z obecnego dostawcy, wiedz, że zmiana hostingu nie jest trudna. Czynności związane z migracją możesz zlecić nowemu dostawcy. Za darmo robią to m.in. dhosting.pl i zenbox.pl. Proces przeniesienia danych najlepiej zlecić na co najmniej dwa tygodnie przed wygaśnięciem obecnej usługi hostingu. Dostawca ma wówczas czas na zaplanowanie całego procesu, który obejmuje przeniesienie stron internetowych i baz danych, kont FTP oraz skrzynek poczty e-mail. Sprawdź szczegółowe warunki darmowej migracji na stronie wybranego operatora.

Blog na Wordpressie. A hosting do bloga gdzie?

W usługach chmurowych sam decydujesz o zasobach serwera. Instancje Cloud PRO w Aruba Cloud odróżnia od chmurowych VPS-ów m.in. możliwość łączenia serwerów w ramach sieci prywatnej, godzinowy model rozliczenia oraz składowanie danych w pamięci masowej SAN