Blog na Wordpressie. A hosting do bloga gdzie?

Wydajny i stabilny serwer internetowy w rozsądnej cenie to marzenie każdego blogera. Nieważne, czy dopiero stawiasz pierwsze kroki w blogosferze, czy twój blog to już niezły biznes. Na każdym etapie kryteria wyboru dobrego hostingu pozostają takie same.


WordPress to najważniejsze słowo, które musisz poznać, zanim na dobre zaznaczysz swoją obecność w sieci. To najczęściej wybierany system tworzenia blogów i stron internetowych na świecie. Według serwisu BuiltWith pod kontrolą WordPressa działa 31,91% stron internetowych spośród miliona najczęściej odwiedzanych witryn na całym globie. Jeśli wziąć pod uwagę tylko te zbudowane na bazie systemu CMS, udział WordPressa przekroczyłby 50%. Przewaga tego systemu jest miażdżąca, w oparciu o Drupala i Joomlę bowiem (dwa kolejne miejsca w zestawieniu BuiltWith) zaprojektowano i wdrożono raptem 3,2 oraz 2% serwisów webowych. Skąd wziął się ten sukces?

WordPress to napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS), pierwotnie zaprojektowany do obsługi blogów. Oprogramowanie jest niezwykle proste we wdrożeniu i zarządzaniu, a dzięki tysiącom gotowych szablonów, motywów oraz wtyczek rozszerzających funkcje systemu projektanci mogą w niezwykle łatwy sposób uruchomić profesjonalny, dobrze wyglądający blog lub stronę internetową. Wdrożenie strony na WordPressie nie wymaga żadnych umiejętności technicznych, ale wprawny programista i kreatywny grafik na jego fundamentach wyczaruje wybitnie spersonalizowany serwis internetowy. Czy wybór hostingu pod blog oznacza wybór usługi pod WordPressa? Z tej perspektywy tak.

Hosting do bloga na Wordpressie. Wdrożenie

Dostawcy hostingu oferują narzędzie autoinstalatora, które wydatnie usprawnia instalowanie popularnych aplikacji webowych na serwerze hostingowym. Wystarczy kilka minut, aby uruchomić kompletny blog, witrynę sieci web albo sklep internetowy. Wśród gotowych szablonów na pewno znajdziesz WordPressa. To samo dotyczy dostawców serwerów VPS i chmury, którzy udostępniają klientom obrazy maszyn wirtualnych z prekonfigurowanym środowiskiem WordPress.

Blog na Wordpressie. A hosting do bloga gdzie?

WordPress to najczęściej wybierany system CMS do obsługi stron internetowych i blogów. Znajomość tego systemu, również z perspektywy wprowadzania treści, nierzadko pojawia się jako wymaganie stawiane kandydatom do pracy

Jak w praktyce wygląda instalacja WordPressa z katalogu aplikacji? W nazwa.pl wszystko, co musisz zrobić, to w panelu autoinstalatora wybrać pożądaną aplikację, a następnie ustalić kilka podstawowych parametrów wdrożenia. Chodzi np. o wskazanie katalogu instalacji oraz nazwy domeny, pod którą strona będzie widoczna w sieci. Na tym etapie konieczne jest jeszcze zdefiniowanie adresu e-mail, nazwy użytkownika i hasła do konta administratora w WordPressie oraz języka aplikacji. Kilka minut po kliknięciu „Instaluj” aplikacja jest gotowa do użycia.

Oprogramowanie Installatron, używane m.in. na platformie zenbox.pl, pozwala na wybór wersji WordPressa do instalacji. Najciekawsze wydają się wbudowane funkcje aktualizacji samego WordPressa oraz wtyczek i motywów do niego. Administrator może zdecydować, które aktualizacje mają być instalowane automatyczne i według jakich zasad. Rozsądna strategia zakłada automatyczne aktualizacje pomniejszych wersji WordPressa, podczas gdy migrację do kolejnych, głównych wydań systemu warto zaplanować i wykonać ręcznie.

Blog na Wordpressie. A hosting do bloga gdzie?

Autoinstalator wydatnie upraszcza wdrożenie aplikacji webowej na serwerze. W katalogu z aplikacjami na pewno znajdziesz WordPress. Na ilustracji ekran instalacji systemu Installatron w zenbox.pl

Hosting do bloga na Wordpressie. Ceny

Cena to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru hostingu pod blog. Nic dziwnego – wiele blogów ma charakter niekomercyjny, część z nich przynosi niewielki dochód, a tylko nieliczne stanowią podstawowe źródło utrzymania dla ich autorów. Hosting pod blog nie może być drogi.

Zenbox.pl proponuje rozliczenie za usługę w cyklu miesięcznym lub rocznym. Bez długoterminowej umowy. Jeśli płacisz za usługę co miesiąc, możesz w dowolnej chwili zamknąć blog albo przenieść go do innego dostawcy. To unikatowa oferta na polskim rynku, gdy konkurenci od zawsze wymagają opłacenia abonamentu za rok z góry, a do tego podają ceny wyrażone w kwotach netto. Nie bądź zaskoczony, jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej.

Nie daj się również zwieść promocjom. U największych operatorów rabaty za pierwszy rok korzystania z hostingu sięgają nawet 95%. Nie mówimy, że to zła opcja, bo duzi dostawcy mają wiele do zaoferowania, jednak podczas analizy kosztów prowadzenia blogu zwróć uwagę na cenę serwera przy przedłużeniu jego ważności na kolejny rok.

Nazwa.pl wyznacza standardy bezpieczeństwa

Krzysztof Cebrat, nazwa.pl

Każdy użytkownik, który odwiedza witrynę internetową musi czuć się na niej bezpiecznie i mieć pewność, że jego dane są maksymalnie chronione, a dostęp do usług nie będzie w żaden sposób ograniczony. Nazwa.pl jako lider technologiczny wyznacza standardy bezpieczeństwa dla całej branży hostingowej, tworząc usługi o unikalnych parametrach związanych z bezpieczeństwem cyfrowym.

Unikalny pakiet zabezpieczeń kompleksowo chroniący witryny klientów firmy i dane ich użytkowników to rozwiązanie, które jest odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku. Pakiet Bezpieczna Domena od nazwa.pl obejmuje między innymi certyfikat nazwaSSL DV, protokół DNSSEC chroniący przed phishingiem oraz DNS over TLS zapewniający ochronę prywatności przesyłanych danych. W dodatku nazwa.pl jako jedyna w Polsce stosuje najnowszy protokół TLS 1.3, zabezpieczając w ten sposób ponad 650 tys. serwisów internetowych. W praktyce oznacza to, że jego użytkownicy są chronieni przed najpopularniejszymi atakami cyberprzestępców. W dodatku pakiet Bezpieczna Domena pozwala na uzyskanie wysokich wyników w wyszukiwarce Google, co z punktu widzenia właściciela serwisu jest dużą wartością dodaną.

Skrzynka e-mail, strona internetowa to podstawowe elementy budujące wiarygodność prowadzonego biznesu i codzienne narzędzia pracy. Rodzina serwerów Active Cloud od nazwa.pl to odpowiedź na potrzeby klientów związane z szybkością, stabilnością oraz bezpieczeństwem. Rozwiązanie to polega na dynamicznym przydzielaniu obsługi danej strony internetowej do wybranego serwera. Dzięki tej technologii awaria pojedynczego serwera lub konieczność jego konserwacji nie powoduje braku dostępu dla żadnej z utrzymywanych stron. W dodatku nazwa.pl wspiera najnowszy protokół HTTP/2, który w połączeniu z pakietem Bezpieczna Domena znacząco przyspiesza ładowanie się serwisów.

Niezwykle istotną technologią z punktu widzenia bezpieczeństwa wprowadzoną przez nazwa.pl jest rozproszona sieć serwerów DNS, czyli serwery DNS Anycast rozlokowane w 15 kluczowych globalnych punktach wymiany ruchu sieci internetowej. Dzięki tej technologii użytkownicy mają błyskawiczny dostęp do interesujących ich serwisów internetowych. Zastosowane rozwiązanie jest w stanie obsługiwać kilka milionów zapytań na sekundę, skutecznie odpierając atak typu DDoS. DNS Anycast jest rozwiązaniem stosowanym przez największe firmy na świecie, a nazwa.pl dołączyła do tego grona jako pierwsza polska firma.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: