Bluetooth, czyli świat bez kabli

Inne urządzenia Bluetooth

Najbardziej rozpowszechnionym urządzeniem Bluetooth jest słuchawka połączona z mikrofonem. Wygodę użytkowania docenili posiadacze telefonów komórkowych, a nic nie stoi na przeszkodzie by z niej korzystać podczas plotkowania przez Skype.

Stylizowana słuchawka/mikrofon Bluetooth firmy Motorola

Stylizowana słuchawka/mikrofon Bluetooth firmy Motorola

Miłośnicy muzyki z pewnością docenią komfort użytkowania słuchawek Bluetooth, czy też bezprzewodowych głośników, które można umiejscowić w dowolnym miejscu. Nie musimy już przejmować się kablami, które jakże często zamieniają się w zdradzieckie pułapki, w które można się zaplątać i runąć na podłogę, niszcząc przy okazji drogocenny sprzęt. Pamiętajmy, że możemy je podłączyć nie tylko do komputera z adapterem Bluetooth, ale i choćby do telefonu, czy PDA. Bezprzewodowe klawiatury i myszy można kupić w gotowych zestawach (klawiatura/mysz + dedykowany adapter przeznaczony specjalnie dla konkretnego urządzenia) jak też jako urządzeń wymagających oddzielnego adaptera. W przypadku bezprzewodowej drukarki, nie musimy już kombinować w jaki sposób upchnąć ją na powierzchni biurka, ale po prostu postawić ją sobie na szafie, czy wręcz w innym pokoju. Podobnie ma się rzecz, ze wszelakimi akcesoriami dla graczy, jak pady, czy też joysticki. Niesamowitą wygodę użytkowania takiego sprzętu może docenić jedynie jego posiadacz.

Bezprzewodowa drukarka HP PhotoSmart A618

Bezprzewodowa drukarka HP PhotoSmart A618

Urządzeniami, które dopiero mają zamiar zaistnieć na rynku są kamery internetowe wykorzystujące Bluetooth. Przykładowo firma Geniesys zaprezentowała prototypty swoich bezprzewodowych kamer o nazwie OptiEyes. Kamera charakteryzuje się rozdzielczością 1.3 megapiksela, wspiera standard Bluetooth 2.0 +EDR i ma występować w klasycznej wersji biurkowej, jak i wydaniu kieszonkowym, które to możecie podziwiać na poniższym zdjęciu. Data premiery, ani cena urządzenia nie są jeszcze znane. Rozwój podobnych urządzeń z pewnością przyśpieszy wprowadzenie specyfikacji Bluetooth 3.0.

Warto jednak wspomnieć, że już teraz możemy przekształcić zwykły telefon komórkowy obsługujący Bluetooth w bezprzewodową kamerę internetową (o ile, rzecz jasna, dysponuje on wbudowanym cyfrowym aparatem fotograficznym. Oprogramowanie, które realizuje ten cel to np. Mobile WebCam, czy też Mobiola Web Camera.

Druga z aplikacji pozwala na wykorzystania kamery komórki choćby w programach jak Skype, ICQ, czy MSN (zarówno przez Bluetooth, jak i klasyczne połączenie przez USB), co czyni je wielce atrakcyjną alternatywą.

Internetowa kamera OptiEyes-1 firmy Geniesys (fot.Gizmodo.com)

Internetowa kamera OptiEyes-1 firmy Geniesys (fot.Gizmodo.com)

Niektóre z zastosowań Bluetooth które tu przedstawiliśmy są z pewnością ciekawe. Najważniejszą cechą zastosowania tej technologii to wygoda wynikająca z braku przewodów. Rewelacyjny kontroler do Wii z pewnością nie zrobiłby takiej furory, gdyby użytkownik był zmuszony łączyć go z konsolą za pomocą kabla. Przypomnijcie sobie, ile razy plątaliście w kablach splecionych niczym węzeł gordyjski i klnąc w duchu (albo i na głos) żałowaliście, że nie posiadacie przy sobie miecza Aleksandra Macedońskiego. Bezprzewodowe urządzenia są wykorzystywane coraz częściej - bardzo dobrze, bowiem przy mnożącej się ilości urządzeń w naszych domach, któregoś dnia po prostu nie wyplątalibyśmy się ze stosu kabelków i przewodów...