Bluetooth może więcej. 6 przydatnych zastosowań interfejsu


Bluetooth – profile do różnych zastosowań

Możliwości technologii Bluetooth określają profile. Obecnie jest niespełna 50 definicji profili. Zestaw uzupełnia sześć protokołów transmisji danych. Po nawiązaniu połączenia urządzenia wymieniają się danymi za pośrednictwem dostępnych profili. Profile zaś wyznaczają zakres funkcji, które są do dyspozycji użytkownika. Na przykład do przesyłania muzyki jest potrzebny AD2P (Advanced Audio Distribution Profile), do obsługi słuchawek HSP (Headset Profile), a do drukowania HCRP (Hardcopy Cable Replacement Profile). Aby można było w ogóle nawiązywać komunikację, trzeba korzystać z profilów GAP (Generic Access Profile) i SDAP (Service Discovery Application Profile).

W zależności od dostępnych profilów każde urządzenie Bluetooth oferuje użytkownikowi odmienne usługi. Na przykład mysz ma do dyspozycji tylko HID (Human Interface Device Profile). Standardowe sterowniki zainstalowane w komputerach z systemem Windows zapewniają z reguły tylko usługę przesyłania plików.

Jednak samo zestandaryzowanie profilów nie gwarantuje sprawnej komunikacji między urządzeniami. Głośniki, słuchawki, klawiatury i myszy sprawiają kłopoty nadzwyczaj rzadko. Za to połączenia między smartfonem i pecetem lub między komputerem stacjonarnym i laptopem dochodzą do skutku niekiedy dopiero po kilku próbach. Niekiedy zdarza się, że użytkownik może bez problemu przesyłać pliki, lecz nie udaje mu się nawiązać połączenia audio. Oprogramowanie do zarządzania połączeniami Bluetooth we wszystkich urządzeniach (smartfon z Androidem, komputer z MacOS-em X lub Windows) nie są zbyt pomocne w rozwiązaniu problemu. W najlepszym razie otrzymasz informację, że nie udało się nawiązać połączenia lub że dane urządzenie nie jest obsługiwane. Bardzo często jednak pojawia się tylko lakoniczny komunikat Brak połączenia – bez jakichkolwiek wyjaśnień, które mogłyby posłużyć do znalezienia przyczyny.

„Unplugged” ze wszech miar – niektóre głośniki Bluetooth, np. Sony BTX300 (na zdjęciu), obsługują technologię NFC. Wystarczy potrzymać smartfon w pobliżu obudowy.

„Unplugged” ze wszech miar – niektóre głośniki Bluetooth, np. Sony BTX300 (na zdjęciu), obsługują technologię NFC. Wystarczy potrzymać smartfon w pobliżu obudowy.

Bluetooth – konfigurowanie sterowników w Windows

Środowiska Windows 7 i 8 samodzielnie wykrywają większość adapterów Bluetooth i instalują właściwy sterownik. Choć na pierwszy rzut oka to bardzo wygodne rozwiązanie, domyślny sterownik zapewnia przeważnie podstawowy zestaw funkcji, umożliwiając tylko nawiązywanie połączeń i transfer plików. Jeśli chcesz korzystać ze wszystkich możliwości technologii Bluetooth, zainstaluj lepiej pakiet sterowników udostępniany przez producenta komputera lub adaptera. Bardzo wiele modeli jest wyposażonych w układy scalone Broadcom. Producent ten zapewnia pakiet instalacyjny do systemów Windows XP, Vista, 7 i 8 w swojej witrynie internetowej. Program instalacyjny sprawdza, czy w adapterze jest układ Broadcom, a następnie pobiera i instaluje odpowiednią wersję oprogramowania. Gdy upora się z tym zadaniem, trzeba ponownie uruchomić Windows.

Sterowniki i oprogramowanie Bluetooth udostępnia także Intel, jednak ogranicza się tylko do własnych produktów – chociażby minikomputera Intel NUC. Sterowniki do laptopów z chipsetem Intela otrzymasz w sekcji pobierania na stronach producenta laptopa. Również inni producenci układów, np. Qualcomm, nie udostępniają sterowników w swoich witrynach internetowych. Niemniej jednak laptopy z preinstalowanym systemem Windows są domyślnie wyposażane w pakiet Qualcomm Atheros Bluetooth Suite. Jeśli brakuje go w twoim modelu, odwiedź dział pomocy technicznej w witrynie producenta.

Nawiązywanie połączenia poprzez Bluetooth. Najpierw włącz widoczność urządzenia, z którym chcesz nawiązać połączenie. Jeśli adapter Bluetooth jest włączony, widać ikonę Bluetooth w obszarze powiadomień systemu Windows (w prawej części paska zadań). Kliknij ją, po czym wskaż polecenie Dodaj urządzenie z obsługą funkcji Bluetooth. W Windows 8 pojawi się pełnoekranowe okno Zarządzaj urządzeniami Bluetooth. W niektórych wypadkach system wyświetla tylko aplikację ustawień komputera. Wówczas trzeba przeskoczyć do rubryki Komputer i urządzenia | Bluetooth. Teraz komputer jest widoczny dla innych urządzeń, a na ekranie znajduje się lista urządzeń Bluetooth w okolicy, z którymi można nawiązać połączenie. Zaznacz żądane urządzenie, po czym kliknij polecenie Połącz. Zastosuj się do wskazówek wyświetlanych na ekranach obu urządzeń. Proces instalowania wymaganych sterowników potrwa dłuższą chwilę.

W Windows 7 trzeba kliknąć ikonę Bluetooth w obszarze powiadomień i wskazać polecenie Dodaj urządzenie. Na ekranie pojawi się okno Dodawanie urządzenia z komunikatem, że system zaczął poszukiwanie nowego sprzętu. Gdy ujrzysz żądane urządzenie, zaznacz je i potwierdź przyciskiem Dalej. Wykonaj czynności podane na wyświetlaczach obu urządzeń.

Wskazówka. Jeśli chcesz mieć zawsze pod ręką spis podłączonych urządzeń Bluetooth, skorzystaj z aplikacji BluetoothView. Podaje nie tylko ich nazwy, lecz także typ i stan połączenia.

Klawiatura Bluetooth niewielkich rozmiarów przyda się nie tylko do obsługiwania komputera, lecz także urządzeń elektroniki użytkowej takich jak konsola gier.

Klawiatura Bluetooth niewielkich rozmiarów przyda się nie tylko do obsługiwania komputera, lecz także urządzeń elektroniki użytkowej takich jak konsola gier.