Bluetooth może więcej. 6 przydatnych zastosowań interfejsu

Standard Bluetooth znajduje wiele zastosowań i nie pochłania zbyt dużo cennych zasobów energii w urządzeniach przenośnych. Pozwala nie tylko przesyłać dane, lecz może służyć do zupełnie innych zadań.


Technologia Bluetooth służy z założenia do bezprzewodowego przesyłania danych na krótkim dystansie. Choć teoretycznie odległość między nadajnikiem i odbiornikiem może wynosić nawet 100 metrów, w praktyce raczej nie da się przekroczyć 25 metrów. Bluetooth stosuje się m.in. do nawiązywania komunikacji między urządzeniami, które w przeciwnym razie byłyby połączone krótkim przewodem. Typowe zastosowania to przesyłanie sygnałów audio do słuchawek lub głośników, transmisja danych do komputera i synchronizowanie zasobów z urządzeniami przenośnymi, a także przesyłanie sygnałów z bezprzewodowych urządzeń wprowadzania danych takich jak klawiatury i myszy.

Bluetooth doskonale nadaje się także do komunikowania się elektroniki nasobnej (urządzeń wearables), np. inteligentnego zegarka, ze smartfonem. Inteligentny dom to kolejny obszar zastosowań, w którym przydaje się Bluetooth. Termostaty instalacji grzewczych, lampy LED i zdalnie sterowane gniazda zasilania łączyły się dotychczas z centralą rozdzielczą poprzez sieci WLAN. Tymczasem powstały urządzenia umożliwiające komunikowanie się za pośrednictwem technologii Bluetooth.

Jednak wdrażając tę technologię, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów. Powstały odmienne standardy, a nie wszystkie z nich są wzajemnie kompatybilne. Dostępność poszczególnych usług zależy od modelu urządzenia, sterowników i stosowanego oprogramowania.

Bluetooth – standardy od 1.0 po 4.2

Technologia Bluetooth zaczęła podbijać świat IT w 1990 r., gdy zapoczątkowano pracę nad nowym standardem bezprzewodowego przesyłania danych. Pierwsza wersja ujrzała światło dzienne pod koniec lat dziewięćdziesiątych zeszłego stulecia, lecz niedługo potem została zastąpiona poprawkami, które usuwały wykryte luki w zabezpieczeniach. Prędkość transmisji sięgała ok. 730 kb/s. Twórcom kolejnych wersji tego standardu zależało przede wszystkim na zwiększeniu zasięgu, uzyskaniu większej odporności przesyłu na zakłócenia i podwyższeniu przepustowości. Technikom udało się dopiąć swego. Maksymalna prędkość transmisji np. w standardzie Bluetooth 3.0 wynosi 24 Mb/s.

Bluetooth 4.0. Podążając za trendem panującym w sektorze urządzeń przenośnych, twórcy interfejsu Bluetooth 4.0 kierowali się kwestiami obniżenia zużycia energii. Przecież smartfony i inne gadżety, a także wyposażenie inteligentnego domu powinny jak najdłużej pracować na baterii. Wiele modeli urządzeń obsługujących ten standard jest opatrzonych przyrostkiem LE (Low Energy). Standard Bluetooth 4.0 jest zaimplementowany we wszystkich smartfonach i laptopach, które są obecnie w sprzedaży. Ten standard jest zgodny wstecznie z wersją 3.0. Nowoczesne urządzenia przenośne są wyposażone w adapter hybrydowy, który obsługuje zarówno standard Bluetooth Classic, jak i Bluetooth Low Energy. Modele tego typu są zazwyczaj określane mianem Bluetooth Smart Ready. Sprzęt o niskim poborze energii taki jak czujniki i smartwatche należy do kategorii Bluetooth Smart i nie jest zgodny wstecznie z wersją Bluetooth 3.0.

Bluetooth 4.1. Ten standard zaprezentowano pod koniec 2013 r. Podstawowym novum w tej wersji jest możliwość bezpośredniej wymiany danych między poszczególnymi urządzeniami Bluetooth Smart, a nie tylko między takim urządzeniem i smartfonem. Ponadto poprawiono stabilność nawiązywanych połączeń i jeszcze bardziej obniżono pobór energii elektrycznej. Uzupełniono standard o obsługę protokołu IPv6. W przyszłości każdy czujnik może otrzymać unikalny adres IPv6. Oferta rynkowa urządzeń z Bluetoothem 4.1 jest jeszcze bardzo skromna. Standard ten obsługują systemy iOS 8 i Android, a także np. smartwatch Samsung Gear S.

Bluetooth 4.2 jest dostępny od grudnia 2014 r. W tej wersji wprowadzono wiele drobnych usprawnień – przede wszystkim w zakresie przepustowości, bezpieczeństwa i funkcjonalności IP. Pierwszych urządzeń obsługujących Bluetooth 4.2 można spodziewać się w końcu 2015 r.

Bluetooth może więcej. 6 przydatnych zastosowań interfejsu

Oszczędność to podstawa – w inteligentnym zegarku takim jak Samsung Gear S nie ma miejsca na dużą baterię. Aby użytkownik mógł dłużej korzystać ze smartwatcha, nim będzie musiał go ponownie ładować, zastosowano technologię Bluetooth 4.1.

Bluetooth – jak następuje nawiązanie połączenia

Aby dwa urządzenia mogły nawiązać połączenie poprzez Bluetooth, trzeba je najpierw ze sobą zsynchronizować. Czynność ta bywa slangowo nazywana parowaniem (od ang. pairing). Można ją wykonać na kilka sposobów. Prawie wszystkie urządzenia są ustawione fabrycznie tak, aby były niewidoczne dla innych nadajników i odbiorników Bluetooth. Najpierw włącz widoczność urządzenia, z którym chcesz nawiązać łączność. Następnie włącz poszukiwanie urządzeń Bluetooth, które są dostępne w okolicy. Wybierz żądany model z listy. Na wyświetlaczu obu urządzeń pojawi się kod PIN, który należy wprowadzić, aby zrealizować połączenie. Metoda ta jest identyczna we wszystkich systemach operacyjnych i pozwala nawiązywać połączenia nie tylko w obrębie tej samej platformy, lecz także między odmiennymi platformami. Możesz więc wymieniać dane między komputerami stacjonarnymi z systemami MacOS X, Linux lub Windows, a także między smartfonami z Androidem lub Windows Phone (nie jest to możliwe w środowisku iOS).

Głośniki i słuchawki są zawsze widoczne w sieciach Bluetooth lub tylko przez dłuższą chwilę od momentu włączenia. W niektórych modelach trzeba nacisnąć przycisk w obudowie głośnika, aby umożliwić zsynchronizowanie z innym urządzeniem. Większą wygodę zapewnia standard NFC (Near Field Communication). Wystarczy zbliżyć smartfon do obudowy głośnika, a samodzielnie nawiąże połączenie. Uprzednio trzeba, rzecz jasna, włączyć obsługę NFC w ustawieniach smartfona.

Aktualizacja: 13 czerwca 2017 10:04