Broadwell-H i Carrizo. Nowe procesory Intela i AMD

Z poślizgiem kilku miesięcy Intel wprowadza czterordzeniowe modele procesorów Boradwell-H. W międzyczasie AMD realizuje ambitne plany odświeżenia swojej oferty CPU i układów graficznych, licząc, że uda mu się odbudować swoją pozycję rynkową.


Intel przedstawił kolejną generację procesorów Core o roboczej nazwie Broadwell-H, w ramach której oferuje 10 nowych modeli. Są one przeznaczone do komputerów stacjonarnych i urządzeń mobilnych. Pierwsze procesory Broadwell debiutowały na jesieni 2014 r. Były to energooszczędne układy Core M o mniejszej wydajności. Z powodu problemów z procesem produkcyjnym 14 nm najwydajniejsze, czterordzeniowe modele Intel wprowadza do sprzedaży dopiero teraz, mając kilkumiesięczne opóźnienie. W między czasie na rynek trafiły procesory dwurdzeniowe z serii U.

Koncern zastosował nowy proces produkcyjny 14 nanometrów, co zwiększyło wydajność procesorów, a jednocześnie zmniejszyło ilość generowanego ciepła. Dzięki temu możliwe będzie budowanie jeszcze cieńszych notebooków oraz mniejszych mini-PC. Poza tym przełoży się na dłuższy czas pracy na baterii.

Procesor Intel Broadwell-H

Nowe procesory Intel. Grafika na dopingu

Udoskonalenia objęły nie tylko moc obliczeniową, ale także funkcje przetwarzania grafiki. To pierwsze procesory, które mają wbudowany układ graficzny, także w wersjach mobilnych. Tak naprawdę najsilniejszą stroną serii Broadwell-H jest właśnie nowy, wydajny chip graficzny Iris Pro 6200, mający wbudowane 128 MB pamięci podręcznej eDRAM. Umieszczenie tej pamięci cache w procesorze miało istotne znaczenie dla poprawienia wydajności przetwarzania grafiki. Jednocześnie ta pamięć może w razie potrzeby służyć jak cache L4 dla procesora. Odejście od przestarzałych już pamięci DDR3 zbliża pod względem wydajności ten wbudowany układ do dedykowanych kart graficznych ze średniej półki. Na podstawie wypowiedzi Intela można ocenić, że Iris Pro 6200 jest mniej więcej dwukrotnie wydajniejszy niż grafika Intel HD 5500 wbudowana w typowe modele ultrabooków.

Moment wprowadzenia procesorów Broadwell-H zbiega się z premierą Windows 10, co powinno pomóc w ich sprzedaży. Problem polega jednak na tym, że nie są to procesory, które Intel chciałby sprzedawać. Producent skupia się bowiem na układach Skylake, które mają być mocno rewolucyjną generacją z uwagi na obietnicę wyeliminowania kabli, np. łączących komputer z monitorem. Komunikacja ma się odbywać bezprzewodowo z użyciem standardu Wi-Di oraz Wi-Di Pro. Z powodu opóźnień związanych z problemami produkcyjnymi procesory Broadwell-H trafiają do użytkowników dopiero teraz. Przez kilka miesięcy wypełnią lukę w oczekiwaniu na premierę układów Skylake.

Procesory Intel Broadwell-H - parametry

Procesory Skylake również będą wykonane w procesie 14 nm, ale już w nowej architekturze CPU. Poza tym będą obsługiwać pamięci DDR4, dzięki czemu wreszcie będą one mogły trafić do szerokiego grona użytkowników i spadną ich ceny. Pierwsze procesory Skylake, według zapowiedzi producenta, będą miały premierę w trzecim kwartale 2015 r. Intel przekonuje, że rozwiązał już początkowe problemy z technologią 14 nm i zamierza powrócić do pierwotnego harmonogramu wprowadzania kolejnych generacji swoich układów.

Nowe procesory Intel. Desktopy

Pięć z dziesięciu nowych procesorów to modele do komputerów stacjonarnych. Oprócz standardowych modeli Core i5 oraz Core i7, producent przygotował dwa modele LGA przeznaczone dla entuzjastów i projektantów. Jedną z cech charakterystycznych tych modeli jest brak blokady taktowania. Wszystkie procesory stacjonarne Broadwell-H pobierają 65 W.

Flagowy Intel Core i7-5775-C jest od swojego poprzednika z czwartej generacji o 20% wydajniejszy, dwukrotnie szybciej przetwarza grafikę 3D i o 35% krócej konwertuje wideo (dane producenta). Znaczna poprawa właściwości graficznych wynika głównie z użycia nowego układu graficznego Iris Pro Graphics 6200, który radzi sobie z rozdzielczością 4K i obsługuje kilka popularnych API, w tym oczywiście DirectX 12.

Bazowe częstotliwości tych procesorów są stosunkowo niskie. Częściowo wynika to z obniżenia poboru mocy (poprzednia generacja procesorów Haswell pobierała między 84 a 88 W). Takie podejście umożliwia natomiast „upchnięcie” większej mocy obliczeniowej w mniejszych rozmiarów komputerach.

Nowe procesory Intel i AMD. Urządzenia przenośne

Kolejne pięć modeli to obecnie najszybsze procesory Intela do urządzeń mobilnych, pobierające 47 W. Producent zapewnia, że ich wydajność w porównaniu z poprzednią generacją jest o 15% wyższa, a grafikę 3D i wideo przetwarzają o 20% szybciej.

Wzrost wydajności nie powinien zaskakiwać, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że nowe procesory mają większą pamięć podręczną, więcej rdzeni i szybszy zegar. Jednocześnie wzrostowi wydajności towarzyszyło zwiększenie ilości wydzielanego ciepła – nowe procesory mają wyższy współczynniki TDP. Natomiast nowy, znacznie wydajniejszy układ graficzny daje użytkownikom komputerów przenośnych większe możliwości korzystania z gier.